Choroba ju obrala o hlas, AI vytvorila jeho repliku, ktorú používa v telefóne
ňAlexis (Lexi) Boganová bola v strednej škole sopranistkou v zbore. Potom však prišla o hlas, keď jej lekári odstránili život ohrozujúci nádor v zadnej časti mozgu. Keď jej o mesiac neskôr vytiahli dýchaciu trubicu, Alexis mala problémy s prehĺtaním a len s námahou dokázala pozdraviť rodičov.
Po niekoľkých mesiacoch rehabilitácie sa síce zotavila, no jej reč bola stále narušená. V apríli však získala 21-ročná žena späť svoj starý hlas. Nie ten skutočný, ale hlasový klon generovaný umelou inteligenciou, ktorý dokáže spustiť z aplikácie v telefóne. Syntetický hlas vznikol na základe 15-sekundovej nahrávky jej tínedžerského hlasu, zhotovenej pre stredoškolský projekt.
Ak Alexis napíše do telefónu niekoľko slov alebo viet, aplikácia ich okamžite prečíta nahlas. Ide o jej vlastnú telefónnu aplikáciu, ktorú môže používať iba ona. Teraz ju využíva asi 40-krát denne a posiela spätnú väzbu, ktorá by mala pomôcť budúcim pacientom. Boganovej lekári začali klonovať hlasy ďalších pacientov a dúfajú, že túto technológiu prinesú do nemocníc po celom svete.
Odborníci však varujú, že rýchlo sa zlepšujúca technológia klonovania hlasu umelou inteligenciou môže zvýšiť výskyt podvodov po telefóne či narušiť demokratické voľby. Boganová a tím lekárov z nemocničnej skupiny Lifespan na Rhode Island však veria, že našli pre túto technológiu použitie, ktoré odôvodňuje riziká.
Alexis je jedným z prvých ľudí, ktorým sa podarilo obnoviť stratený hlas pomocou nového hlasového nástroja od OpenAI. Prospech z neho by mohli mať milióny ľudí po mozgových príhodách, s rakovinou hrdla alebo neurodegeneratívnymi ochoreniami. Alexis však zatiaľ nevie, čo sa stane, keď vyrastie a jej hlas vytvorený umelou inteligenciou bude znieť ako v puberte. Možno by bolo dobré, keby technológia umožnila syntetickému hlasu „starnúť“.
Zdroj: apnews.com.
Zobrazit Galériu