S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Canon EOS 7D Mark II

Archív NXT
0

Hlavná udalosť (nielen) v stánku spoločnosti Canon počas výstavy Photokina bolo uvedenie fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Je to nasledovník veľmi populárneho modelu EOS 7D aprichádza na trh sozaujímavými zlepšeniami. Predovšetkým je má úplne prepracovaný systém zaostrovania, ďalej zlepšuje prácu svysokou citlivosťou ISO, do vienka dostal aj intervalové fotenie apo prvýkrát sa vzrkadlovke od Canonu objavil port USB 3.0.

qr_canon_eos.jpg

V špeciálnom videu prezentujeme ako sa dá jednoducho realizovať športová fotografia pomocou fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Video sme nakrútili spolupráci s firmou Canon a portálom www.photovia.sk.

Sefredaktor odporuca.jpg My sme si vyskúšali fotenietýmto fotoaparátom naživo priamo na off-route dráhe vbratislavskej Petržalke avýsledky nášho fotenia vidíte jednak vtejto recenzii, ale aj vo videu, ktoré sme pre vás pripravili vspoluprácisportálom www.photovia.sk aspoločnosťou Canon Slovakia.

Testovali sme Canon EOS 7D Mark II pri teplote pod bodom mrazu a vysokej okolitej vlhkosti i počas umelého zasnežovania. Vo videu uvidíte ako EOS 7D Mark II narúca videá vrátane zvuku a ako fotografuje v drsných podmienkach.

Základný opis

Na začiatok pár technických parametrov. Do boja opriazeň zákazníkov sa Canon EOS 7D Mak II vyzbrojil dobre – snímač má rozlíšenie 20,2 Mpx a je typu APS-C CMOS. Orýchle spracovanie dát sa stará dvojica procesorov DIGIC 6, ISO je nastaviteľné od 100 po 16000, zaostrovanie je duálne so 65 krížovými bodmi, uzávierka dokáže pracovať rekordnou rýchlosťou 10 záberov za sekundu aje testovaná až na 200000 cyklov. Dáta sa ukladajú na dvojicu pamäťových kariet CF/SD. Rýchly export do počítača zabezpečuje spomenutý port USB 3.0, vo výbave je prijímač GPS aaj kompas. Fotoaparát je vyhotovený tak, aby odolal drsnému prostrediu. To sme si aj overili pri našom výstupe na Chopok, ktorý nájdete zdokumentovaný vdruhom videu stýmto fotoaparátom.

EOS7DM2SpinaveRuky.jpg

Aj do takejto situácie sa pri teste dostal Canon ESOS 7D Mark II afotili smením ďalej

Fotiť môžete vrežime HDR (viac záberov srôznou expozíciou), vmultiexpozícii (vzájomné prekrývanie viacerých fotiek) apo novom je tu veľmi šikovné intervalové fotenie priamo vo fotoaparáte. Všetky tieto režimy práve pri športovej fotografii dobre využijete. Novinkou je aj potlačenie blikania svetla. Aktotiž fotíte šport napr. vtelocvični, kde svietia žiarivky, mohlo by sa stať, že niektoré zábery pri sériovom snímaní budú tmavé ainé svetlé podľa toho, ako trafí expozícia obrazu do intenzity svetla. Pri snímaní sodfiltrovaním blikania zistí fotoaparát frekvenciu zdroja svetla aobrázok nasníma tak, aby bol vplyv zmeny svetla minimálny.

Vrežime video môžete nahrávať full HD 60p, kdispozícii je čistý výstup HDMI, máte tu konektor na mikrofón aj slúchadlá. Telo je magnéziové, mimoriadne odolné, apreto nie je zadný displej vyklápateľný. EOS 7D Mark II sa ovláda pohodlne, všetky tlačidlá sú tam, kde ich očakávate. Novinkou je páčka okolo všesmerového tlačidla na nastavenie bodov zaostrenia. To sa vpraxi oplatí, my sme si však na toto nové ovládanie chvíľu zvykali. Súčasťou EOS 7D Mark II je zabudovaný blesk, čo sa občas zíde.

Je to športovec od kosti

Fotoaparát je mierený predovšetkým na fotonadšencov, ktorí si chcú odfotiť rýchle deje, hlavne šport. Práve tu príde formát snímača APS-C celkom vhod, lebo vtomto prípade sa uplatňuje crop faktor 1,6×. To znamená, že si pôvodnú ohniskovú vzdialenosť objektívov zväčšíte, atak nemusíte so sebou nosiť superťažké objektívy. Napríklad pri skvelom adobre prenosnom objektíve Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS II USM sa takto dostávate už poriadne blízko kfotenej scéne, aj keď ste vskutočnosti ďaleko – napr. medzi divákmi na tribúne futbalového štadióna.

Na fotenie pohybujúcich sa objektov využijete spomenutých 65 bodov zaostrenia. Každý ztýchto bodov je pritom krížového typu – dokáže sa teda zamerať na vodorovný aj zvislý detail. Ako sme si vyskúšali, EOS 7D Mark II vie zaostriť na objekty aj vnoci pri mesačnom svite. Formát RAW ztohto fotoaparátu podporuje už aj Adobe Lightroom 5.7.

Najlepšia vlastnosť EOS 7D Mark II je možnosť zaznamenávania obrazu rýchlosťou až 10 fps, pričom náš obľúbený univerzálny fotoaparát EOS 5D Mark III dokáže „len“ 6,5 fps. Vyzdvihujeme možnosť fotiť kvalitne a bez šumu na vysokom ISO, teda môžete fotiť perfektne zamrazené snímky skrátkou dobou expozície. Na to všetko budete potrebovať naozaj rýchlu kartu – ideálne je fotiť na kartu CF, hoci karta SD je dostupnejšia.

Fotografujeme o dušu

My sme pri našom teste fotili rýchly pohyb na štvorkolke. Na sérii obrázkov vidíte, ako fotoaparát EOS 7D Mak II zaostruje atrafí aj pri rýchlych scénach dosť presne. Dôležité je správne si nastaviť scenár zaostrenia. VEOS 7D Mark II pritom nájdete podobné scenáre zaostrenia, ako je to priEOS 5D Mark III.

EOS7DMZaostrovanie-01.jpgEOS7DMZaostrovanie-02.jpgEOS7DMZaostrovanie-03.jpgEOS7DMZaostrovanie-04.jpgEOS7DMZaostrovanie-05.jpg

Takto precízne zaostruje Canon EOS 7D Mark II pri rýchlych dejoch

Na prvom stanovišti na off-road dráhe sme fotili prejazd štvorkolky, pričom sme stáli na kopci ajazdec prechádzal okolo nás sprava doľava. Aby sme sa dostali kfotografovanému objektu čo najbližšie, použili sme objektív ideálny na šport – Canon EF 300 mm f/2.8L IS II USM. To je už naozaj poriadne veľký objektív, ale pohybovať sa ním dá aodmení sa vám úžasnými fotografiami. Scenár zaostrenia sme nechali vpredvolenom režime, teda na všestrannom viacúčelovom nastavení. Nastavili sme ostrenie na zaostrovací bod mierne vpravo, použili sme režim ostrenia AI Servo av rýchlom kontinuálnom snímaní sme fotili plnou rýchlosťou.

Pracovali sme vmanuálnom režime, pokiaľ ide oparametre, nechali sme si poradiť od nášho inštruktora. Ako vidíte vo videu, začali sme sclonou 2,8, dobu expozície na 1/400 apoužili sme základné ISO 100. Takto sme pri fotení síce dosiahli dosť dobré výsledky, ale nastavený expozičný čas bol predsa len dlhší na to, aby sme dosiahli vysnívaný „žiletkovo“ ostrý obraz. Preto sme pôvodnú hodnotu citlivosti ISO 100 zvýšili na ISO 250 amohli sme si dovoliť znížiť dobu expozície na hodnotu 1/800 sekundy. Výhodné je, že toto zvýšenie citlivosti pri EOS 7D Mark II sa nijako neprejaví vo zvýšenom šume, ato sme ho neskôr sledovali vo výstupe pod lupou.

Po skrátení doby expozície sme tak získali fotku, ktorá presne zamrazila prejazd štvorkolky cez kaluž anásledné špliechanie špinavej vody. My sme si vďaka objektívu acrop faktoru mohli dovoliť stáť celkom hore na kopci, odkiaľ bol úžasný výhľad aboli sme aj ďaleko od špiny. Po správnom nastavení parametrov stačilo tak len potlačiť spúšť vo vhodnom okamihu apohybovať fotoaparátom spolu spohybom štvorkolky. Zaostrovací systém pracoval sám, pri takomto rýchlom prejazde objektu sme nemali šancu aani skúsenosti na manuálne ostrenie.

EOS7DM2Paninng.jpg

Dokonale zamrazený pohyb štvorkolky cez mláku. Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II, objektív Canon EF 300 mm f/2.8L IS II USM, ISO 250, clona 3,5, doba expozície 1/800 s

Pri druhom stanovišti sme možnosti rýchleho zaostrovania využili naplno. Išlo ofotografovanie skoku na štvorkolke, pričom objekt sa knám približoval. Je to na ostrenie pomerne náročná situácia, lebo sa pohybuje vo viacerých smeroch apri rýchlosti 10 fps celú prácu musí fotoaparát vykonávať extrémne rýchlo. Je na to pripravený, dva obrazové procesory, duálne zaostrovacie body + ďalšia výbava sa oto postarajú. Ako vidíte vo videu, nechali sme si poradiť avybrali sme scenár zaostrenia 3 – okamžité zaostrenie na objekty, ktoré sa náhle dostali do dosahu zaostrovacích bodov. Ako objektív sme využili Canon EF 70-200 mm f/2.8 L IS II USM, ktorý pri crop faktore 1,6× scénu poriadne zväčšil apritom nám umožnil zoomovať pri skoku štvorkolky. Chceli sme získať presne okamih, keď bude štvorkolka na vrchole skoku azadné kolesá bude mať nižšie ako predné. Práve tu sa prejavila rýchlosť EOS 7D Mark II, lebo pri 10 záberoch za sekundu sme našli presne ten záber, ktorý splnil našu podmienku časovania skoku azároveň bol žiletkovo ostrý. Vo videu vidíte ahlavne počujete, ako rýchlo pracuje uzávierka tohto fotoaparátu.

EOS7DMSkok.jpg

Takto sme zachytili skok so štvorkolkou azo záberov sme si mohli pohodlne vyberať. Väčšina znich bola perfektne zaostrená. Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II, objektív Canon EF 70-200 mm f/2.8 L IS II USM, ohnisková vzdialenosť 200 mm, ISO 200, clona 3,5, doba expozície 1/1000 s

Treba poznamenať, že sfotoaparátom sme určite nezaobchádzali vrukavičkách. Naopak, počas práce sa dostal do kontaktu aj sblatom, navyše cez deň trochu pršalo. Povzbudený tvrdeniami výrobcu oodolnosti, zašli sme na tretie stanovište, kde sme nechali jazdiť motorku vkruhu. Na dráhe sme si vybrali najväčšiu kaluž, ktorá sľubovala efektné zábery. Počas prípravy na fotenie sme si síce zašpinili ruky, ale nechceli sme byť celkom zablatení. Preto sme v tomto prípade využili možnosť umiestnenia fotoaparátu na statív aovládania spúšte cez diaľkový ovládač Canon RC-6 (na www.aqt.sk vcene 18 eur). Sami sme tak sedeli dostatočne ďaleko od deja, dokonca sme si dali kávu aveselo fotili. Takto sa nám vrežime rýchleho kontinuálneho fotenia podarilo získať fotografie, ktoré vidíte na ďalších obrázkoch. Aby sme nepoškodili objektív, naskrutkovali sme naň ochranný sklený filter. Ten sa dá jednoducho vymeniť anehrozí oveľa nákladnejšia oprava objektívu, napr. po poškodení náhodným odskokom kamienka. Ideálne je nosiť so sebou na fotenie statív, my sme použili Joby Gorillapod (na www.aqt.sk vcene 20,20 eura).

EOS7DM2Stativ.jpg

Takto sme pripravili EOS 7D Mark II na fotenie prejazdu okolo veľkej mláky. Aby sme mali široký záber, použili sme objektív Canon EF 16-35mm f/4L IS USM.

Aj keby sme nemali so sebou tento diaľkový ovládač, fotky bez fyzickej prítomnosti fotografa by sme stále mohli získať. Stačilo by využiť zabudované intervalové fotenie, ktoré je ideálne na časozberné záznamy. Interval nastavujete od 1 sekundy až po 100 hodín apočet fotiek vsérii môžete obmedziť. Video zhotovené ztakýchto fotiek nájdete vo videoreportáži zvýstupu na Chopok. Diaľkový ovládač však dáva viac voľnosti apresnosti. Ak sa blata nebojíte, môžete takéto zábery fotiť aj zruky, fotoaparát to určite vydrží.

EOS7DM2Dialkove.jpg

Záber realizovaný na diaľku, pričom fotoaparát je na statíve apovel na sériové fotenie je zadaný cez diaľkový ovládač. Použili sme fotoaparát Canon EOS 7D Mark II, objektív Canon EF 16-35mm f/4L IS USM, ohniskovú vzdialenosť 16 mm, ISO 500, clonu 7,1, dobu expozície 1/250 s.

Sfotoaparátom Canon EOS 7D Mark II sme boli veľmi spokojní. Pomocou neho sme urobili zatiaľ naše najkrajšie športové fotografie, neskôr sme si vyskúšali aj fotenie prírody vzimných podmienkach. Ide ofotoaparát veľmi rýchly pri zachytení dynamických scén, môžete experimentovať sISO, ato naozaj až do hodnoty 16000. Pri našich testoch sme si overili, že je odolný aj proti drsným vplyvom prostredia. Určite si pozrite aj video, ktoré sme pre vás pripravili spolu sfirmou Canon Slovakia aportálom www.photovia.sk. Nakrútili sme ho pomocou Canon EOS C300, EOS 5D Mark III a EOS 7D Mark II.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať