S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: Canon EOS M6 – zrkadlovky ho nezahanbia

2

Canon na minuloročnom veľtrhu IFA 2016 v Berlíne predstavil svoj prelomový model bezzrkadlovky EOS M5. Tá medzi používateľmi zožala veľký úspech, a tak takmer spolu so začiatkom jej predaja Canon uviedol ďalší model EOS M6. Podľa číslovania by sa mohlo zdať, že ide o následníka M5, nie je to však pravda. Canon chcel skrátka ponúknuť špičkovú kvalitu aj cenovo citlivejším zákazníkom, a tak novinka prichádza s trochu nižšou výbavou a hlavne s prijateľnejšou cenou. Dobrá správa je, že základ prístroja zostáva rovnaký. Oba zdieľajú rovnaký 24 Mpx snímač APS-C s techno­lógiou Dual Pixel, 49-bodovým fázovým zaostrovaním a procesorom Digic 7. M6 nemá vo výbave hľadáčik, ten však možno dokúpiť ako externé príslušenstvo a pripojiť do inteligentných sánok namiesto externého blesku. Novinka má aj menší 3" dotykový displej s nižším rozlíšením 1040 px a neumožňuje časo­zberný záznam. Tým sa funkčné rozdiely končia. Vzhľadom na chýbajúci hľadáčik však nastali zmeny aj v dizajne. Vyklápací blesk je teraz umiestnený na ľavej strane a všetky ovládacie prvky sú vpravo. Oproti M5 je aj menší a ľahší.

Rovnako ako vyšší model nie je M6 mierený ako náhrada profesionálnych zrkadloviek, aj keď veľa funkcií vie bravúrne zastúpiť. Možno ho pokladať skôr za vynikajúci doplnkový fotoaparát pre profesionálov pracujúcich so zrkadlovkami Canon, prípadne pre nadšených fotografov cestovateľov, ktorí si potrpia na špičkové fotografie z ciest, nemajú však možnosť (alebo ochotu) ťahať so sebou ťažkú fotovýbavu. K prístroju totiž možno okrem objektívov EF-M pomocou voliteľného adaptéra pripojiť akýkoľvek objektív s bajonetom EF či EF-S. Platí to aj pre systémové blesky, tu však treba počítať s tým, že prídete o možnosť pripojenia externého hľadáčika. Konštrukcia prístroja je celoplastová, materiál je však kvalitný a telo je výborne tvarované, s výrazným gripom, takže prirodzene sadne do ruky. Ovládacie prvky sú oproti zrkadlovkám preskupené iba na pravej strane, no nájdete tu dvojicu rollerov aj samostatný volič korekcie. Ovládanie je tak veľmi intuitívne a podobné zrkadlovke. Rovnako ako pri M5 je vo výbave snímač APS-C CMOS s duálnymi pixelmi a s rozlíšením 24,2 Mpx (efektívne), ktorý pochádza zo zrkadlovky EOS 80D. Na čipe je teda matrica 7 × 7 ostriacich bodov zabezpečujúcich fázové ostrenie. Obraz spracúva najnovšia generácia procesora DIGIC 7 a snímky ukladá vo formáte JPEG alebo 14-bitovom RAW. Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu ISO 100 – 25 600, pri videu je limitom ISO 6400. Videorežim pracuje s rozlíšením 1080p 50 v kodeku H.264/AVC.


EF-M22mm f/2 STM, ISO 200, 1/500s, F5,6

Videosúbory používajú dátový tok 35 Mb/s s profilom High 4.2. V režime fotenia je k dispozícii iba stabilizácia v objektíve (ak je ňou vybavený), pri videu môžete využiť 5-osovú digitálnu stabilizáciu, ktorá dokáže v duálnom režime spolupracovať aj so stabilizátorom v objektíve. Vzhľadom na vysoké rozlíšenie snímača sa použitie stabilizácie nijako neprejaví na výslednom obraze. Na fotenie z malej vzdialenosti poslúži vstavaný blesk, vďaka sánkam však môžete použiť aj veľký systémový blesk. Pokiaľ ide o konektivitu, môžete sa tešiť na Wi-Fi, NFC a novinkou je bluetooth vo verzii 4.1 LE (Low Energy) na trvalé pripojenie. Okrem smartfónu, ktorý takto môžete použiť ako diaľkovú spúšť (bez náhľadu) Canon ponúka aj voliteľný miniatúrny blue­toothový ovládač. Zo vstupov tu nájdete bežné micro USB, micro HDMI, vstup na mikrofón a diaľkovú spúšť. K prístroju možno dokúpiť externý hľadáčik typu OLED s rozlíšením veľmi slušných 2,36 Mpx, ktorý sa zasúva do inteligentných sánok. Hľadáčik má dioptrickú korekciu, snímač priblíženia, tlačidlo prepnutia medzi displejom a hľadáčikom a pracuje s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. My sme ho mali možnosť s prístrojom vyskúšať a považujeme ho za povinné príslušenstvo. Vďaka nemu podstatne rozšírite možnosti fotenia hlavne v podmienkach so silným svetlom. Poskytuje vynikajúci obraz a kúpite ho za 220 eur. Spolu s fotoaparátom ho však zväčša dostanete lacnejšie. Navyše ho možno použiť aj s prístrojmi PowerShot G1X a G3X a EOS M3. Dotykový ­displej s uhlopriečkou 3" a rozlíšením 1,04 Mpx sa vyklápa o 180° nahor a 45° nadol.


EF-M22mm f/2 STM, ISO 200, 1/400s, F5,6

Na test bolo k dispozícii niekoľko objektívov Canon EF-M 22mm f/2 STM, Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, a EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS USM s Power Zoom adaptérom PZ-E1, ktorý som používal vďaka konverznému adaptéru EF-EOS M. Naposledy menovaný je objektív z radu EF-S, určený aj na filmovanie, ktorému adaptér PZ-E1 umožňuje plynulé motorizované ovládanie zoomu. Pre cestovateľov, ktorí neradi nosia ťažšiu a objemnú techniku, je ideálny pevný objektív 22 mm f/2. Vďaka miniatúrnym rozmerom umožňuje nosiť fotoaparát vo vrecku bundy. Zvolená ohnisková vzdialenosť je v prepočte 35 mm, tá je výborná na street foto aj na bežné fotenie počas dovolenky. Objektív má výbornú svetelnosť, a tak som s ním rád fotil aj nočné mesto. Zaujímavý je aj 28 mm f/3,5 objektív na makro. Je unikátny tým, že pod prednou prírubou ukrýva prstenec s LED osvetlením, ktoré možno tlačidlom na objektíve zapnúť , meniť intenzitu v dvoch stupňoch alebo zvoliť stranu, ktorá bude svietiť. Objektív má režim super macro, v ktorom fotíte zo vzdialenosti asi 10 – 20 mm. Dajú sa tak vytvárať úchvatné makrozábery. Po prepnutí ho môžete používať aj ako klasický 28 mm objektív (44,8 mm v prepočte na 35 mm film).


EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS USM, ISO 100, 1/60s, F13

Prístroj má rýchle reakcie, zaostrovanie funguje veľmi dobre aj v slabších svetelných podmienkach. Pri filmovaní sa mi osvedčilo sledovanie tváre, vďaka ktorému možno predísť nesprávnemu preostreniu. V porovnaní so zrkadlovkou EOS 80D ho považujem na filmovanie za užitočnejší, hlavne v zostave s hľadáčikom. Obraz je dobre prekreslený a vstavaný digitálny stabilizátor obrazu pracuje dobre, aj keď s konkurenciou so stabilizáciou snímača sa to porovnávať nedá. Jedinú výhradu mám rovnako ako pri M5 k ovládaniu zvuku. Napriek tomu, že prístroj ponúka možnosť ručne nastaviť úroveň zvuku, neumožňuje počas natáčania zobrazovať indikátory. Problém je to aj preto, že nie je k dispozícii výstup na slúchadlá.


EF-M22mm f/2 STM, ISO 250, 1/20s, F2.0

Na EOS M6 sa mi najviac páčili malé rozmery a dobre riešené ovládanie. K tomu mám iba jednu pripomienku. Párkrát sa mi stalo, že som omylom ťukol do ovládacieho kríža vzadu a prepol si hodnotu ISO alebo zapol ručné zaostrovanie. Toto by chcelo trochu prepracovať. Ináč M6 poteší špičkovou kvalitou fotografií, porovnateľnou so zrkadlovkami APS-C. Do hodnoty ISO 3200 fotografie znesú veľmi prísne kritériá a hladina šumu je zanedbateľná. Pri vyšších ISO šum, samozrejme, pribúda, ale ani ISO 6400 nie je nič tragické. Na webové účely však využijete aj citlivosť ISO 25 600. Hoci je obraz viac zašumený,stále zachováva kresby aj farebnosť. Batéria pri bežnom používaní vydrží celý deň, na náročnejšie fotenie odporúčam nosiť si aj rezervnú.

Parametre:

• Snímač 24,2 Mpx CMOS (APS-C),rozsah citlivosti ISO 100 – 25 600, Dual Pixel CMOS AF, sériové snímanie 7 sn./s (až 9 sn./s s blokovaním AF), procesor DIGIC 7, video 1080p 50, 35 Mb/s, H.264/AVC, dotykový displej 3" LCD, 1,04 Mpx, Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC, bluetooth 4.1 LE, micro HDMI, micro USB, 3,5 mm jack mikrofón, úložisko 1× SDXC, kompatibilný s objektívmi EF-M, cez adaptér s EF a EF-S a bleskami Speedlite, rozmery (telo) 112 × 68 × 45 mm

• Cena: Telo: 729 EUR, hľadáčik: 220 EUR, EF-M 22mm f/2 STM: 219 EUR, EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM: 299 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká kvalita výstupov, zaostrovanie, ovládanie, kvalita spracovania
- Pri filmovaní nezobrazuje indikátory zvuku.

HODNOTENIE:

 Foto: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Video: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
 Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
 Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 92 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon

2 komentáre

Hootie and the Blowfish Tour reakcia na: Canon EOS M6: Zrkadlovky ho nezahanbia

12.2.2019 18:02
I like rock bands! I really do! And my favourite hardcore band is Hootie &amp; Blowfish! All band members has re-united to give more than 50 concerts to their fans in 2019! To know more about Hootie&amp;Blowfish in 2019 visit website <a href="https://hootietheblowfishtour.com">Hootie and the Blowfish tour Nashville</a>. You won't miss any concert in 2019 if you visit the link!
Reagovať

Download Showbox APP for PC reakcia na: Canon EOS M6: Zrkadlovky ho nezahanbia

24.1.2019 07:01
In year 2019 there are lot of films are going to be released. Obviously, there are Avengers part 2, new Star Wars Episode nine and many others. These are movies that every kid wants to see, but sometimes you can miss it.That's where applications come in handy you can watch a movies for free. Btw, looking for the best app to watch free movies on your iOS phone? Then your should check Showbox app. This is the most famous app today that has a big library of tv shows and films. This app is also available for pc users. But your need to download it first to enjoy free films <a href="http://showbox-all.com">download Showbox APK for PC</a>
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať