S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Cenovo dostupné disky SSD

Archív NXT
0

Notebooky, ale aj niektoré stolové počítače obsahujú pevné disky typu SSD. Stále však ide o špeciálne prípady, najčastejšie sa vyskytujú v ultrabookoch. Ich obľuba rastie, a preto sme sa rozhodli pripraviť test diskov SSD najmä pre používateľov vlastniacich rôzne notebooky z lacnejšieho segmentu, ktorých výkon utrpí použitím pomalého disku.

Zrýchlenie počítača

Mnohí z nás si už prácu na počítači s iným než diskom SSD nevedia predstaviť. Jednak je k dispozícii rýchly štart systému a takisto aj takmer okamžité spúšťanie bežných programov. Čistý štart počítača zvládnete s testovanými diskami do 15 sekúnd od zapnutia po zobrazenie pracovnej plochy, resp. moderného menu vo Windows 8.

Takisto si zvyknete na rýchlu prácu pri používaní viacerých programov naraz. S takýmto diskom totiž môžete spúšťať náročné programy a zároveň kopírovať dáta na externé úložisko. To sa s bežným diskom nedá. Výrobcovia notebookov kladú dôraz skôr na úložnú hodnotu než na rýchlosť. A popri tom, samozrejme, aj na cenu. Je totiž lacnejšie poskytnúť kapacitne veľký, no pomalší disk ako variant s menšou kapacitou, ale vyššou rýchlosťou.

Ako vyberať?

Aktuálne sa na trhu vyskytujú disky s kapacitou 64 GB a väčšou. Disky s menšími kapacitami sú vhodné ako náhrada systémového disku. Takúto kapacitu odporúčame skôr do stolového počítača, kde jednoducho pôvodný disk umiestnite ako sekundárne úložisko na vaše dáta. Pri notebookoch považujeme za minimum 128 GB, ale radšej 256 GB. Tu totiž okrem pár herných modelov musíte vymeniť disk kus za kus a pôvodný použiť napríklad v externom rámčeku na objemné dáta, ako sú videá. Ceny diskov SSD sa začínajú na hranici 59 eur za najmenšie, ale aj najmenej výkonné modely. Dostať sa môžete až na kapacitu 1 TB, keď disk bude určite drahší ako celý váš počítač. V teste prinášame modely s cenou, ktorú si väčšina z vás bude môcť reálne dovoliť, pričom ich kapacita bude zodpovedať bežným potrebám.

Jeden z hlavných ukazovateľov sú rýchlosti sekvenčného zápisu. Pozor si však treba dať na hodnoty uvádzané výrobcom. Spravidla len on má recept, ako dosiahnuť uvádzané rýchlosti, a rozhodne sa ho nechystá prezradiť. Preto v tabuľke nájdete nami reálne namerané údaje pri jednotlivých diskoch. Ako vidno z tabuľky, výrobcovia môžu využívať vo svojich diskoch rôzne pamäťové čipy a rôzne radiče.

Ak vášmu disku SSD rapídne poklesol výkon pri práci s komprimovanými súbormi, pravdepodobne obsahoval radič SandForce. Výrobcovia volia vlastnú stratégiu a čoraz viac využívajú vlastné navrhnuté radiče než spomínaný, hoci v istom období to bol vysoko univerzálny model, obsiahnutý v portfóliu mnohých výrobcov. Samsung používa radič MDX, výrobca OCZ zase Indilinx, Toshiba a Crucial radič Marvell. Okrem toho hrá dôležitú úlohu aj firmvér. Ten je vlastne zodpovedný za správu dát aj spracovanie funkcie TRIM a iných algoritmov na manažment dát. Nie je teda výnimočné, že výrobcovia poskytujú k diskom aj utility na aktualizáciu firmvéru.

Okrem tohto sa môžete stretnúť so skratkami ako MLC (multi-level cell) a SLC (single-level cell). V prvom prípade sa dajú do jednej bunky zapísať dva bity, v druhom prípade len jeden bit. Pamäťové čipy MLC sú lacnejšie a treba počítať s väčším opotrebením buniek. V praxi to znamená, že disk nevydrží pri bežnej prevádzke na rozdiel od disku SLC 10 rokov, ale povedzme len polovicu. Všetko závisí od používania, operačné systémy sú na tieto disky pripravené a netreba sa obávať výrazného opotrebovania. Z nášho pohľadu na použitie v prenosných alebo domácich počítačoch netreba priplácať za verziu SLC, keďže algoritmy na spracovanie dát rozkladajú ich zapisovanie postupne do najmenej využívaných buniek.

SSD - nahlad 01.jpg

Parametre a výkonnostné testy diskov SSD s technológiou MLC

Verdikt PC REVUE

V našom teste sme preverili štvoricu diskov, ktoré sú svojimi kapacitami vhodné na náhradu klasického disku v notebooku, teda do úlohy nového hlavného disku. Za uvedené ceny sa dajú disky reálne zakúpiť a nepôjde o neúmerne vysoký výdavok. Odporúčame držať sa nižších kapacít, pretože sami po čase uvidíte, že nie je nevyhnutné mať v notebooku 750 GB pevný disk. Podstatná je rýchlosť. V tomto prípade je jednoznačný favorit disk ADATA Premier Pro SP900. Ide o jednu z najvyšších sérií SSD z portfólia tohto výrobcu. Príjemne prekvapí aj cena.

Veľmi dobrý dojem na nás spravil aj disk Transcend SSD720, to svojimi rýchlosťami čítania a zápisu dát. Pri hmotnosti takmer 100 gramov to bol však jednoznačne najťažší disk z nášho testu. Výmenou diskov za SSD často získavate úsporu pár desiatok gramov na celkovej hmotnosti zariadenia. A to sa pri prenosných počítačoch počíta. Na záver ešte jeden postreh, ktorý výrobca na obale disku SSD neuvádza. V prípade, že zaplníte disk na 90 % jeho kapacity, počítajte s rapídnym poklesom prenosovej rýchlosti. Je to zatiaľ mierny nedostatok SSD a výrobcovia sa s ním musia pri ukladaní dát v kooperácii s funkciou TRIM poriadne popasovať. Naše testy ukázali, že pokles je taký badateľný, že v tomto prípade SSD kopíruje prenosové rýchlostí rýchlych diskov s rotačnými platňami.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať