CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Creative SXFI Carrier - Soundbar so subwooferom s podporou Dolby Atmos

0

Jedným z riešení pre priaznivcov priestorového zvuku je soundbar s podporou technológie Dolby Atmos.  Zostava soundbaru so subwooferom Creative SXFI Carrier  vás už pri vybaľovaní upúta svojou hmotnosťou soundbar váži 3,6 kg a subwoofer 12,8 kg. Priaznivci kvalitného zvuku vedia, že to je neklamná známka kvality,  masívna konštrukcia hlavne u subwooferu na reprodukciu najhlbších basoch eliminuje chvenie stien a tým aj parazitné zvuky.

Priestorovú reprodukciu soundbaru zabezpečuje sedem akustických meničov. Tri smerujú dopredu priamo k poslucháčovi, dva na okrajoch vyžarujú zvuk šikmo do strán a dva meniče pod mriežkou horného panelu vyžarujú zvuk šikmo nahor, takže zvuk sa k poslucháčovi dostane odrazom od stropu a bočných stien. Subwoofer s 10 palcovým akustickým meničom a ladeným basreflexovým otvorom môžete k soundbaru pripojiť bezdrôtovo, alebo káblom s 3,5 mm Jack konektormi.

Zdroj: Creative

Dizajn soundbaru je elegantný a relatívne konzervatívny, takže sa dá zakomponovať do akéhokoľvek interiéru.  Vpravo vedľa stredného reproduktora soundbaru je umiestnený malý sedemsegmentový displej, ktorý nepôsobí rušivo a zobrazuje len nevyhnutné informácie. Napriek tomu, že na rozdiel od soundbaru, ktorý by mal byť pod televízorom a teda je dobre viditeľný, suwoofer je možné umiestniť takmer kamkoľvek, napriek tomu si aj na ňom dizajnéri dali záležať, takže ak ho umiestnite tak aby bol viditeľný, stane sa elegantným doplnkom interiérového dizajnu moderného bytu.  

Zdroj: Creative

Frekvenčný rozsah zostavy je 25 Hz – 20 000 Hz. Subwoofer s 10 palcovým akustickým meničom a ladeným basreflexovým otvorom je k soundbaru pripojený cez bezdrôtovo, alebo káblom s 3,5 mm Jack konektormi. Toleranciu výrobca v technických špecifikáciách neudáva. Na frekvencii 25 Hz som v porovnaní s referenčnou frekvenciou 1 kHz odmeral pokles – 4 dB, takže údajom výrobcu môže Dolná hranica naznačuje, že subwoofer dokáže zahrať aj hlboké basy.  Výrobca udáva 200 W pre soundbar a250 W pre subwoofer. Obidve udávané hodnoty sú typu RMS, čiže špičkový výkon. Orientačnú predstavu o reálnom trvalom výkone si môžete urobiť z údajov na štítku externého napájacieho zdroja soundbaru 24 V/4 A. V praxi to znamená, že zdroj je schopný dodať trvalý príkon 96 W. Ak zoberiem do úvahy účinnosť nízkofrekvenčných zosilňovačov, ktoré je v triede D približne 90 %, tak reálny trvalý výkon soundbaru bude približne 86 W. Ak k tomu pridáme približne 100 W reálneho výkonu subwoofera, tak zostava dokonale a zo značnou rezervou pokryje aj ozvučenie väčšej obývacej haly. Na ovládanie zostavy môžete použiť tlačidlá na soundbare, diaľkové ovládanie, alebo mobilnú aplikáciu Creative. Výhodou aplikácie je hlavne jednoduché a názorné nastavenie priebehu krivky ekvalizéra.

Soundbar má tri vstupu HDMI 2.2, pričom jeden z nich podporuje eArc,  takže základné funkcie soundbaru môžete ovládať aj pomocou diaľkového ovládača televízora. K dispozícii je aj USB-C port umožňujúci streamovanie digitálneho audia z počítača, vstup TOSLink na optické pripojenie zdroja zvuku a samozrejme aj 3,5 mm analógový vstup.

Na posúdenie priestorového dojmu som prehral niekoľko filmov z BluRay a streamovacích služieb  soundrackov s priestorovými efektmi vrátane známej nahrávky zo zvukom vrtuľníka, ktorý lieta v priestore pred a nad hlavami poslucháčov. Zvuk je vyvážený, pričom dôraz je kladený na reprodukciu basov, čo sa prejaví hlavne pri akčných filmoch, kde nie je núdza o rôzne dunivé zvuky. To isté platí aj pre reprodukciu rockovej hudby. Skúšal som aj iné žánre, napríklad záznamy koncertov popových a jazzových skupín a nevynechal som ani operu. Vo všetkých prípadoch bol zvuk excelentný. Vyskúšal som aj možnosti zvukových profilov Movie, Music, Neutral, Superwide a Night. Pri počúvaní dynamickej hudby sa osvedčil režim Music, pre koncerty vážnej hudby a vokály režim Neutral. Filmový režim zdôrazňuje dialógy a zvukové efekty, pričom zvuk je veľmi plastický. Režim Night je ekvivalentom fyziologickej regulácie hlasitosti a prispôsobí podiel basov a výšok pre počúvanie pri nižšej hlasitosti.  Treba zdôrazniť, že na rozdiel od zostáv reproduktorov 5.1, či 7.1 je v tomto prípade priestorový zvuk vytvorený umelo odrazom od stropu a stien. Vo väčšine prípadov je však takýto zvuk veľmi presvedčivý.

Spolu so soundbarom a subwooferom som mal k dispozícii na testovanie aj slúchadlá Creative SXFI THEATER s podporou technológie SXFI. 

Zdroj: Creative

SXFI je skratkou technológie Super X-Fi Slúchadlá využívajú rádiovú komunikáciu, ktorá je prakticky bez latencie. Funguje tak, že pomocou mobilnej aplikácie odfotíte tvár spredu a obidve uši. Takýmto spôsobom sa získajú údaje o priestorovej dispozícii tvaru zvukovodov. Následne sa tieto údaje spracujú a vytvorí sa váš osobný profil. Ten sa potom prenesie do slúchadiel. Zvukový profil sa  potom použije pri reprodukcii zvuku tak aby signálovým procesorom upravený zvuk v sústave mušľa, vonkajšie ucho vytvoril čo najlepší akustický a priestorový dojem, takže počúvate personalizovaný zvuk vygenerovaný na základe jedinečnosti akustickej sústavy zvukovodov poslucháča. Keď takéto slúchadlá pripojíte k soundbaru budete môcť počúvať personalizovaný priestorový zvuk bez toho, aby ste rušili okolie. Pri počúvaní cez slúchadlá soundbar ani subwoofer nehrá. Možno si položíte otázku aký význam má pripájanie slúchadiel k soundbaru. Soundbar v tomto prípade poslúži na dekódovanie priestorového zvuku, ktorý potom cez rádiovú komunikáciu posiela do slúchadiel. Ak by ste slúchadlá pripojili priamo k televízoru, na slúchadlovom výstupe, ak ho televízor vôbec má, alebo k soundbaru bez podpory dekódovania priestorového zvuku, na slúchadlovom výstupe by ste mali len stereo zvuk. Slúchadlá Creative SXFI THEATER si musíte kúpiť samostatne, avšak niekedy sú v rámci marketingových promo akcií pribalené k soundbaru so subwooferom.

Verdikt: Kvalitný soundbar so subwooferom, ktorý verne reprodukuje priestorové zvukové efekty. Za kvalitu si samozrejme priplatíte.

Technické údaje:  Výkon: Soundbar 250 W RMS, subwoofer 200 W RMS, frekvenčný rozsah: 25 – 20 000 Hz; konektivita: HDMI, HDMI eARC, optický vstup, Wi-Fi, bluetooth, podporované formáty LPCM 8Ch, Dolby Digital, Dolby Atmos (TrueHD / Digital Plus); rozmery a hmotnosť: soundbar:  880 x 128 x 76 mm, 3,6 kg, subwoofer  225 x 430 x 450 mm. 12,8 kg; Cena: 999 EUR

+ Výborný virtuálny priestorový zvuk, dobrá reprodukcia basov, podpora personalizovaného priestorového zvuku

-  nič podstatné

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Creative SXFI Carrier soundbar subwoofer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať