S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Denon PerL a Denon PerL Pro / Špičkový zvuk s vedeckým základom

0

Japonská spoločnosť Denon je medzi ­audiofilmi dostatočne známa a v jej výrobnom programe už viac ako 110 rokov nájdete špičkové zvukové zariadenia. Slúchadlá síce nepatria v jej ponuke medzi dominantné komodity, ale rozhodne stoja za to. Teraz výrobca uvádza na trh dvojicu horúcich noviniek – úplne bezdrôtové slúchadlá Denon PerL a Denon PerL Pro, ktoré sme mali možnosť otestovať. Nezvyčajný názov PerL je skratkou slov Personalized Listening, teda označuje osobne prispôsobené vlastnosti.

S_1124 T Gaming Advertisement

Obidva modely patria do high-end kategórie, pričom model Pro sa odlišuje membránou s väčším priemerom, vyrobenou z vrstiev titanu, a väčšou podporou kodekov. K tomu sa však dostaneme ďalej. Obidva modely zhodne využívajú aktívne potlačenie hluku. Rovnaký je aj dizajn slúchadiel s veľkým kruhovým vonkajším krytom, ktorý tvorí veľkú dotykovú plochu na ovládanie.

To, čím sú slúchadlá naozaj zaujímavé, je technológia AAT (Adaptive Acoustic Technology), ktorá pochádza od majiteľa holdingu, v ktorom je aj značka Denon, zdravotníckeho koncernu Masimo. AAT sa využíva v prístrojoch na meranie sluchu malých detí. V slúchadlách táto technológia slúži na zmeranie parametrov sluchu konkrétneho používateľa a vytvorenie jeho personalizovaného akustického profilu. Pri meraní stačí vložiť slúchadlá do uší a systém viac ako minútu vysiela zvuky v celom frekvenčnom spektre a meria takzvané otoakustické emisie vo vašich zvukovodoch. Vďaka tomu dokáže s vysokou presnosťou zmerať kvalitu vášho sluchu. Z týchto dát potom vytvorí profil priamo pre vás, ktorý zohľadňuje váš sluch.

Napriek tomu, že som k podobným systémom často veľmi skeptický, po teste musím uznať, že to naozaj funguje. Ani sa mi ne­chcelo veriť, aká veľká zmena to môže byť. Počiatočné meranie však chvíľu trvá a najnáročnejší sa ukázal výber správnych štupľov do uší. To, či vám dobre sedia, takisto zisťuje aplikácia v prvom kroku. Ak nie, odporučí vám, aby ste si vyskúšali iné, na výber je päť veľkostí. Potom si môžete vytvoriť až tri rôzne profily, teda buď pre troch používateľov, alebo vaše v rôznych prostrediach.

No aby som iba nechválil, dizajn slúchadiel je rovnako výnimočný ako nepraktický, hlavne čo sa týka manipulácie s nimi. Slúchadlá sú totiž v puzdre uložené tak, že kruhová časť vyčnieva iba asi 2 mm, preto ich musíte podobrať cez úzku štrbinu a potom vytiahnuť. Pre ľudí s väčšími prstami a krátkymi nechtami je to však problematické a model Pro má navyše obrubu lesklú a klzkú. Toto mohol výrobca vyriešiť lepšie.

Denon PerL (AH-C10PL)

PerL je lacnejší a nižší model. Ako som už spomínal, slúchadlá majú nezvyčajné tvarovanie s veľkým kruhovým vonkajším krytom, ktorý tvorí veľkú dotykovú plochu na ovládanie. Na modeli PerL je obvod tejto plochy matný a z celistvého plastu, verzia Pro má po obvode lesklú kovovú obrubu. To je aj jediné, podľa čoho slúchadlá medzi sebou navonok rozlíšite. Funkcie dotykových plôch si môžete nastaviť v aplikácii. Pomerne veľká je aj časť, ktorá sa vkladá do ucha, a okrem koncového silikónového štupľa je vyššie akási zarážka, ktorá po pootočení slúchadla v uchu zapadne do ušnice. Táto časť je pogumovaná, a keby vám slúchadlá nesedeli, v balení je ešte silikónový poťah na túto časť, ktorý dopomáha k ich pevnému uchyteniu v uchu. Vďaka tomu slúchadlá skutočne dobre držia v uchu a ani pri náhlom pohybe sa nehnú. Vzhľadom na komplexnosť tvaru však vyžaduje trochu času a skúšania, než naozaj sadnú.

Dynamický menič má membránu s priemerom 10 mm a sľubuje frekvenčný rozsah 20 až 40 000 Hz. Oproti verzii Pro sa musíte zaobísť bez kodeku aptX Lossless (sú tu bežné aptX, AAC a SBC) a technológie Spatial Audio, ktorá sleduje pohyb hlavy a prispôsobuje zvukový obraz podľa neho. Slúchadlá sú vybavené aktívnym potlačením hluku, ktoré funguje výborne a veľmi dobre izoluje od okolia. V prípade potreby môžete zapnúť „priechodný“ režim, ktorý ešte zosilňuje okolité zvuky. V aplikácii si možno nastaviť aj režim ponorenia, ktorý zvyšuje efekt obklopenia sa hudbou a zvýrazňuje nižšie frekvencie. Batéria je vstavaná a má kapacitu na šesť hodín prevádzky. Z nabíjacieho puzdra ju dokážete dobiť trikrát, čo vám umožní až 24 hodín počúvania. Puzdro má v prednej časti štvoricu mini LED na indikáciu nabitia, nabíjací USB-C je zozadu. Bezdrôtové nabíjanie však puzdro nemá, čo je vzhľadom na cenovku slúchadiel trochu škoda. Slúchadlá podporujú aj funkciu telefonovania, na potlačenie hluku používajú dvojicu mikrofónov.

