CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Corsair TX750M (750 W): Keď sa na zdroji sporí rozumne

0

O produktoch Corsair už tak nepočuť ako kedysi. Dôvodom je asi menej agresívny marketing, produkty si však stále držia vysoký štandard. Azda to najlepšie, čo sa za ostatné obdobie podarilo firme vyprodukovať, je séria napájacích zdrojov RMx. Tie i často odporúčam. Jediná výraznejšia nevýhoda je pri nich vyššia cena, ktorú má trochu zraziť nový rad TX-M.

Na test som dostal 750-wattový variant. Už prvý pohľad prezrádza šetrenie na šasi. Tým však netvrdím, že to nie je v poriadku. Akurát ide o úplne bežnú, na čierno striekanú „klasiku“. Oproti RMx je zdroj výrazne kratší. To znamená širšiu kompatibilitu so skrinkami, ale aj to, že sa výrobca musel s návrhom (a so zahrievaním) popasovať na menšom priestore. A musím konštatovať, že úspešne.

Na primári je dvojica veľkých kondenzátorov (420 V/330 μF/105 °C) ­Nichicon a sekundár je osadený Nippon Chemi-Conmi. Ide teda v tomto smere o veľmi slušne dimenzovaný high-end. Špičkové je i chladenie s poriadnymi pasívmi. Pri päťdesiatpercentnej záťaži som v najteplejšom mieste nameral 46 °C, čo nestojí za reč. ­Primerane tomu je tichý i ventilátor. Regulácia nepatrí medzi najinteligentnejšie, rýchlosť je väčšinu času v podstate fixná (okolo 850 ot./min) a ventilátor výrazne pridáva na otáčkach až pri trojštvrtinovej záťaži. Za normálnych okolností je do 50 % všetko pomerne tiché a k dokonalosti chýba už iba pasívny chod mimo záťaže PC.

Účinnosť som meral pri polovičnom zaťažení, keď je typicky najvyššia. Výsledkom je približne 93 % (skôr o chlp menej), čo certifikovaný štandard 80Plus Gold spĺňa s prehľadom.   Takýto výkonný zdroj je momentálne veľmi aktuálna téma pre tých z vás, ktorí uvažujú o kúpe zostáv s procesormi AMD Threadripper a Intel Skylake-X, ktoré si samy už i po ľahkom pretaktovaní vypýtajú cez 300 wattov. A hoci sa TX750M dá použiť na tento účel a má silnú 12-voltovú vetvu (62 A), vhodnejší je na mainstreamové zostavy s nadpriemerne výkonným procesorom i grafickou kartou. Na extrémne výkonné pretaktované procesory mu chýba tretí štvorpin a tak trochu i hrúbka vodičov kabeláže, ktorá je milimetrová (AWG 18).

Kabeláž je inak odpojiteľná, napevno je iba 24-pin a modulárne zväzky sú ploché, čo uľahčuje ich manažment. Dĺžka káblov bude pre väčšinu skriniek typu midi-tower v poriadku (60 – 80 cm). Aj keď 65-centimetrový 2× 4-pin mohol mať o pár čísel viac.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká účinnosť, nízka hlučnosť, kvalitné osadenie, výborné chladenie, tichý chod, výhodná ponuka
- Kratší kábel na napájanie procesora

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Účinnosť: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Kvalita osadenia: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Tichosť: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

Celkovo: 95 %

Cena: 97 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Corsair

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať