Dve najnovšie grafické karty
Testujeme dve grafické novinky, jednu pre náročných hráčov, druhú z opačného spektra - pre tých sporivých. Vyplatia sa? Čítajte ďalej.
GeForce GTX 760 v podobe MSI N760 OC
Nesmrteľný čip GK104 vracia úder, tentoraz však už zrejme naposledy. Toto GPU poznáme z kariet GeForce GTX 680, 670, 770, dokonca aj 660 Ti. Do tejto skvelej spoločnosti teraz pribúda najnovší model a pravdepodobne posledná inkarnácia tohto čipu GeForce GTX 760.
Z hľadiska trhového umiestnenia ide o priameho nasledovníka GeForce 660 Ti, teda akýsi vyšší stred, čo je pre náruživých počítačových hráčov (s veľkými monitormi) asi najdôležitejšia cenová hladina s optimálnym pomerom ceny a výkonu. Karty s čipmi GTX 670 aj GTX 680 už sú nahradené sedemstovkovými modelmi, GTX 760 sa stáva cenovo najdostupnejším modelom GeForce so sedmičkou na začiatku. Výkonovo nižšie pozície budú naďalej predstavovať šesťstovkové modely, trošku proti intuícii tak vychádza ako najbližší nižší model práve GeForce GTX 660 bez prívlastku Ti.
GeForce GTX 760 predstavuje veľmi zaujímavý variant čipu GK104, v podstate sa dá povedať, že ide o jeho najslabšiu implementáciu doteraz. Platí to však len z hľadiska niektorých parametrov, napríklad stream procesorov a textúrovacích jednotiek, ktorých obsahuje 1156, respektíve 96. Lenže napriek tomu, že GeForce GTX 660 Ti ich má vo výbave 1344 a 112, je novinka rýchlejšia než jej predchodca. Vysvetlení je viacero, pričom hlavným je širšia pamäťová zbernica (256-bit. oproti 192) a podstatne vyššie pracovné frekvencie. GTX 760 takto má pamäťovú priepustnosť ako GTX 670, teda o 33 % vyššiu než GTX 660 Ti, zatiaľ čo výpočtovú silu na takt má oproti GTX 660 Ti nižšiu. Vďaka pracovným frekvenciám však svoju stratu viac než dorovnáva, referenčné modely pracujú s taktom 980 MHz, náš testovaný model dokonca viac než 1 GHz. Navyše netreba zabúdať na novinku sedemstovkového radu GPU Boost 2.0, čo je zlepšený režim Turbo, schopný dynamicky pridávať viac výkonu než jeho predchádzajúca verzia. Pri našom testovaní sme vďaka GPU Boost 2.0 videli zisk aj vyše 100 MHz, a to napriek tomu, že Boost druhej verzie pri pretaktovaní započítava aj teploty a my sme testovali v najhorúcejších letných dňoch.
Výkonovo sa GTX 760 zaraďuje presne tam, kde je aj cenovo, teda tesne nad GeForce GTX 660 Ti a nad Radeon HD 7950 (tie nedávno mierne zlacneli, čo vlastne bola reakcia práve na GTX 760). Vo svojej cenovej hladine je tak nová GeForce rozhodne odporúčaná kúpa, a keď si budete voliť tú najvhodnejšiu kartu pre vás, určite uvažujte nad testovaným modelom od MSI (známym aj pod označením GTX 760 Gaming). Ide o fantasticky tichú kartu s veľmi dobrým vyhotovením (plošný spoj je plný kvalitných odolných súčastí). Po inštalácii sprievodného programu MSI Gaming App (kde si môžete voliť medzi ekonomickým alebo výkonným režimom karty) sa dokonca GPU automaticky mierne pretaktuje, stabilne až na 1150 MHz. GPU aj napriek tichému chladeniu a vysokým frekvenciám ostáva v záťaži relatívne chladné, maximálna teplota 72 °C dáva priestor na ešte vyššie pretaktovanie. Dobrodružnejší jedinci sú z týchto čipov schopní dostať maximálnu Boost frekvenciu na úrovni 1,3 GHz.
Najdostupnejší Radeon: Sapphire HD 7730 1 GB GDDR5
Vydanie novej generácie Radeonov je ešte ďaleko, no predsa sme mali v rukách jednu novinku aj od AMD. Je ňou Radeon HD 7730, v rámci sedemtisícovej rodiny parametrovo najnižší a cenovo najdostupnejší model. Ide o rovnaký čip (Cape Verde), ako poznáme z Radeonov HD 7770 a 7750, len oklieštený ešte viac, než je vo verzii HD 7750. V istom zmysle ide tak trochu o náhľad na to, aká silná bude grafika v procesoroch APU Kaveri, ktoré by mali obsahovať GPU s rovnakou konfiguráciou - 384 stream procesorov s architektúrou GCN.
Čip bude možné nájsť v obchodoch v dvoch verziách - s 2 GB pamäťou DDR3 a 1 GB pamäťou GDDR5, ktorú sme testovali my. Tá dáva trošku väčší zmysel, pamäť s kapacitou 1 GB by mala v tomto výkonovom segmente stačiť, navyše GDDR5 je podstatne rýchlejšia technológia. Z hľadiska trhovej pozície ide o nástupcu čipu Radeon HD 6670, ktorý postupne mizne z obchodov. Ten pre odlišnú architektúru VLIW5 tak trošku mätie menej informovaných zákazníkov - má totiž vyšší počet stream procesorov, až 480. Modernejšia GCN v HD 7730 by však mala predstavovať aj s 384 SP výkonnejšie riešenie. Z hľadiska ďalších kľúčových parametrov je novinka totožná s predchodcom aj s najbližším silnejším modelom 7750, všetky tri pracujú na frekvencii 800 MHz, všetky využívajú 128-bitovú pamäťovú zbernicu. Radeon HD 7750 sa však odlišuje vyšším počtom textúrovacích jednotiek (32 oproti 24) a vyšším počtom ROPs (16 oproti 8).
Karta vo vyhotovení Sapphire pracuje tak, ako by sme pri maličkom a šetrnom čipe čakali - takmer bezhlučne a s veľmi nízkou spotrebou v záťaži aj mimo nej. Ponúka len základné výstupy - digitálne DVI a HDMI, ako aj jeden analógový D-Sub. Čipy Cape Verde sú známe svojou náklonnosťou k pretaktovaniu a veľmi dobrým škálovaním výkonu s frekvenciou. Nemali sme problém dosiahnuť 1 GHz a spolu s tým veľmi slušný nárast výkonu. Zázraky však očakávať nemožno, ani zvýšenie výkonu o 15 % neurobí zo snímkovacej frekvencie 20 FPS plynulý zážitok. Táto karta je určená skôr menej náročným hráčom, ktorí by chceli čo najlacnejšie riešenie s vyšším výkonom, než majú grafiky integrované v procesoroch. Naše odporúčania sú teda zhruba podobné ako kedysi pri GeForce GT 640 či Radeone HD 6670 - stojí za zamyslenie, či na cieľové využitie nebude stačiť integrované GPU alebo či radšej neinvestovať rovno do výkonnejšej karty, ktorá bude svojím výkonom menej obmedzujúca.
Kľúčovým faktorom pre úspech nového Radeonu budú ceny jeho konkurentov. Zďaleka najzásadnejším sa zdá práve silnejší model HD 7750, ktorý ponúka podstatne vyšší výkon za nie veľmi odlišnú cenu. V našej tabuľke síce pri ňom svieti okrúhla stovka eur, no to ide o špeciálny model Ultimate s pasívnym chladením, na trhu sú aj dostupnejšie verzie, napríklad Sapphire má v ponuke model s 1 GB pamäťou GDDR5 s cenou od 85 eur. Tento cenový rozdiel je dosť malý a povedali by sme, že sa rozhodne vyplatí skôr drahšia karta s podstatne vyšším výkonom. No ak potrebujete kartu do PC bez integrovanej grafiky a váš rozpočet je zhora obmedzený na 70 eur, je pre vás Radeon HD 7730 momentálne najlepšia voľba.
Porovnanie výkonu a prevádzkových vlastností hodnotených kariet a ich najbližších konkurentov