Do roku 2100 bude ľudstvo ohrozené teplotami tesne pod hornou hranicou prežitia. Tú neprežijú ani najodolnejší jedinci
Ak ľudstvo neprestane vypúšťať do ovzdušia skleníkové plyny a nezakročí proti globálnemu otepľovaniu minimálne v rozsahu, ktorý predpokladá Parížska dohoda o klíme, už koncom storočia by v rozsiahlych častiach Zeme mali byť častým javom teploty tesne pod hornou hranicou ľudského prežitia. Takýto katastrofický scenár hrozí napríklad Indii, Pakistanu a Bangladéšu, kde by teplotám blízko hranice prežitia mohlo byť vystavených až 30 percent populácie, uvádza sa v najnovšej štúdii, ktorú zverejnil renomovaný vedecký magazín Science Advances.
Vedci pracovali s dvoma modelmi možného vývoja svetovej klímy, pričom ten optimistickejší rátal s tým, že priemerná ročná teplota ovzdušia sa nezvýši o viac ako dva stupne, tak ako to predpokladá aj Parížska dohoda. Dokonca aj v tomto prípade by mali byť niektoré časti južnej Ázie vystavené teplotám tesne pod hornou hranicou prežitia - ohrozených však nimi podľa vedcov nebude tridsať, ale dve percentá obyvateľov regiónu.
BBC pripomína, že väčšina mete ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH