SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02

ASUS Zenfone 12 Ultra / Výkonný smartfón s vynikajúcim displejom

Recenzie
0

ASUS sa snaží potenciálnych záujemcov o svoj najnovší vlajkový model zaujať výkonnou čipovou súpravou Snapdragon 8 Elite, 16 GB RAM, 512 GB úložného priestoru a kvalitným displejom AMOLED.

Advertisement

Na test sme mali čierny variant. Dizajn zadnej steny je elegantne konzervatívny. Zadná stena je z odolného skla s matným povrchom, na ktorom sa nezachytávajú odtlačky prstov. Obdĺžniková platforma so zaoblenými rohmi vyčnieva asi 1,8 mm. Pribalené puzdro to takmer vyrovná. Ovládacie prvky na pravej strane sú umiestnené štandardne, netypická je poloha konektora USB-C pri ľavom okraji spodnej strany. Smartfón je vodotesný podľa požiadaviek štandardu IP68. V balení je kábel a priesvitné puzdro, nabíjačka v súlade s aktuálnym trendom nie je pribalená. Napriek trendom ASUS potešil majiteľov kvalitných káblových slúchadiel, pri pravom okraji spodnej steny je 3,5 mm konektor jack. Káblové pripojenie slúchadiel ocenia aj hráči pre nulovú latenciu. V strede je slot na dve nanoSIM karty. Samozrejmosť je podpora eSIM.

Displej LTPO AMOLED s uhlopriečkou 6,78" má rozlíšenie 1080 × 2400 pixelov. Pomer strán 20:9 v praxi znamená štíhlejšie telo, takže palcom obsiahnete väčšiu plochu. Displej je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass Victus 2. Maximálny jas 1600 nitov (v špičke 2500 nitov) v praxi znamená dobrú čitateľnosť aj na priamom slnečnom svetle. Displej fyzicky podporuje obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, ale v nastavení obrazovky sú len voľby 60 Hz, 120 Hz a automaticky. Je tam malým fontom uvedená poznámka, že maximálnu frekvenciu 144 Hz môžete nastaviť len vo funkcii Herný džin počas hrania mobilných hier. Džina nájdete v rozšírených nastaveniach.

Snímač odtlačkov prstov funguje na optickom princípe, tejto kategórii by lepšie pristal ultrazvukový snímač, funguje však relatívne rýchlo, presne a spoľahlivo aj s nakrémovaným prstom.

Skutočný výkon čipovej súpravy Snapdragon 8 Elite pri dlhšom zaťažení závisí od účinnosti chladenia. Zenfone 12 Ultra má efektívne chladenie, konštruktéri využili know-how z herného ROG Phone 9. Výkon bude ešte niekoľko rokov s rezervou postačovať na výpočtovo a hlavne graficky náročné „áčkové“ hry. Výrobca sľubuje dve veľké aktualizácie Androidu a bezpečnostné záplaty počas piatich rokov. Batériu s kapacitou 5500 mAh môžete nabíjať príkonom 65 W alebo bezdrôtovo príkonom 15 W. Reverzné nabíjanie je len káblové. Smartfón vydrží takmer dva dni pomerne intenzívneho používania. Zvuk stereofónnych reproduktorov je nadpriemerný, a to vrátane prednesu nižších tónov. Smartfón podporuje digitálny zvuk v 32-bitovom rozlíšení so vzorkovaním 384 kHz, takže spĺňa požiadavky pre ­Hi-Res a Hi-Res wireless audio.

Vzadu sú tri fotoaparáty s objektívmi s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. Hlavný fotoaparát s 50-megapixelovým snímačom má objektív s ohniskovou vzdialenosťou 24 mm (po prepočítaní na full frame) a svetelnosť f/1,9. Tento fotoaparát poskytuje veľmi dobré výsledky aj v horších svetelných podmienkach, takže večer alebo v noci ho pokiaľ možno uprednostnite.

Hlavný fotoaparát aj teleobjektív majú optickú stabilizáciu. Pri nakrúcaní videa do rozlíšenia full HD (vrátane) sa využíva šesťosová stabilizácia. Ultraširokouhlý fotoaparát stabilizáciu nepotrebuje, má len fixné zaostrenie, takže sa nedá využiť pri fotení detailov. Pri fotení teleobjektívom si skontrolujte zaostrenie, a ak je to možné, radšej urobte dva zábery. Pri zaostrovaní na dlhšiu vzdialenosť pri mojom testovaní zrejme občas zaúradovala termika v atmosfére, ak je vzduch zvlnený, použite radšej manuálne zaostrovanie. Video môžete nahrávať v maximálnom rozlíšení 8K pri 30 FPS. Kvalita videí je nadpriemerná aj v zložitejších svetelných podmienkach.

Musím pochváliť takmer čistý Android, aj keď v procese inicializácie si môžete doinštalovať rôzne doplnky vrátane režimu ASUS Optimized. Samozrejme, používateľ má k dispozícii funkciu Circle to Search od Googlu a niektoré funkcie AI priamo od spoločnosti ASUS (napríklad súhrn textu), ktoré fungujú aj pre slovenčinu. Preklad hlasu v reálnom čase počas hovoru ani prepis hlasových poznámok do textovej podoby v slovenčine zatiaľ implementované nie sú, ale je to len otázka času. Upravovanie obrázkov, napríklad odstraňovanie nežiaducich objektov, funguje väčšinou vcelku uspokojivo, v niektorých prípadoch výsledok pôsobí trochu menej hodnoverne, takže aj táto funkcionalita určite bude postupnými aktualizáciami zlepšená.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, 144 Hz displej, 3,5 mm audiokonektor
- Potešilo by, keby viac funkcií AI podporovalo slovenčinu

PARAMETRE:

Procesor: 3 nm Qualcomm Snapdragon 8 Elite (2 × 4,32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6 × 3,53 GHz Oryon V2 Phoenix M), GPU Adreno 830; pamäť 16 GB RAM; 512 GB úložného priestoru; displej: LTPO AMOLED, 6,78", rozlíšenie 1080 × 2400 px, 20:9, 388 PPI, obnovovacia frekvencia max. 144 Hz, HDR10, 1600 nitov, 2500 nitov v špičke; zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý fotoaparát 50 Mpx, OIS, f/1,9, ohnisková vzdialenosť 24 mm, ultraširokouhlý 13 Mpx, f/2,2, ohnisková vzdialenosť 13 mm, zorný uhol 120˚, teleobjektív 32 Mpx, 3× optický zoom, OIS, f/2,4, ohnisková vzdialenosť 65 mm; predný fotoaparát 32 Mpx, f/2,5, 22 mm; batéria 5500 mAh; nabíjanie: káblové 65 W, bezdrôtové 15 W, reverzné káblové 10 W; konektivita: 5G, LTE, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 A2DP, LE, aptX HD; operačný systém Android 15; rozmery: 163,8 × 77 × 8,9 mm; hmotnosť: 220 g

Cena: 1169 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať