COVID-19: Čo zatiaľ vieme o variante delta
Variant delta koronavírusu má na svedomí 90 percent nových prípadov COVID-19 vo Veľkej Británii. Vedci sa obávajú, že jeho globálne šírenie bude nekontrolované. Preto sa sekvenovaním genómu zo vzoriek z výterov PCR snažia monitorovať šírenie nových variantov. Tieto informácie možno potom použiť na identifikáciu toho, ako sa vírus vyvíja pri pohybe v populácii a vytváraní mutácií, ktoré mu umožňujú prispôsobiť sa ľudským bunkám.
V poslednom čase sa rýchlo rozšíril takzvaný variant delta, inak známy ako kmeň B.1.617.2 SARS-CoV-2. Ide o najvirulentnejšiu a najprenosnejšiu formu vírusu, ktorá sa dosiaľ objavila. Teraz sa stala dominantným kmeňom v Spojenom kráľovstve. Štúdie naznačujú, že delta je o 60 percent viac prenosná ako alfa, ktorá zasa bola o 50 percent prenosnejšia ako pôvodný kmeň z Wu-chanu. V Indii existujú tri nové kmene SARS-CoV-2, známe ako B.1.617.1, B.1.617.2 a B.1.617.3.
Spočiatku sa všetci zameriavali na B.1.617.1, pretože jeho mutácie vyzerali trochu znepokojujúcejši ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH