Čína trénuje svoju AI vo viacerých dátových centrách a na rôznych architektúrach GPU
Priemyselný analytik Patrick Moorhead zo spoločnosti Moor Insights & Strategy nedávno odhalil, že Čína vyvinula jediný model generatívnej AI (GAI) bežiaci vo viacerých dátových centrách. Je to obrovský pokrok vzhľadom na zložitosť používania rôznych GPU v jednom dátovom centre, nehovoriac o využívaní serverov na viacerých geografických miestach. Podľa Moorheada bola Čína prvou krajinou, ktorej sa tento úspech podaril.
Táto technika trénovania GAI na rôznych miestach/architektúrach je pre Čínu nevyhnutná najmä preto, že americké sankcie jej zabránili v získavaní najnovších a najvýkonnejších čipov na podporu výskumu a vývoja. Keďže spoločnosť NVIDIA nechce prísť o čínsky trh, vytvorila menej výkonné čipy H20 AI, ktoré nespadajú pod obmedzujúce výkonové parametre Washingtonu.
Hovorí sa však, že aj tieto vyladené čipy môžu byť čoskoro zakázané, čo zvyšuje neistotu, ktorej čínske technologické spoločnosti čelia v súčasnej politickej situácii. Preto čínski vedci pracujú na zlúčení GPU od rôznych značiek do jedného tréningového klastra. Inštitúcie by tak mohli skombinovať svoje obmedzené zásoby špičkových a výkonných čipov, ako je napríklad NVIDIA A100, s menej výkonnými, ale ľahko dostupnými GPU, ako je napríklad Ascend 910B od Huawei alebo spomínaný čip NVIDIA H20.
Táto technika by mohla Číne pomôcť v boji proti nedostatku špičkových GPU, hoci v minulosti bola spojená s veľkým poklesom účinnosti. Zdá sa však, že Čína našla spôsob, ako tento problém vyriešiť, o čom svedčia aj správy o vývoji modelu GAI bežiacom vo viacerých dátových centrách.
Zdroj: tomshardware.com.
Zdroj Foto: freepik.com.