Podľa ChatGPT by rok 2025 mohol priniesť viaceré krízové situácie
Chatbot ChatGPT vypracoval niekoľko mrazivých predpovedí na rok 2025, ktoré by v prípade ich naplnenia mohli viesť k rozsiahlej katastrofe. Veštenie sa praktizovalo už 4000 rokov pred naším letopočtom. Hoci ľudia sa o predpovede budúcnosti zaujímajú aj dnes, namiesto slávnych veštcov sa obracajú na iné zdroje. Vďaka technologickým pokrokom sa môžu obrátiť na umelú inteligenciu, aby im poskytla určitý výhľad do budúcnosti.
Nedávno dostala umelá inteligencia za úlohu predpovedať, ako by mohol vyzerať najhorší scenár nášho sveta v roku 2025, a jej odpoveď je dosť desivá. Najprv síce priznala, že je „ťažké“ predpovedať budúcnosť s akoukoľvek istotou, no potom sa podelila o niekoľko kľúčových problémov, ktoré by sa v nasledujúcich 12 mesiacoch mohli zvrtnúť na katastrofy. K takýmto problémom patria napríklad eskalácia klimatickej krízy, ďalšia pandémia na obzore a vyostrenie konfliktov a vojen.
Klimatická kríza by podľa ChatGPT mohla priniesť zvýšený počet prírodných katastrof, ako sú lesné požiare, hurikány a záplavy, čo by mohol viesť k rozsiahlemu vysídleniu, nedostatku potravín a výrazným hospodárskym dôsledkom. Zintenzívnenie konfliktov alebo vojen, najmä za účasti veľmocí, by mohlo viesť ku globálnej nestabilite, hospodárskemu poklesu a humanitárnym krízam.
Nové infekčné choroby alebo opätovný výskyt existujúcich by mohli ohroziť systémy zdravotnej starostlivosti, čo by viedlo k sociálnym a hospodárskym otrasom. Chatbot takisto naznačil, že zneužitie umelej inteligencie alebo kybernetické útoky by mohli ohroziť infraštruktúru, súkromie a dokonca aj národnú bezpečnosť. Načrtol aj hrozbu hospodárskeho kolapsu.
Vážna globálna recesia alebo depresia by mohli byť dôsledkom kombinácie viacerých faktorov vrátane obchodných sporov, inflácie a nezamestnanosti. Rozsiahla nespokojnosť s ekonomickou nerovnosťou alebo politickými systémami by mohla viesť k protestom, nepokojom a sociálnej fragmentácii. Na záver chatbot zdôraznil, že tieto „scenáre zdôrazňujú význam proaktívnych opatrení na riešenie týchto globálnych výziev“.
Zdroj: uniladtech.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.