S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement

Čína zostrojila rekordný magnet na vytvorenie poľa až 42,02 tesla

0

Čína má teraz najsilnejší odporový magnet na svete, ktorý dokáže vytvoriť magnetické pole viac ako 800 000-krát silnejšie ako Zem. Magnet v zariadení Steady High Magnetic Field Facility (SHMFF) v Inštitúte fyzikálnych vied Čínskej akadémie vied v meste Che-fej udržal stabilné magnetické pole 42,02 tesla. Tesne tak prekročil rekord 41,4 tesla, ktorý v roku 2017 stanovil odporový magnet v americkom Národnom laboratóriu pre vysoké magnetické pole (NHMFL) v Tallahassee na Floride.  

V roku 2022 hybridný magnet SHMFF, ktorý kombinuje odporový magnet so supravodivým magnetom, produkoval pole 45,22 tesla, čím sa stal najvýkonnejším stabilným magnetom na svete. Supersilné magnety sú praktické nástroje na odhaľovanie skrytých vlastností pokročilých materiálov, ako sú supravodiče, teda materiály, ktoré pri veľmi nízkych teplotách prenášajú elektrický prúd bez toho, aby produkovali odpadové teplo.


Zdroj Foto: NHMFL/Xinhua/Alamy

Takéto magnety ponúkajú aj možnosť pozorovať úplne nové fyzikálne javy a vytvárať nové stavy hmoty alebo manipulovať s nimi. Odporové magnety sú staršou technológiou, ale dokážu udržať silné magnetické polia dlhšie ako ich novšie hybridné a plne supravodivé náprotivky. Ich magnetické polia možno takisto zvyšovať oveľa rýchlejšie, čo z nich robí všestranné experimentálne nástroje.

Veľkou nevýhodou odporových magnetov je množstvo energie, ktorú spotrebujú, čo ich robí drahými. Napríklad odporový magnet SHMFF spotreboval 32,3 megawattu elektriny na vytvorenie svojho rekordného poľa. Preto sa vyvíjajú hybridné a plne supravodivé magnety, ktoré dokážu generovať supersilné polia s použitím menšieho výkonu.

ASBIS_L5540

V roku 2019 výskumníci z NHMFL postavili miniatúrny supravodivý magnet, ktorý krátkodobo udržal 45,5-teslové pole. Tím na SHMFF stavia 55-teslový hybrid. Hoci sa očakáva, že tieto novšie magnety budú lacnejšie ako ich odporové náprotivky, majú svoje vlastné prekážky: sú drahšie na výrobu a vyžadujú komplikované chladiace systémy.

Zdroj: nature.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať