SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01

Čierne diery môžu byť „superbludiskom“ mnohorozmerných strún

Výskum
0

Čierne diery, najhustejšie objekty vo vesmíre, požierajú všetko, čo je nablízku, dokonca aj svetlo. Je v nich niečo, čo by mohlo odhaliť, čo vôbec pohltili? Teória strún, ktorá sa snaží spojiť gravitáciu s kvantovou fyzikou, hovorí, že áno. Nová štúdia naznačuje, že vo vnútri čiernych dier sa nachádzajú spletité cesty strún, nazývané superbludisko, ktoré uchovávajú tieto informácie vo viacerých dimenziách.

Superbludiská pochádzajú z M-teórie, zastrešujúcej myšlienky, ktorá zahŕňa viacero verzií teórie strún, v ktorej náš vesmír obsahuje 11 dimenzií – nielen štyri, o ktorých fyzici vedia, že existujú. V M-teórii je vesmír vytvorený z multidimenzionálnych vibrujúcich strún nazývaných brány. Superbludiská sú akousi mapou toho, ako sa rôzne dvojrozmerné a päťrozmerné brány pretínajú v hraniciach čiernych dier.

Bludisko je zložitá štruktúra s mnohými miestnosťami a križovatkami, kde sa stretávajú a navzájom ovplyvňujú dvojrozmerné a päťrozmerné prvky. Superbludiská existujú vo fuzzballových čiernych dierach (fuzzball = hypotetický objekt, klbko superstrún), ktoré sa od tradičných čiernych dier líšia tým, že im chýbajú horizonty udalostí a singularity. Fuzzbally vyzerajú a správajú sa ako čierne diery, ale líšia sa v dôležitých aspektoch.

Advertisement

Vedci Nicholas Warner a jeho kolegovia publikovali svoje zistenia o superbludiskách v marci v časopise Journal of High Energy Physics. Kľúčovou otázkou zostáva, či superbludiskové fuzzbally spĺňajú všetky charakteristiky potrebné na to, aby mohli byť považované za čierne diery. Hoci riešenia, ktoré poskytli niektorí vedci, sú zaujímavé a blízke čiernym dieram, nepreukázali, že tieto konštrukcie spĺňajú očakávané vlastnosti čiernych dier.

Bez horizontov udalostí sa hodnotenie entropie týchto štruktúr stáva náročným. Fuzzbally a teória strún majú za cieľ prepojiť Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity s kvantovou mechanikou. Vedci hľadajú komplexnú teóriu, ktorá by vysvetľovala činnosť malých častíc aj masívne pohyby galaxií.

Fuzzbaly a superbludiská sú takisto súčasťou riešenia informačného paradoxu čiernej diery, ktorý vyplýva z predstavy, že informáciu nemožno zničiť. Zdá sa, že tradičné čierne diery tento princíp porušujú, ale fuzzbally môžu potenciálne zachovať informácie vo svojich vyparujúcich sa časticiach, čím sa tento paradox vyrieši.

Zdroj: scientificamerican.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať