Čoskoro už nebudeme vedieť odlíšiť, čo je reálne a čo vygenerované AI
Počet deepfake materiálov zaplavujúcich internet je alarmujúco vysoký. Jack Dorsey, spoluzakladateľ a bývalý generálny riaditeľ Twitteru, varuje, že prevaha obsahu generovaného umelou inteligenciou a falzifikátov spôsobí, že v nasledujúcich 5 až 10 rokoch bude ťažké rozlíšiť realitu od vygenerovaného obsahu. Široká dostupnosť technológie generatívnej AI má pozitívne aj negatívne dôsledky.
Negatívom je, že internet je zaplavený falošnými obrázkami a videami, takže je čoraz náročnejšie rozoznať pravý obsah. Nástroje na báze umelej inteligencie, ako napríklad Sora od OpenAI, dokážu vytvárať pozoruhodne realistické obrázky a videá, ktoré dokonca prekonávajú schopnosti profesionálov. Aj keď boli vyvinuté snahy o riešenie tohto problému, ako napríklad opatrenia navrhnuté spoločnosťou OpenAI na označovanie obrázkov vodoznakom, neexistuje žiadne spoľahlivé riešenie na boj s problémom dôveryhodnosti.
Jack Dorsey radí jednotlivcom, aby si informácie overovali na základe osobných skúseností a intuície a prispôsobili sa tak tejto ére všadeprítomného klamania. Zatiaľ sa urobilo len veľmi málo, aby sa zabránilo šíreniu falzifikátov prezentovaných na internete ako skutočnosť. V konečnom dôsledku sa svet môže javiť ako simulácia, pretože všetko môže byť zmanipulované a umelo vyrobené.
Zdroj: windowscentral.com.
Zobrazit Galériu