Viruslab: Verejné siete Wi-Fi: Čo treba mať na pamäti, aby sme sa ochránili
Používanie verejných sietí Wi-Fi môže byť niekedy poriadne nebezpečné. Hoci v dnešnom svete sme všetci na displeje svojich smartfónov a obrazovky notebookov prilepení azda 24 hodín denne, nie vždy si uvedomujeme, že hackeri s nie príliš čistými úmyslami si môžu robiť chúťky na naše citlivé dáta. Preto výskumníci z ESETu dali dokopy zopár rád, ako eliminovať riziko verejných sietí Wi-Fi. Na portáli WeLiveSecurity.com uvádzajú aj dôvody.
A nie sú sami, prednedávnom expert Europolu Troel Oerting potvrdil, že tieto bezdrôtové hotspoty sa v Európe čoraz častejšie využívajú na kradnutie osobných údajov. A potenciálnych obetí je naozaj dosť. Poisťovateľ telefónov ProtectYourBubble napríklad urobil prieskum, v ktorom mu vyšlo, že až 10 % zamestnaných využíva firemné smartfóny na pripájanie sa do sietí verejných hotspotov.
Základná rada je využívať radšej 3G alebo 4G siete/hotspoty na pripájanie sa než napríklad hotelovú Wi-Fi, tvrdí výskumník ESETu Stephen Cobb. Aj častým cestovateľom to môže vyhovovať - 3G/4G SIM karty sú často lacnejšie ako sieť na hoteli. No 3G sieť nie je vždy k dispozícii. Na čo treba dávať pozor v takom prípade?
V prvom rade si preverte sieť, na ktorú sa idete pripojiť. Najhoršie je, ak automaticky predpokladáte, že Wi-Fi je bezpečná - neraz sú falošné a priamo ich operujú kriminálnici. Najčastejšie sa nazývajú Free Wi-Fi, píše výskumník ESETu v Británii Mark James. K takým sa určite nepripájajte vôbec. Ak ste v kaviarni alebo reštaurácii, skontrolujte si názov siete s personálom. Ak je legitímna, je to fajn, hoci stále nie ste úplne za vodou. E-mailové správy si radšej čítajte a sťahujte v laptope, keďže prehliadače poskytujú aj možnosť surfovania cez bezpečný protokol, čo nebýva pravidlo pri smartfónoch.
Útoky na sieťach Wi-Fi sú však najčastejšie s tzv. mužom uprostred, keď útočník odchytáva dáta takpovediac na ceste. Preto sa na verejných Wi-Fi radšej nepripájajte na on-line bankovníctvo, nezadávajte údaje o platobnej karte. Keď sa pripájate na firemnú sieť, VPN vám pomôže.
Ak sa predsa len ocitnete v nezabezpečenom priestore, dobrý nápad je vypnúť si zdieľanie - nechcete predsa, aby sa útočník mohol prehrabávať vo vašich dátach. Túto možnosť nájdete v nastaveniach. Nastavte si prehliadanie vo vašom webovom prehliadači na bezpečné surfovanie. Väčšina webových služieb to umožňuje. No a kedy sa radšej verejným Wi-Fi treba vyhnúť úplne? Napríklad v krajinách Ďalekého východu budete zaplavení množstvom sietí zadarmo. A keďže ich je tak veľa, je medzi nimi aj veľa nebezpečenstva.
V každom prípade web je hlavne o informáciách a dobrodružstve. Takže surfujte, ale hlavne bezpečne. Dovidenia na budúci mesiac.
Článok je pripravený v spolupráci s firmou ESET.