S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Creative Sound Blaster AE-9 / High-end zvuková karta nielen pre hráčov

0

Kvalitné zvukové karty majú opodstatnenie pre náročných poslucháčov, multimediálnych tvorcov aj hráčov, a to aj napriek veľmi dobrej kvalite integrovaných zvukových čipov v základných doskách. Technické parametre a možnosť pripojenia mikrofónu cez konektor XLR s fantómovým napájaním ocenia aj multimediálni tvorcovia či špecialisti na akustické merania.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Srdcom zvukovej karty je digitálno-analógový prevodník ESS Sabre-class 9038 s rozlíšením 32 bitov a maximálnou vzorkovacou frekvenciou 384 kHz. Audiofili ocenia odstup signálu od šumu 129 dB a veľmi nízkym skreslením THD 0,0001 %. Samozrejmosť je podpora formátu DSD64 a kódovania Dolby Audio a DTS Connect. Nároční poslucháči ocenia kvalitu analógových výstupných obvodov a duálneho slúchadlového zosilňovača. Výrobca dokonca dva páry operačných zosilňovačov umiestnil do pätíc, takže nároční a technicky zdatní audiofili ich môžu vymeniť za iné tipy a ovplyvniť tak „zafarbenie“ zvuku. Táto technologická vychytávka navodzujúca dojem, že používateľ môže ovplyvniť konštrukciu zvukových obvodov, sa osvedčila, pretože vznikla komunita používateľov, ktorí si navzájom odporúčajú vhodné typy obvodov.

Na zvýšenie používateľského komfortu sa spolu s AE-9 dodáva ovládač, ktorý je so zvukovou kartou spojený káblom. Na paneli je otočný prvok na ovládanie hlasitosti, konektor XLR na pripojenie mikrofónu, pričom konektor má aj fantómové napájanie 48 V, a v jeho strede je integrovaný 6,3 mm jack. Mikrofón môžete pripojiť aj cez 3,5 mm jack. Na pripojenie slúchadiel je k dispozícii 6,3 aj 3,5 mm konektor jack.

Zvuková karta má na boku 6-pinový napájací konektor. Nie preto, že by mala vysoký odber, ale preto, aby sa na napájanie analógových obvodov použila samostatná napájacia linka s účinným filtrovaním rušenia. Obvody na zvukovej karte sú kovovým krytom účinne odtienené od ostatných komponentov v PC, vďaka čomu sa podarilo dosiahnuť už spomínaný odstup 129 dB. Ani pri plnej záťaži grafickej karty, ktorá má indukčnosti v napájacích obvodoch, sa vo zvuku neprejavil ani náznak rušenia.

Na testovanie som použil zosilňovač Yamaha A-S501, reproduktory AQ Wega 55 MkIII aj slúchadlá Sennheiser ­Momentum 4 a kvalitné digitálne nahrávky vo formátoch FLAC a DSD. Na počúvanie hudby sa mi osvedčilo nastavenie ekvalizéra podľa hudobného žánru. Softvér ­Creative App ponúka množstvo prednastavených profilov, pričom herné profily sú optimalizované pre konkrétne „áčkové“ hry. Hráči ocenia Scout Mode, ktorý im umožňuje lepšie identifikovať polohu objektov v hre, hlavne protivníkov, a získať tak prevahu. Môžete experimentovať aj s priestorovými efektmi využívajúcimi virtualizačnú technológiu Sound Blaster Surround, ktorú, samozrejme, možno vypnúť.

Veľmi dobre funguje aj technológia Clean Line na potláčanie hluku pri snímaní zvuku mikrofónom. Pri videohovoroch oceníte možnosti softvéru SmartComms, ktorý automaticky zapína mikrofón, keď hovoríte, a utlmuje ho, keď hovoria iní. Je to veľmi praktické, pretože nemusíte mikrofón zapínať a vypínať tlačidlom alebo v softvéri.

Pri implicitnom nastavení a vypnutí pseudopriestorového zvuku má táto zvuková karta v rozsahu 10 Hz – 25 kHz lineárny priebeh, takže ju využívam aj pri meraní frekvenčných charakteristík a akustických meraniach.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný zvuk, vysoký odstup signál – šum, konektor XLR s fantómovým napájaním
- Žiadne

Cena: 329 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať