Čo trápi slovenský IT sektor?Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, slabé vzdelávanie a stagnácia digitalizácie verejnej správy
Slovenský sektor informačných a komunikačných technológií (IKT) je napriek problémom v súčasnosti jedným z najstabilnejších pilierov národnej ekonomiky, pričom jeho význam a prínosy neustále narastajú.
Slovenský sektor IKT má potenciál stať sa ešte významnejším hráčom nielen na domácom, ale aj na európskom trhu. Na to je však potrebné konečne začať s riešením problémov, ktorým čelí. Na valnom zhromaždení IT Asociácie Slovenska (ITAS), ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti 25. výročia vzniku asociácie, to skonštatovali predstavitelia tohto najväčšieho združenia súkromných firiem pôsobiacich v sektore informačno-komunikačných technológií.
„Podľa septembrovej správy bývalého guvernéra Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho čelí Európska únia výrazným ekonomickým výzvam. Európske hospodárstvo v porovnaní s dynamickým rastom USA a Číny stagnuje, pričom digitálny sektor zohráva rozhodujúcu úlohu pri podpore udržateľnej prosperity,“ skonštatoval prezident ITAS Emil Fitoš.
Podľa neho je jedným z kľúčových problémov EÚ zaostávanie v oblasti umelej inteligencie (AI). V porovnaní so Spojenými štátmi a Čínou sú investície do AI v EÚ výrazne nižšie. Kým v USA sa do AI investovalo 62 miliárd dolárov a v Číne 7,3 miliardy dolárov, Európa zaostáva s 5,5 miliardami. „Tento deficit môže mať ďalekosiahle následky, najmä keď monopol nad AI pravdepodobne získa len pár veľkých spoločnosti, no žiadna z nich nebude európska,“ dodal Fitoš.
Slovenský sektor IKT je podľa neho kľúčovým prvkom v ekonomike Slovenskej republiky. Úspešne sa dokázal vyrovnať aj s výzvami pandémie covidu a v súčasnosti preukazuje odolnosť a rast. Od roku 1995 sa HDP Slovenska zvýšilo šesťnásobne, pričom sektor IKT rástol ešte dynamickejšie – až jedenásťnásobne. „Dôležité je, že sektor IKT významne prispieva do štátneho rozpočtu, a to nielen daňami z príjmu, ale aj odvodmi a vysokou pridanou hodnotou. V roku 2023 tvoril až 4,5 % HDP Slovenska a podľa nás je nevyhnutné, aby sa tento podiel ďalej zvyšoval. Na to však slovenské IT odvetvie potrebuje viac kvalifikovaných pracovníkov, investície a v neposlednom rade aj podporu štátu,“ uzavrel prezident ITAS.
1. viceprezident ITAS Mário Lelovský na valnom zhromaždení poukázal na rastúci dopyt po IT špecialistoch, a to najmä v oblastiach, ako je umelá inteligencia, cloud, kybernetická bezpečnosť či spracovanie dát. „Pre udržanie kroku s týmto dopytom je kľúčové zabezpečiť kvalitné vzdelávanie v IKT, podporiť ľudí v rozvoji digitálnych zručností a tiež v schopnosti prispôsobovať sa rýchlo meniacim sa podmienkam na pracovnom trhu,“ uviedol Lelovský.
Na Slovensku v sektore IKT podľa neho pracuje približne 60-tisíc ľudí, čo predstavuje 3 % všetkých zamestnancov. Konzervatívne odhady hovoria, že na pracovnom trhu aktuálne chýba až 17-tisíc IT profesionálov. „Očakáva sa, že do roku 2035 vzrastie dopyt po týchto pracovníkoch o ďalších 22 %. To si však vyžaduje zmenu vo vzdelávacom systéme a úzku spoluprácu medzi zamestnávateľmi a vzdelávacími inštitúciami aj pri podpore zvýšenia kvality výučby matematiky na základných a stredných školách,“ dodal 1. viceprezident ITAS.
Viceprezident ITAS Pavol Frič upozornil na stagnáciu v oblasti digitalizácie verejnej správy. „Počas posledných rokov sa spolupráca medzi IT firmami a štátom výrazne obmedzila, čo viedlo k nedostatočnej realizácii mnohých projektov. Napriek diskusiám o digitálnej transformácii verejnej správy sa žiadne konkrétne kroky nerealizovali. Dlhodobo nám chýba strategické smerovanie a koncepcia,“ konštatoval Pavol Frič s tým, že z plánovaných 800 miliónov eur na informatizáciu sa v roku 2023 využila len polovica, čo predstavuje vážny problém pre jej ďalší rozvoj. Podľa neho sú nedostatky aj v projekte životných situácií, ktorý napriek nádejnému štartu aktuálne stagnuje.
Pálčivou otázkou je podľa Friča aj zastaranosť systémov a hardvéru, ktoré sú bez podpory a na konci životnosti. „S tým súvisí stále odkladané riešenie verejného obstarávania IT systémov: je na mieste konečne si uvedomiť, že obstarávanie iba na cenu je veľmi rizikové a kontraproduktívne,“ pripomenul Frič.
Kompletný odpočet činnosti ITAS za roky 2023 – 2024 nájdete v Správe o činnosti.
Prezentáciu s podrobnými dátami o stave slovenského IKT sektora si pozrite TU https://itas.sk/wp-content/uploads/2024/10/VZ_2024_Prezentacia.pdf
Zobrazit Galériu