Cenovo dostupné reproduktory
Testy reproduktorových zostáv a multimediálnych dokovacích staníc nie sú v našej redakcii výnimočné. Nie každý však chce za lepší zvuk, než ten, ktorý produkuje reproduktor v notebooku, nechať v obchode vyše 100 eur. Preto sme sa rozhodli otestovať zostavy, kde budete musieť nad niektorými detailmi prižmúriť oči, no nezruinujú váš rozpočet.
Crono CS-2001
Tento model stereoreproduktorov je určený primárne pre používateľov prenosných alebo stolových počítačov. Úzky profil ušetrí miesto na pracovnom stole a na ich prevádzku netreba externý zdroj, postačí napájanie z portu USB. Prepojenie k výstupu z počítača je cez 3,5 mm konektor jack. Na tele reproduktora je rovnaký konektor ako výstup na slúchadlá.
Výkon RMS zostavy je 2 × 3 W a postačí na bežné ozvučenie pri sledovaní filmov alebo hraní hier. Frekvenčný rozsah je podstatne kratší, než sme zvyknutí, a rozptyl hodnôt je 100 ÷ 18 000 Hz. Meniče majú priemer 2 palce. V praxi to znamená mierne zastretie nízkych tónov na úkor vyšších a najmä stredových. Výkon síce umožňuje reprodukovanie pri vyšších hlasitostiach, no zvuk je potom značne skreslený až piskľavý. Odporúčame skôr nižšie hlasitosti vo forme osobného audia než ozvučovanie väčšej miestnosti. Nízke tóny sa dajú „vytiahnuť" ekvalizérom, no aj tak sa nám reproduktory viac osvedčili na ozvučenie filmov než reprodukciu hudby.
Hodnotenie:
Cena, úzky dizajn |
Znížený frekvenčný rozsah, vhodné len na filmy |
Cena: 7 EUR
Zapožičal: WESTech
Microlab FC 10
Výrobcovia počítačových reproduktorov sa snažia uvádzať na trh rozmernejšie modely na lepšiu reprodukciu akustiky, no zároveň berú na zreteľ priestor, ktorý reálne reproduktory zaberú. V takomto duchu je skonštruovaná zostava FC 10 s úzkou základňou v tvare päťuholníka. Zaberú tak plošne minimum priestoru a zároveň využívajú náklon meničov smerom k používateľovi. V praxi tak netreba sústavu zvlášť smerovať, postačí jej natočenie k používateľovi.
Napájanie je externé s využitím prepojenia napájania reproduktorov tak, ako to vidíme aj pri iných stereofónnych konfiguráciách. V balení nechýba kábel AUX na pripojenie do zvukového výstupu. Dajú sa teda využiť aj so smartfónom alebo tabletom, hoci najviac sa nám pozdávalo práve spojenie s notebookmi alebo stolovými počítačmi. Výkon každého je 15 W RMS s frekvenčným rozsahom 80 ÷ 20 000 Hz.
Výrobca dosiahol zlepšenie zvuku vlastným procesorom DSP na spracovanie zvuku a kombináciou výškového meniča s priemerom 0,5" a basreflexového meniča s priemerom 2,25 . Vďaka tomu dosiahnete pri manipulácii s frekvenciami ekvalizéra hlbšie basy so stabilnejšou reprodukciou pri rôznych hlasitostiach. Modul DSP však má za následok úpravu zvuku, a teda zmena hlasitosti sa neprejavuje tak rázne, ako by sme čakali. Tento prípad sa dá prirovnať k efektu normalizéra, ktorý upravuje hlasitosti na jednu úroveň.
Pre mnohých tento detail nebude predstavovať nevýhodu, pretože práve normalizér mnoho používateľov zapína na vyrovnanie hlasitosti. Reproduktory odporúčame aj na filmy, kde sa pomerne zreteľne prejavuje pseudoefekt priestorového zvuku. Na jednom z reproduktorov je prvok na vypínanie a úpravu hlasitosti prostredníctvom dvoch tlačidiel. Konštrukčná stránka je pevná a telo je tvorené z pogumovaného plastu, predná mriežka chrániaca meniče je z kovu.
Hodnotenie:
Náklon meničov, úspora miesta, vyrovnaný zvuk pri väčších hlasitostiach |
Mierne skreslenie zvuku treba vyrovnať ekvalizérom |
Cena: 45 EUR
Zapožičal: Microlab
Microlab FC 20
Táto zostava je určená náročnejším používateľom s dôrazom na hutný zvuk. O ten sa vo veľkej miere postará práve pridaný basový reproduktor s rozmermi 220 × 226 × 246,5 mm. Výkon aj zvuk celej zostavy najviac ovplyvňuje tento komponent a treba sa s jeho zladením trochu pohrať, inak zastrie zvuk zo satelitov. Jeho výkon je 30 W RMS a celá zostava pokrýva frekvenčné pásmo 50 ÷ 18 000 Hz. Satelity s miernym náklonom k používateľovi majú výkon 15 W na každý reproduktor. Priemer basového meniča je 5" a využíva tunel na zadnej strane.
Aj napriek tomu distribuuje silné nízke tóny, a tak nie je vyžadované časté riešenie smerovania na pevnú podkladovú dosku. Meniče majú výškové reproduktory s priemerom 2,5" a plastové šasi s pevnou konštrukciou a stojanom s miernym pružením. „Basák" má klasické dosky MDF kombinované s plastom. Vo všetkých troch prípadoch sú meniče chránené pevným kovovým šasi s dierovaním.
Špecialitou, ktorú sme už pri tejto značke videli, je ovládanie. Celá zostava sa dá vypnúť vypínačom na zadnej strane basového reproduktora, no na ovládanie hlasitosti a intenzity nízkych tónov existuje samostatný prvok. Ten má formu kruhového ovládača. Napája sa dvoma AAA batériami a spárovanie je úplne automatické. Horná strana slúži ako tlačidlo a zatlačením sa vypne zvuk, otáčaním horného kruhu sa mení hlasitosť. Ak podržíme toto tlačidlo dve sekundy, začne na ňom blikať oranžová dióda. To značí zmenu intenzity nízkych tónov a otáčaním ju môžeme meniť.
Vcelku tento systém hodnotíme ako veľmi dobrý nápad a krokové nastavenie je dostatočne detailné, aby ho nebolo treba ladiť ešte ekvalizérom z počítača alebo iného zariadenia. To platí aj pre hlasitosť a jemné krokovanie je vhodné pri regulácii zvuku vo večerných hodinách. Kvalita zvuku je, pochopiteľne, lepšia ako pri modeli FC 10. Výškové reproduktory však nie sú dimenzované na takú silu, akú dostanete z „basáka". Preto sme počas testov museli optimalizovať výstup cez ekvalizér a pridať im viac na intenzite vo vyššom frekvenčnom pásme.
Hodnotenie:
Silné basy, smerovanie výškových meničov, bezdrôtové ovládanie |
Nevyhnutná korekcia nízkych tónov, inak zastierajú strednovýškové frekvencie |
Cena: 60 EUR
Zapožičal: Microlab
Verdikt PC REVUE
Pri modeli Crono CS-2001 prekvapuje, za akú cenu sa dajú vyrobiť (vrátane ceny za plavbu loďou...) reproduktory. Síce hrajú, no odporúčame ich napríklad deťom k počítaču, na vážnejšie počúvanie hudby sa veľmi nehodia. Microlab FC 10 je zostava 2.0 s dôrazom na úsporu miesta. Produkovaný zvuk mal priestorový nádych, osvedčia sa vám pri počúvaní hudby a sledovaní filmov. Microlab FC 20 je zostava pre náročnejších s citeľne zosilnenými basmi. Je vhodná nielen na filmy a hudbu, ale aj na hranie hier. Chválime aj spôsob ovládania.