S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Čínsky systém na sledovanie identifikuje ľudí podľa ich chôdze, aj keď majú zakrytú tvár

Bezpečnosť
2

Čínske úrady začali nasadzovať nový nástroj na sledovanie: softvér na rozpoznávanie chôdze, ktorý využíva tvary tela osoby a spôsob, ako chodí, na jej identifikovanie, aj keď je jej tvár skrytá pred kamerami. Polícia už využíva nástroj na „rozpoznávanie chôdze“ v uliciach Pekingu a Šanghaja. Ide o súčasť rozsiahleho dohliadacieho systému založeného na umelej inteligencii, ktorý vyvoláva rastúce obavy z toho, kam až môže táto technológia zájsť.

Systém bol vyvinutý spoločnosťou Watrix a jej výkonný riaditeľ Huang Yongzhen uviedol, že dokáže identifikovať ľudí zo vzdialenosti až 50 metrov bez ohľadu na to, či sú k nemu obrátení chrbtom alebo tvárou. Mohol by tak doplniť systém na rozpoznávanie tváre, ktorý na fungovanie potrebuje zábery tváre osoby vo vysokom rozlíšení. „Rozpoznávanie chôdze sa nedá jednoducho oklamať krívaním, kačacou chôdzou či poskakovaním, pretože analyzuje všetky vlastnosti celého tela,“ povedal Huang.

Bezpečnostné úrady západočínskej provincie Sin-ťiang, ktorého moslimská populácia je už predmetom intenzívneho dohľadu, prejavili záujem o softvér.

Technológia na rozpoznávanie chôdze nie je novinka. Už viac ako desaťročie sa ňou zaoberajú vedci v Japonsku, Spojenom kráľovstve a v USA, len málokto sa však pokúsil takýto systém komercializovať.

Je to zložitejšie ako iné druhy biometrie,“ povedal Mark Nixon, popredný odborník na rozpoznávanie chôdze zo Southamptonskej univerzity vo Veľkej Británii. „Chce to výkonnejšie počítače, aby ste analyzovali chôdzu, pretože potrebujete sekvenciu snímok, nie len jeden obrázok.“

Softvér spoločnosti Watrix extrahuje siluetu človeka z videa a analyzuje jej pohyb, aby vytvoril model chôdze. V súčasnosti však nie je schopný identifikovať ľudí v reálnom čase. Používatelia musia nahrať do programu video, čo zaberie asi 10 minút pri vyhľadávaní vo videu trvajúcom hodinu. Nevyžadujú sa nijaké špeciálne kamery, softvér môže na analýzu chôdze použiť zábery z bežných bezpečnostných kamier. Hoci softvér nie je taký spoľahlivý ako rozpoznávanie tváre, Huang povedal, že jeho 94-percentná presnosť je dosť dobrá na komerčné použitie. Predpokladá, že rozpoznávanie chôdze sa bude používať popri softvéri na skenovanie tvárí.

Zdroj: nytimes.comabc.net.au

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
clovek kamera sukromie chodza analyza

2 komentáre

pekne reakcia na: Čínsky systém na sledovanie identifikuje ľudí podľa ich chôdze, aj keď majú zakrytú tvár

22.11.2018 08:11
sice chodim na ten najpopularnejsi web o it temach ale zistujem ze tu mate zaujimavejsie clanky. nie ste tak zbulvarizovany .. urobte si viac spravnej reklamy :)
Reagovať

Čo iné sa dá reakcia na: Čínsky systém na sledovanie identifikuje ľudí podľa ich chôdze, aj keď majú zakrytú tvár

21.11.2018 08:11
Čo iné sa dá očakávať od vlád ako sliedenie? Robia to už veky a budú to robiť stále viac, pokiaľ im to technológie dovolia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať