
Surface Laptop (7. generácia) / Výkonný a kompaktný ultrabook od Microsoftu
Produktová rodina Surface má okrem iného za cieľ ukázať maximálnu symbiózu hardvéru a softvéru pre notebooky a konvertibilné zariadenia s operačným systémom Windows, pretože operačný systém aj hardvér je od rovnakej firmy. Siedma generácia ultrabooku Surface Laptop je zároveň referenčným zariadením pre platformu Copilot+ PC pre notebooky s procesormi Snapdragon.
Microsoft vyžaduje, aby počítače Copilot+ PC mali NPU s výkonom minimálne 40 TOPS, 16 GB pamäte a 256 GB úložného priestoru. Surface Laptop tieto požiadavky spĺňa, v prípade RAM a úložného priestoru je na spodnej hranici. Kapacita disku SSD 256 GB je prvý pohľad trochu nízka, ale v ére cloudových úložných priestorov sa s tým dá v pohode vystačiť.
Dominujúcim materiálom je zliatina hliníka s jemnou matnou povrchovou úpravou. Je to dobrá voľba, pretože tento materiál dobre odvádza teplo. Ultrabook má klávesnicu štandardnej veľkosti so zdvihom klávesov 1,3 mm a presným chodom. Haptický trackpad má príjemný povrch, po ktorom sa prsty veľmi ľahko kĺžu. Dotykový displej sa dá vyklopiť približne o 130 stupňov a vo zvolenej polohe je stabilný. Mriežky na vyfukovanie ohriateho vzduchu sú dômyselne ukryté za závesom veka. Ventilátor je pri bežnej záťaži vypnutý, prípadne takmer nehlučný. Reproduktory sú pod klávesnicou, nemajú mriežky, takže zvuk je vyžarovaný medzerami medzi klávesmi a panelom klávesnice. Mikrofóny sú nad displejom po stranách webovej kamery, takže zvuk pri videohovoroch má dobrú kvalitu.
Srdcom notebooku je čipová súprava Snapdragon X Elite s architektúrou Oryon. Testovaný notebook mal čipovú súpravu s označením X1E-80-100, ktorá má 12 jadier, maximálnu taktovaciu frekvenciu 3,42 GHz a podporuje boost na frekvenciu 4 GHz. Disponuje 42 MB cache. Taktovacia frekvencia pamäte LPDDR5x je 8448 MT/s. Integrovaná grafika Adreno GPU poskytuje výkon 3,8 TFLOPS. Čipová súprava má aj jednotku NPU (Neural Processing Unit) Hexagon, určenú na hardvérovú akceleráciu výpočtov súvisiacich s AI, strojovým učením a neurónovými sieťami, s výkonom 45 TOPS (Tera Operations per Second). NPU sa typicky využíva na akceleráciu úloh AI, ktoré trvajú dlhšie, no nevyžadujú si príliš vysoký výkon, ako je napríklad rozmazanie pozadia či odstránenie hluku pri videokonferenciách. Významne tak odľahčí záťaž procesora a grafiky. Využívajú ho nástroje AI integrované vo Windows aj v rámci platformy Copilot + PC a rýchlo budú pribúdať aplikácie tretích strán schopné profitovať z možností NPU.
Displej má pre Surface typický pomer strán 3:2 a rozlíšenie 2496 × 1664 pixelov. Pri uhlopriečke 15 palcov je hustota pixelov 201 PPI čiže obrazových bodov na palec. Maximálny jas dosahuje 600 nitov. Pomer strán displeja naznačuje, že tento ultrabook je primárne určený na prácu, pretože tak pri práci s dokumentmi, ktoré sú väčšinou na výšku, a do značnej miery aj s tabuľkami, ako aj pri prezeraní webu je dôležitý zvislý rozmer. Rovnako výhodný je tento pomer strán aj pre aplikácie na editovanie videa, pretože viac pixelov na výšku v praxi znamená viac stôp, ktoré možno zobraziť bez nutnosti rolovania. Subjektívne vyzerá zobrazenie na displeji veľmi dobre. Vďaka vernému zobrazeniu farieb Surface Laptop poslúži aj na príležitostnú úpravu fotografií a videí. Dotykový displej je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass 5. Dá sa vyklopiť približne o 130 stupňov a vo zvolenej polohe je stabilný. Samozrejmosť pri produktovej rodine Surface je písanie a kreslenie stylusom. Mimochodom, táto funkcionalita mi veľmi uľahčila prácu, keď som potreboval v rámci výučbového videa písať vzorce.
Vývojári aplikácií pružne zareagovali na nástup zariadení s Windows, ktorých procesory majú architektúru ARM, a čoraz viac aplikácií je natívne kompilovaných nielen pre x86, ale aj pre ARM. Windows si, samozrejme, poradí aj s aplikáciami pre x86, ale tie bežia v emulovanom prostredí. Niekedy trvá spustenie aplikácie dlhšie, no nikdy sa mi nestalo, že by aplikácia padla alebo bežala nestabilne. Zaujímalo ma, ako vo Windows s procesorom Snapdragon pobežia prostredia na spúšťanie lokálnych modelov AI. Model Gemma3:12b s 12 miliardami parametrov, ktorý zaberá v pamäti približne 9 GB, v prostredí Ollama dosahoval rýchlosť generovania v priemere 9,3 tokenu za sekundu, čo je veľmi slušný výsledok. Na porovnanie, rovnaký model bežiaci na hernom PC s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 5080 generuje výstupy rýchlosťou približne 50 tokenov za sekundu.
Konektorová výbava zahrnuje dva porty USB-C a jeden klasický USB-A. Dodávaný napájací zdroj sa pripája cez proprietárny magnetický konektor Surface Connect, takže port USB-C zostáva voľný. Ultrabook však môžete napájať a nabíjať aj cez port USB-C, ktorý umožňuje aj prenos obrazu na monitor či projektor. Pri bežnej práci s dokumentmi a primeranom jase pre dobre osvetlenú miestnosť vydrží batéria 12 – 14 hodín. Pri náročnej záťaži, napríklad renderovaní videa, sa tento čas skráti adekvátne k využívaniu výkonu procesora.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výkonný procesor, výdrž batérie, dizajn, klávesnica
- Za väčší disk si priplatíte
PARAMETRE:
Procesor: 12-jadrový Snapdragon X1E80100, pamäť: 16 GB, 256 GB SSD, GPU Adreno, NPU Hexagon; displej dotykový PixelSense 15", 2496 × 1664 px (3:2); konektivita: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2× USB-C/USB4, USB-A 3.1, čítačka kariet microSDXC, audio jack; batéria – deklarovaná výdrž 22 h video, 15 h web; rozmery 329 × 239 × 18,3 mm, hmotnosť 1,166 kg
Cena: 1229 EUR
Zobrazit Galériu