S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzia: Canon EOS 6D mark II: Kráľ noci v druhej generácii

0

Po päťročnom čakaní prichádza Canon s nástupcom svojej základnej full frame zrkadlovky EOS 6D mark II. Jej predchodca je medzi fotografmi veľmi obľúbený, a preto nečudo, že novinka od svojho uvedenia púta veľkú pozornosť.

EOS 6D mark II rovnako ako jeho predchodca mieri predovšetkým k fotografom, ktorí už majú nejaké skúsenosti a radi by prešli na full frame fotoaparát. Použitie snímača s veľkosťou filmového políčka 35 mm filmu umožňuje hlavne zväčšenie plochy jednotlivých pixelov, na ktoré vďaka tomu dopadá viac svetla, čo zvyšuje úroveň výstupného signálu. Vďaka tomu nemusí byť signál nadmerne zosilňovaný, čo obmedzuje množstvo generovaného šumu. Novinka v tomto smere nie je výnimka, ale k tomu sa ešte dostaneme. EOS 6D mark II prichádza s novým snímačom CMOS s efektívnym rozlíšením 26 Mpx a s primárnym farebným filtrom. O pohon sa stará najnovšia generácia firemného enginu DIGIC 7.

Ten je vo full frame prístroji použitý po prvýkrát. Základná citlivosť je v rozsahu ISO 100 – 40 000, rozšírená ISO 50 – 102 400. Novinka používa ostriaci systém so 45 krížovými bodmi. Použitie všetkých krížových bodov výrazne zvyšuje efektivitu zaostrovania aj mimo stredu obrazu. Zaujímavé je, že bola rozšírená aj citlivosť ostriacich bodov a aj pri použití dlhých skiel v kombinácii s extenderom EF 1,4× možno ešte pri f/8 používať až 27 bodov. Zaostrovanie si však poradí aj v extrémnejších podmienkach.

Centrálny bod umožňuje zaostrovanie ešte pri -3 EV, ostatné body pri -0,5 EV. Meranie zabezpečuje merací senzor RGB + IR so 7560 pixelmi. Ten však neslúži iba na vyváženie bielej. Dáta zo snímača sa využívajú aj pri zaostrovaní v režime Color detection AF. Systém analyzuje farby v scéne a dokáže tak efektívne sledovať objekty. Samozrejmosť je aj funkcia Flicker Detection, ktorá umožňuje fotenie aj v prostredí s blikajúcimi zdrojmi svetla (LED alebo fluorescenčnými zdrojmi). Videorežim zostáva pri dnes už trochu zastaranom maxime 1080p60. Oproti 6D však ­vidieť podstatný pokrok.

ІSO 200, 1/1600S, F5.0


ZAOSTROVANІE SІ BRAVÚRNE PORADÍ AЈ S PRІBLІŽUЈÚCІM SA OBЈEKTOM. ІSO 200, 1/800S, F5.6


ІSO 200, 1/100S, F10


NOVÝ SYSTÉM ZAOSTROVANІA UMOŽŇUЈE AKČNÉ FOTENІE. ІSO 250, 1/320S, F10

Vďaka snímaču s technológiou Dual Pixel má prístroj výborné zaostrovanie aj vo videorežime. Užitočný je vstup pre externý mikrofón aj plne otočný displej, chýba však výstup na slúchadlá. Pridaná je digitálna 5-osová stabilizácia obrazu, ktorá spolupracuje aj s optickými stabilizátormi objektívov, takže na občasné natáčanie postačí, rozhodne však nejde o stroj špecializovaný na natáčanie videa. Pochváliť treba aspoň možnosť natáčania časozberného videa v 4K 25p. To je činnosť, ktorú veľa fotografov obľubuje, a 4K rozlíšenie má práve pri časozbernom nahrávaní veľký význam. Pri tomto spôsobe sa rovno vytvára video s rozlíšením 1080 25p alebo 4K 25p. Časozberné snímanie možno robiť aj klasicky ako fotografie v úplnom rozlíšení. Sériové snímanie s preostrovaním zvláda 6,5 sn./s, v režime Live View 4,5 sn./s. Trojpalcový dotykový displej je plne otočný okolo kĺba umiestneného na ľavej strane. Bohatá je aj konektivita, ktorá ponúkne Wi-Fi, bluetooth a NFC, nechýba ani vstavané GPS.