Model PerL som skúšal so základným nastavením aj s vytvoreným osobným profilom. V základnom nastavení podávajú slúchadlá dobrý výkon, nie však vynikajúci. Zvuk znie trochu nevýrazne a s obmedzeným podaním basov. Zapnutie osobného profilu vás prenesie do úplne iného sveta. Rozšíri sa priestor, zvukový prednes akoby dostal nový dych a zrazu počujete zvuky, ktoré tam predtým ani neboli. Basy sú jemné, ale výrazné a bez agresivity. Decentné výšky a presné stredy robia zvuk prirodzeným. Slúchadlá si hravo poradia v celom rozsahu hlasitosti s vynikajúcim, neskresleným zvukom, ktorý je skutočným zážitkom.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita zvuku, spracovanie, mobilná aplikácia, odolnosť
- Problematické vyberanie z puzdra

PARAMETRE:

Menič: dynamický menič s nízkym skreslením 10 mm, technológia Masimo AAT, aktívne potlačenie hluku, frekvenčný rozsah 20 Hz – 40 kHz, bluetooth 5.0, rýchle párovanie bluetooth, podpora kodekov: aptX, AAC, SBC, výdrž batérie 6 hodín, s puzdrom 24 hodín, 2 mikrofóny, dotykové ­ovládanie, odolnosť IPX4, rozmery puzdra 72,4 × 30,2 × 35 mm, hmotnosť puzdra 37,1 g, hmotnosť slúchadla 7,4 g

Cena: 199 EUR

Zapožičal: www.bisaudio.sk

HODNOTENIE: 10/10

Denon PerL Pro (AH-C15PL)

Denon PerL Pro je vyšší model a takisto výrazne drahší. Dizajn je rovnaký, líši sa iba spomínanou lesklou kovovou obrúčkou okolo kruhovej časti. Rovnaký dizajn má aj puzdro, ale indikačné LED sú iba tri a viacfarebné. Stredná signalizuje úroveň nabitia puzdra a krajné jednotlivé slúchadlá. Indikácia sa uskutočňuje zmenou farby od červenej cez oranžovú až po zelenú. V podstate rovnaké je aj ovládanie v mobilnej aplikácii, jediný rozdiel je päťpásmový ekvalizér navyše. To by však, samozrejme, bolo trocha málo. Menič je takisto dynamický, s priemerom 10 mm, využíva však membránu z troch vrstiev titanu. Slúchadlá zvládnu rovnaké frekvenčné spektrum od 20 do 40 000 Hz, navyše tu však nájdete podporu kodeku aptX Lossless, technológie Spatial Audio s podporou Dirac Virtuo. Vďaka najnovšej technológii blue­tooth 5.3 slúchadlá podporujú už spomínaný kodek aptX Lossless, ale aj aptX Adaptive, aptX , AAC aj SBC a umožňujú pripojenie až k dvom zariadeniam súčasne.

Pri telefonických hovoroch a na vnímanie okolitého zvuku slúži spolu šesť mikrofónov, pričom dva z nich používajú prenos zvuku cez kosti. Batéria umožňuje až 8 hodín počúvania a vďaka možnosti až trikrát nabiť slúchadlá z puzdra získate až 32 hodín počúvania. Na rozdiel od nižšieho modelu puzdro podporuje aj bezdrôtové nabíjanie.

Napriek tomu, že model PerL Pro je zo stránky technických špecifikácií prakticky rovnaký, určite také nie je aj podanie zvuku. Po počúvaní nižšieho modelu sa mi nechcelo veriť, čo ďalšie sa ešte dá so zvukom urobiť. Rovnako ako pri ňom je aj tu priepastný rozdiel medzi zá­kladným a personalizovaným profilom. Tieto slúchadlá som pri testovaní skúšal ako prvé a najprv, samozrejme, priamo z krabice. V porovnaní s množstvom konkurencie by aj takto obstáli, ale po skalibrovaní a nastavení osobného profilu sa situácia diametrálne zmenila. Povedal by som, že rozdiel je ešte výraznejší ako pri modeli PerL. Je tu viac basov, viac výšok, ktoré sú presnejšie posadené a krištáľovo čisté a každý tón akoby ste počúvali samostatne. Tu už by ste konkurenciu museli hľadať až v najvyšších modeloch uzavretých slúchadiel. Taký plný a krásne prekreslený zvuk som zo štupľových slúchadiel asi ešte nepočul. V spolupráci s výborným potlačením hluku si tak môžete koncertnú sieň nosiť všade so sebou. Pravda, cenovka nie je ľudová, no ak hľadáte niečo výnimočné, nebudete ľutovať ani cent z ich ceny.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita zvuku, výbava, spracovanie, mobilná aplikácia, odolnosť
- Problematické vyberanie z puzdra

PARAMETRE:

Menič: trojvrstvový dynamický menič s titánovou membránou s ultranízkym skreslením 10 mm, technológia Masimo AAT, aktívne potlačenie hluku, frekvenčný rozsah 20 Hz – 40 kHz, bluetooth 5.3, rýchle párovanie bluetooth, podpora kodekov: aptX Lossless, aptX Adaptive, aptX Classic, AAC, SBC, multipoint pripojenie, výdrž batérie 8 hodín, s puzdrom 32 hodín, bezdrôtové nabíjanie puzdra, 4 mikrofóny vrátane dvoch na sní­manie zvuku cez kosť, hlasové hovory aptX Voice, dotykové ovládanie, odolnosť IPX4, rozmery puzdra 72,4 × 30,2 × 35 mm, hmotnosť puzdra 51,2 g, hmotnosť slúchadla 8 g

Cena: 349 EUR

Zapožičal: www.bisaudio.sk

HODNOTENIE: 10/10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať