Pestovanie plodín pod solárnymi panelmi prináša veľmi sľubné výsledky
Tím výskumníkov z univerzity v španielskej Cordobe objavil spôsob, ako môžu výroba slnečnej energie a pestovanie plodín koexistovať na tej istej pôde bez toho, aby súťažili o zdroje. V nedávnej štúdii uverejnenej v časopise Journal of Cleaner Production výskumníci testovali model, ktorý spája solárne kolektory s olivovými hájmi. Zámerom bolo vyrábať solárnu energiu bez narušenia produkcie plodín. Teoreticky by solárne panely vyrábali elektrinu, zatiaľ čo by pod nimi rástli olivy.
Tento model je známy ako agrovoltika, technika, ktorá spája výrobu slnečnej energie s produkciou potravín na tej istej pôde. Výsledky boli sľubné. Pomocou simulačných modelov vedci zistili, že kombinácia fotovoltických zariadení s olivovými hájmi zvýšila celkovú produktivitu. Solárne panely poskytli plodinám tieň a ochranu pred vetrom, čím sa zvýšili poľnohospodárske výnosy. Zároveň prirodzená evapotranspirácia (proces zahŕňajúci vyparovanie zo zemského povrchu a uvoľňovanie vodnej pary z rastlín) ochladzovala solárne panely, čím sa zvýšila ich účinnosť.
Poľnohospodári tak budú môcť súčasne produkovať solárnu energiu a plodiny bez kompromisov. Je to obojstranne výhodná stratégia, ktorá ukazuje, ako sa dá pôda optimalizovať na viacnásobné využitie. Napriek tomu je táto technika spojená s kompromismi. Hustejšie rozmiestnenie panelov môže zlepšiť produkciu energie, ale sťažuje prístup poľnohospodárskych zariadení, čo znamená, že návrhy musia byť prispôsobené konkrétnym krajinám a poľnohospodárskym postupom.
Využívanie agrovoltiky na efektívnejšie využívanie pôdy môže šetriť vodu, zlepšovať stav pôdy a chrániť plodiny pred extrémnym počasím, čím sa zlepší celkové zásobovanie potravinami. Výhody agrovoltiky však presahujú rámec energie a potravín. Znížením konkurencie o pôdu by táto technológia mohla znížiť potrebu vyklčovania ďalšej pôdy pre solárne farmy alebo plodiny, čím by sa obmedzilo odlesňovanie a podporila biodiverzita.
Pri použití na prímestských farmách by táto technológia mohla poskytovať tieň, ktorý by znižoval teplotu v mestách, čím by sa zmenšil efekt mestského tepelného ostrova. Agrovoltika je len jedna z mnohých nových technológií, ktorých cieľom je zabezpečiť udržateľné dodávky potravín. Startup Plenty zaoberajúci sa poľnohospodárskymi technológiami vytvoril systém vertikálneho poľnohospodárstva v interiéri, o ktorom tvrdí, že dokáže vyprodukovať 350-krát viac produktov ako bežný aker poľnohospodárskej pôdy.
Ďalší startup Agzen vytvoril systém umelej inteligencie, ktorý dokáže monitorovať množstvo chemikálií aplikovaných na plodiny s cieľom znížiť znečistenie pesticídmi. Vedci dokonca nachádzajú nové spôsoby, ako dosiahnuť, aby boli plodiny ako šalát a brokolica odolné proti suchu.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.