Konštrukcia tela je okrem pár drobností zhodná s modelom EOS 80D, telo je kombináciou hliníkovej zliatiny a polykarbonátovej syntetickej živice vystuženej sklenými vláknami a je utesnené proti vlhkosti a prachu. Vďaka výraznému gripu sa prístroj veľmi dobre drží , na rozdiel od svojich vyšších súrodencov je menší a hlavne ľahší, takže ani pri dlhších potulkách prírodou nebude veľmi zaťažujúci. Canon uvádza, že ide o najľahšie full frame telo na trhu. Komfortné ovládanie uľahčuje premyslené rozmiestnenie ovládacích prvkov, nachádzajúcich sa väčšinou na pravej strane, takže ľavú ruku môžete využiť na stabilizovanie prístroja. Na vrchnej strane vľavo je umiestnený prepínač režimov s aretačným tlačidlom, hlavný vypínač a pod ním tlačidlá Menu a Info. Na pravej strane pred LCD displejom je pätica tlačidiel AF, Drive, ISO, meranie a podsvietenie displeja. Tlačidlá majú pevne nastavené funkcie, po zapnutí funkcie sa hodnoty menia predným rollerom. Vedľa spúšte je ešte tlačidlo na zmenu zóny zaostrovania. Základné funkcie možno ovládať aj cez zadný displej pomocou rýchleho menu. Na zadnej strane nájdete ešte niekoľko tlačidiel a združený ovládač s osemsmerovým kurzorovým ovládačom s potvrdzovacím stredom a otočným vonkajším prstencom. Joystick tu však nie je. Menu sa drží osvedčenej schémy rovnako ako pri ostatných modeloch Canon. Prístroj rovnako ako predchodca nemá vstavaný blesk, nájdete tu však koľajnice na externý blesk. Hľadáčik používa optický hranol, jeho pokrytie je 98 %. Rovnako ako u predchodcu aj tu nájdete iba jeden slot na karty SDXC so zbernicou UHS-I.


ІSO 200, 1/800S, F5,6


ZAOSTROVANІE NA ČLENENOM POZADÍ TІEŽ NІE ЈE ŽІADNY PROBLÉM. ІSO 200, 1/500S, F8.0

Poďme sa však pozrieť, ako sa prístrojom EOS 6D mark II fotí. Zhodou okolností som jeho predchodcu testoval iba pred pár mesiacmi a veľmi sa mi páčil. Novinka vzbudila pomerne veľkú pozornosť a hneď pri jej uvedení sa začali objavovať katastrofické hodnotenia ohľadom menšieho dynamického rozsahu. Samozrejme, aj na túto položku som sa zameral a porovnával som snímky s predchodcom 6D. Podľa zverejnených grafov je zníženie dynamického rozsahu oproti 6D v rozsahu asi do 800 ISO, teda do hranice natívnej citlivosti snímača a odchýlka je asi 0,2 - 0,3 EV. To sú hodnoty ktoré si bežný používateľ  nemá šancu všimnúť.

ІSO 6 400, 1/40S, F2,8

ROVNAKO AKO U PREDCHODCU JE PRI VYSOKÝCH HODNOTÁCH ISO OBRAZ BEZ ŠUMU.  ІSO 12 800, 1/400S, F2,5

Pri vyšších hodnotách sa dynamický rozsah v podstate zhoduje s predchodcom. V niektorých prípadoch, hlavne pri kontrastných scénach, keď vyťahujete v postprocese detaily z tieňov, sa objaví v týchto miestach trochu viac šumu. Tento parameter však vyjad­ruje expozičnú pružnosť a vyrovnal som sa s tým jemným preexponovaním o 1/3 EV. Prístroj ex­celuje pri vysokých hodnotách ISO. Rovnako ako u predchodcu ešte pri hodnotách ISO 8000 – 10 000 je obraz vynikajúci, bez rušivého šumu. Fotoaparát je preto ideálny na fotenie rôznych podujatí, rodinných či spoločenských udalostí, koncertov, divadelných vystúpení a všade tam, kde si nemôžete veľmi pomáhať bleskom alebo svetlami.


ІSO 200, 1/400S, F6,3

Vďaka novému systému zaostrovania sa však nestratí ani pri fotení akčných scén či športov. Zaostrovanie je tu naozaj silná stránka. V režime živého náhľadu môžete využiť aj sledovanie tváre, ktoré funguje výborne, rovnako aj sledovanie objektov. Stačí objekt označiť na dotykovom displeji. Sledovanie tvárí napomáha práve Color Detection AF, ktorý aj v členitých scénach bezpečne identifikuje pleťovú farbu a zameria na ňu zaostrovanie. Páčilo sa mi aj zobrazovanie dodatočných informácií v hľadáčiku, ktoré sa pri zrkadlovkách veľmi nenosí. 6D mark II umožňuje zobrazovať umelý horizont aj stav zvolených režimov. Rozsah zobrazených informácií si môžete v menu zvoliť. Nábeh fotoaparátu je veľmi rýchly, a ak potrebujete prístroj mať v pohotovosti, stačí ho nechať zapnutý. Po prednastavenom čase sám prejde do pohotovostného režimu, v ktorom šetrí batériu, a ak potrebujete niečo fotiť, stačí trochu stisnúť tlačidlo spúšte.


ІSO 6 400, 1/160S, F5,6

EOS 6D mark II je výrazné zlepšenie oproti svojmu predchodcovi vo všetkých ohľadoch. Ideálny je pre fotografov, ktorí používajú niektorý z modelov APS-C a chcú prejsť na full frame. Majitelia staršieho 6D pri rozhodovaní o výmene musia zvážiť, či všetky tie zlepšenia potrebujú. Prístroj bude zaujímavý hlavne pre tých, ktorí sa častejšie zaoberajú aj akčným fotením, kde nové zaostrovanie výrazne pomôže. Prístroj, samozrejme, ocenia aj profesionáli ako záložné telo, prípadne fotoaparát do ateliéru.

VERDIKT

Novinka ponúka oproti svojmu predchodcovi vyššie rozlíšenie a veľa zlepšení hlavne v oblasti zaostrovania, zostáva jej však legendárna citlivosť v horších svetelných podmienkach.

Parametre

Canon DSLR: digitálna zrkadlovka, magnéziové telo, vrchná časť z plastu – polykarbonát, fotoaparát utesnený proti prachu a stekajúcej vode, snímač CMOS full frame (36 × 24mm), 26 Mpx, procesor Digic 7, citlivosť snímača ISO: 100 – 40 000 (rozšíriteľné aj na hodnoty 50 – 102 400), sekvenčné snímanie: 6,5 obr./s, rýchlosť uzávierky: 1/4000 – 30, video 1920 × 1080 do 60 obr./s, LCD displej 3", 1 040 000 bodov, dotykový, plne otočný, 1× karta SD UHS-I, vstavaný modul GPS, vstavané Wi-Fi, bluetooth, NFC, batéria LP-E6N, 1200 záberov podľa CIPA, hmotnosť fotoaparátu: 765g (telo)

Zapožičal: Canon
Cena: 2099 EUR (telo)

Plusy, mínusy

+ Kvalita výstupov v slabom svetle, vybavenie, ovládanie, utesnená konštrukcia, zaostrovanie, 4K režim pri časozbernom snímaní, nízka hmotnosť
- Video iba full HD 60p

Hodnotenie

Foto: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Video: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 85 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %

Celkovo: 95 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať