S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Čína má elektromagnetické delo a povedie to k zmene pomeru síl

Technológie
11

Pokroky Číny vo vojenských technológiách, najmä v oblasti vývoja elektromagnetických zbraní, odrážajú jej prechod od imitácie k inovácii. Zatiaľ čo USA zápasili so svojím programom elektromagnetických diel, Čína využila umelú inteligenciu na prekonanie technických problémov a posunula svoju schopnosť vystreľovať projektily nadzvukovou rýchlosťou. Teraz sa pripravuje na nasadenie elektromagnetických diel na mori.

Zaujímavé je, že Čína sa neobáva v prvom rade USA, ale Japonska, ktoré tiež dosiahlo pokrok v technológii elektromagnetických diel. Japonské námorné sily už úspešne otestovali námorné elektromagnetické delo stredného kalibru. Teraz bude nasadené na palube japonských torpédoborcov 13DDX, čo skomplikuje čínsku strategickú pozíciu v regióne. Často sa hovorilo, že „Čína manipuluje s údajmi“ zo svojho vedeckého výskumu.

Tieto tvrdenia však len zriedkavo zodpovedajú realite v dnešnej Číne. Takéto obvinenia boli pravdivé pred dvadsiatimi rokmi a v niektorých prípadoch mohli byť pravdivé aj pred desiatimi rokmi. Stačí sa však pozrieť na čínske mestá, ako je Šen-čen, centrum čínskeho inovačného klastra mobilnej komunikácie. Je to pôsobivé moderné mesto, ktoré prevádzkuje internet piatej (5G) a teraz aj šiestej (6G) generácie.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

V uplynulom desaťročí sa Čína stala dominantným hráčom v oblasti kvantovej počítačovej revolúcie, je priekopníkom v oblasti pokročilých biotechnologických inovácií, vedie nad Spojenými štátmi v oblasti hypersonických zbraní, vedie vo vývoji globálnej infraštruktúry podporujúcej 5G a 6G internet, súťaží s Američanmi vo vývoji metamateriálov. A to sú len niektoré z technologických oblastí, v ktorých Čína dosahuje skutočný náskok pred svojimi západnými rivalmi.

Navyše Čína začína inovovať v oblasti zbraní. Nielenže predbehla Američanov v praktickom využívaní nadzvukových zbraní, ale vyvíja aj potenciálne prevratnú obranu proti prichádzajúcim nadzvukovým zbraniam, aké by proti nim mohli Američania použiť v prípadnej vojne. Čínski vedci vytvárajú pohonné systémy pre svoje ponorky novej generácie, ktoré by mohli prekonať tie, ktoré majú Američania.

Mnohí na Západe sa to pokúšajú bagatelizovať. Veď veľa z týchto technológií už dávnejšie skúmajú aj západní vedci. Napríklad o nadzvukových zbraniach väčšina amerických vedcov uvažuje už desaťročia. Lenže Pentagónu napriek jeho obrovskému bohatstvu chýbalo sústredenie. A keďže sa na tieto inovácie ďalšej úrovne nesústredil, nechal pole pôsobnosti otvorené čínskym vojenským vedcom, ktorí túto ľahostajnosť amerických vedcov svedomito využívajú.

Čína má zjavne vedúce postavenie aj v praktických vojenských aplikáciách umelej inteligencie. Je to dôležité, pretože umelá inteligencia by pravdepodobne mohla pomôcť čínskym vedcom vyvíjať zbrane novej generácie rýchlejšie ako Američania. To sa skutočne stalo v prípade vývoja čínskej technológie elektromagnetických zbraní. Elektromagnetické delo je zbraň, ktorá využíva elektromagnetickú silu na vystreľovanie projektilov na ciele vysokou rýchlosťou.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Námorníctvo Spojených štátov už roky investuje do vývoja tejto technológie. Nedávno však Pentagón od tohto programu upustil, pretože ani po vynaložení obrovských finančných prostriedkov námorníctvo nedokázalo zabezpečiť fungovanie tejto technológie. Aj Číňania sa snažia, aby ich elektromagnetické delo fungovalo. Sú však ďalej ako Američania a ich investície sa im vyplácajú aj v iných smeroch.  

Konkrétne vo využívaní umelej inteligencie na zdokonalenie vývoja ich elektromagnetického dela. Začiatkom tohto roka sa napríklad čínskym vedcom podarilo zistiť, prečo jeden z ich testov tejto zbrane na dlhé vzdialenosti fungoval vďaka použitiu nástrojov umelej inteligencie, ktoré im pomohli vyriešiť problém.

Ponaučenie získané z tejto skúsenosti využili pri ďalšom vývoji systému. Nasadenie elektromagnetického dela na mori, ktoré dokáže spoľahlivo vystreliť projektil rýchlosťou Mach 5 a do maximálnej výšky 15 km do stratosféry, povedie k obrovskej zmene pomeru síl v akomkoľvek budúcom súboji medzi čínskym a americkým námorníctvom. S každou úspešnou inováciou sa čínska vojnová mašinéria stáva silnejšou. 

Zdroj: nationalinterest.org.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

11 komentárov

Ctr+C Ctrl+V nie je zurnalistika reakcia na: Čína má elektromagnetické delo a povedie to k zmene pomeru síl

30.10.2024 10:10
Ak sa niekto v redakcii rozhodne nieco od niekial prevziat, mal by si to aspon precitat a zbezne overit. Inak sa to tu zmeni na dezinfo scenu.
RIP
Reagovať

RE: Ctr+C Ctrl+V nie je zurnalistika reakcia na: Ctr+C Ctrl+V nie je zurnalistika

1.11.2024 17:11
Obávam sa že redaktor by sa pod vlastný výtvor podpísal. AI sa podpisuje ako redakcia. Poznať je to aj tak, že si pletie pojmy a aplikuje legislatívu z iného kontinentu na Slovensko.

A mimochodom, jedná sa o Gausovú pušku.
Reagovať

Ctr+C Ctrl+V nie je zurnalistika reakcia na: Čína má elektromagnetické delo a povedie to k zmene pomeru síl

30.10.2024 10:10
Ak sa niekto v redakcii rozhodne nieco od niekial prevziat, mal by si to aspon precitat a zbezne overit. Inak sa to tu zmeni na dezinfo scenu.
RIP
Reagovať

omg reakcia na: Čína má elektromagnetické delo a povedie to k zmene pomeru síl

30.10.2024 07:10
odkedy je railgun "elektromagneticke" delo?
Reagovať

RE: omg reakcia na: omg

31.10.2024 13:10
Nad tým som celý čas rozmýšľal, ďakujem za vysvetlenie. Elektromagnetické zbrane zvyknú byť tie, čo rušia signály a narúšajú elektronické zariadenia. Tu čítam že majú aj strieľať projektily, no bol to zmätok. Taktiež, v článku spomenuté že "ai" im pomohlo, to v dnešnej dobe je tiež ako povedať že "matematika" im pomohla, nejasná vec extra. Slabý článok, pravdepodobne preložený pomocou AI
Reagovať

sprostosti reakcia na: Čína má elektromagnetické delo a povedie to k zmene pomeru síl

30.10.2024 06:10
Takuto hrbu hluposti moze napisat len ten, kto nema osobnu skusenost s cinanmi. Cinania sa bez zapadnych technologiii vratia spat do stredoveku.
Reagovať

RE: sprostosti reakcia na: sprostosti

1.11.2024 15:11
No práve. Stredoveké myslenie presadia modernými technológiami...

RE: sprostosti reakcia na: sprostosti

1.11.2024 15:11
No práve. Tupci použijí moderné technológie proti nám. No nie sme blbí my ?

RE: sprostosti reakcia na: sprostosti

30.10.2024 10:10
zaspal si dobu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať