Recenzia: Canon EOS 800D: Entry level, ktorý sa nestratí
Začiatkom tohto roka Canon predstavil dvojicu noviniek nižšej triedy EOS 77D a EOS 800D. My sme testovali lacnejší z nich EOS 800D, ktorý sa líši hlavne tým, že na trochu menšom tele nemá stavový displej. Prístroj prichádza s novým 24 Mpx snímačom APS-C s technológiou Dual Pixel a 45-bodovým systémom zaostrovania, pričom všetky body sú krížové. O spracovanie obrazu sa stará procesor Digic 7, ktorý okrem formátu JPEG umožňuje aj ukladanie 14-bitových RAW, novinka dostala aj pripojenie bluetooth. V tejto kategórii určite poteší 45-bodový ostriaci systém, oproti predchodcovi EOS 760D bola zvýšená aj citlivosť za zlého svetla z podpriemerných -0,5 EV na veľmi slušných -3 EV. O meranie expozície sa stará senzor RGB + IR s rozlíšením 7560 pixelov. Vďaka technológii Dual Pixel CMOS AF a novému 18-55 mm F4-5.6 objektívu ponúkne EOS 800D rýchlejšie ostrenie v live view za 0,03 sekundy. Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu ISO 100 až ISO 25 600, rozšírený režim ponúkne aj ISO 51 200. Samozrejmé sú režimy PASM, dostupný rozsah expozičných časov je 1/4000 s až 30 sekúnd, nezabudlo sa ani na režim bulb. Korekcia expozície je možná v rozsahu od -5 EV do +5 EV. Pri bracketingu podporuje vyfotenie troch snímok s rozdielmi až 3 EV. Pri sekvenčnom snímaní rýchlosťou 6 sn./s možno uložiť 27 snímok v RAW, v JPEG-u sa dá fotiť nepretržite. Video je podporované do rozlíšenia 1080p60. Je ukladané v kodeku H.264/AVC s kontajnerom MP4. K dispozícii je 5-osová stabilizácia videa, ale iba elektronická, HDR video a time lapse. Prístroj je vybavený bezdrôtovým rozhraním Wi-Fi, NFC aj bluetooth, ktoré možno používať aj s novým diaľkovým ovládačom BR-E1. Hľadáčik pokrýva 95 % obrazového poľa, hlavne pri videu poteší 3" plne otočný dotykový displej s rozlíšením 1,04 Mpx. Na kartu SDXC je vyhradený jeden slot, Li-Ion batéria LP-E17 má výdrž okolo 600 snímok.
EF16-35mm f/4L IS USM, ISO 1600, 1/4000s, F6,3
Prístroj som testoval s dvojicou objektívov Canon EF16-35mm f/4L IS USM a Canon EF100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM, ktoré nám umožnili preveriť jeho schopnosti vo všetkých podmienkach. Začínajúci fotograf zväčša nemá vyhranený štýl ani objekt fotenia a rád skúša rôzne veci. Preto je výhodné, ak si fotoaparát poradí pokiaľ možno vo všetkých situáciách, aby začiatočníka neodradil. Dôležitá je tu aj dobrá práca automatík.
Prvý rozdiel oproti vyšším modelom je konštrukcia fotoaparátu a absencia stavového displeja. Telo je vyrobené z kombinácie plastu a kompozitu a nie je utesnené proti vlhkosti a prachu. Napriek tomu však 800D ponúka slušnú ergonómiu a nízku hmotnosť. Absenciu stavového displeja za problém nepovažujeme. Nie všetci fotografi ho využívajú a navyše zadný displej ho dokáže úplne nahradiť. Ten má teraz vynovenú grafiku, ktorá sa bude nováčikom páčiť, pre používateľov starších modelov je tu však možnosť prepnúť si na tradičné menu a grafiku. Dotykový displej môžete okolo dvojosového závesu, umiestneného vľavo, vyklopiť o 180° a otáčať o 360°, takže ho nastavíte do ľubovoľnej polohy. Hľadáčik nemožno porovnávať s modelmi vyššej triedy, ale v rámci cenovej kategórie patrí rozhodne k tým lepším. Ovládanie je rovnaké ako pri iných modeloch Canon. Volič režimov nemá aretáciu, no jeho chod má dostatočný odpor, takže by ste si ho nemali náhodne prepnúť. K dispozícii je iba jeden roller, umiestnený vpredu za spúšťou, funkciu druhého plní pri podržaní tlačidla. Zvyšok ovládate krížovým ovládačom alebo na dotykovom displeji. Najdôležitejšie funkcie, ktoré potrebujete meniť počas fotenia, majú svoje tlačidlá. Hlavný vypínač, umiestnený pod voličom režimov, je trojpolohový, pričom samostatnú polohu má režim video. Samostatné tlačidlo má pripojenie Wi-Fi, takže ak ste si predtým spárovali svoj smartfón, pripojenie je veľmi rýchle. Vďaka podpore technológie bluetooth možno na ovládanie okrem smartfónu využiť aj nový diaľkový ovládač BR-1E, ktorý bol uvedený spoločne s novými modelmi.
EF16-35mm f/4L IS USM, ISO 1600, 1/4000s, F5,6
A ako nový Canon fotí? Ako som spomínal, vo výbave je 45-bodový ostriaci systém a meranie zabezpečuje senzor RGB + IR s rozlíšením 7560 pixelov. V spojení so snímačom pochádzajúcim z modelu 80D a procesorom Digic 7 má prístroj slušne našliapnuté na to, aby výsledky vyzerali dobre. A naozaj tak vyzerajú. Ostriaca automatika prekvapila. Bez problémov si poradila aj v horších svetelných podmienkach, ale najviac som bol nadšený pri fotení akčných záberov. Automatika si poradila aj s veľmi dynamickými scénami. Pokiaľ boli správne zacielené ostriace body, zaostrenie bolo vždy presné.
Vzhľadom na to, že je fotoaparát určený začínajúcim fotografom, pomáhal mi pri jeho testovaní Martin, 15-ročný chalan, ktorý fotí asi rok a vo svojom okolí na Kysuciach je už v tomto veku známy svojimi fotkami. Bol som preto zvedavý, ako on zo svojho pohľadu EOS 800D ohodnotí. „Fotoaparát sa mi páčil, veľmi dobre sadne do ruky a páčilo sa mi aj rozmiestnenie ovládania, ktoré je rovnaké ako na staršom EOS 1100D, ktorým fotím. Nové menu je pekné, ale som zvyknutý na to klasické, a tak som bol rád, že som si ho mohol prepnúť. Páčilo sa mi, že je telo ľahké, takže sa s ním jednoduchšie manipuluje. Dotykový displej je pekný, ale nepotreboval by som ho. Trochu horšie sa mi s ním zaostrovalo v protisvetle, ináč však musím pochváliť kvalitu fotiek. Skúšal som ním fotiť kamarátov pri skokoch na bicykloch a fotoaparát si s tým bez problémov poradil. Mojím starším strojom je to problematickejšie.“
EF16-35mm f/4L IS USM, ISO 100, 1/400s, F6,3
Pri horších svetelných podmienkach sa možno pustiť do ISO 1600, v núdzi do ISO 3200. Vyššie hodnoty už produkujú viac šumu, takže sú vhodné maximálne na web alebo nenáročné použitie. Maximálna hodnota je ISO 25 600. Samozrejme, z RAW sa toho dá zachrániť viac, takže pri potrebe fotenia v extrémoch jednoznačne odporúčam.
Prístroj má aj slušný dynamický rozsah. Vďaka technológii Dual Pixel pracuje veľmi dobre zaostrovanie v živom náhľade. Aj keď nepatrím k zástancom filmovania zrkadlovkou, 800D v tomto smere príjemne prekvapil. Zaostrovanie pracovalo spoľahlivo a aj s objektívom 100-400 bolo možné vytvárať zaujímavé zábery bez nervózneho preostrovania. Automatika v tomto prípade pracuje pekne plynule, takže pri preostrovaní to vyzerá, že ste to tak chceli. Veľmi dobre pracovalo aj sledovanie objektu, pri ktorom stačí dotykom označiť oblasť a automatika ju sleduje. Táto funkcia sa veľmi hodí pri natáčaní vašich ratolestí alebo domácich miláčikov. Video je k dispozícii do rozlíšenia 1080p50/60. Ukladá sa v kodeku H.264/AVC s dátovým tokom 60 Mb/s. Prístroj úspešne potláča šum aj pri vyšších citlivostiach, a tak v prípade potreby možno ísť do ISO 6400. Stabilizácia obrazu je iba elektronická a hlavne s dlhšími sklami rýchle narazí na svoje limity. Preto odporúčam používať statív vždy, keď sa dá. Video HDR je použiteľné hlavne pri silnom slnečnom svetle, keď vie zdvihnúť dynamický rozsah, v horších svetelných podmienkach neodporúčam používať, prispieva k zvyšovaniu šumu. Výdrž batérie je slabšia, ako sme zvyknutí pri vyšších modeloch, pri náročnejšom fotení je preto lepšie nosiť aj záložnú batériu.
EF16-35mm f/4L IS USM, ISO 2000, 1/30s, F5,6
Canon EOS 800D je správna entry level zrkadlovka. Začínajúcemu fotografovi poskytne tvorivý priestor na jeho vyjadrenie aj na vyskúšanie najrôznejších techník fotenia. Môžete sa s ňou vydať na koncert aj športové podujatie, prípadne na prechádzku večerným mestom. Pochopiteľne, vyššie modely poskytnú viac ostriacich bodov, vyššiu rýchlosť, kovové telo a podobne, ale to je už iná kapitola. A hlavne za inú cenu.
Parametre:
• Canon DSLR – entry level digitálna zrkadlovka, snímač CMOS APS-C 24 Mpx, procesor Digic 7, citlivosť snímača ISO: 100 – 25 600, sekvenčné snímanie: 6 obr./s, rýchlosť uzávierky: 1/4000 – 30, video 1920 × 1080 do 60 obr./s, LCD displej 3", dotykový, výklopný, 1 040 000 bodov, hľadáčik Pentamirror s pokrytím 98 %, 1× karta SD (1 slot UHS-I ), vstavané Wi-Fi, bluetooth, NFC, hmotnosť fotoaparátu: 532 g (telo), batéria LP-E17
• Cena: 798 EUR (telo)
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita výstupov, ovládanie, ergonómia, video
- Slabšia výdrž na batériu
HODNOTENIE:
Foto: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 100 % |
Video: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Výbava: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Ovládanie: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 100 % |
Vyhotovenie: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Celkovo: 92 %
foto: Martin Do
Zobrazit Galériu