Elegantné riešenie namiesto výstavby nových elektrických vedení
Podľa novej štúdie by vybavenie existujúcej elektrickej infraštruktúry výkonnejšími vedeniami mohlo zdvojnásobiť prenosovú kapacitu mnohých diaľkových vedení a zároveň ušetriť peniaze. Tento prístup by navyše mohol znížiť aj náklady spotrebiteľov. Ak chceme prevádzkovať moderné podniky na čistej elektrine namiesto spaľovania fosílnych palív, budeme potrebovať oveľa robustnejšiu elektrickú sieť.
Výstavba nových elektrických vedení je však nákladná a vyžaduje si časovo náročné procesy na získavanie nových pozemkov, usporiadanie vlastníckych práv a vybavenie iných povolení. Preto vedci navrhujú nahradenie existujúcich elektrických vedení s oceľovým jadrom takzvanými pokročilými vodičmi, ktoré majú kompozitné jadro a dokážu preniesť približne dvojnásobný výkon v porovnaní s bežnými vedeniami. Belgicko a Holandsko plánujú zrekonštruovať väčšinu svojich vysokonapäťových prenosových vedení do roku 2035 a stratégiu obnovenia si osvojila aj India.
V novej štúdii tím najprv odhadol, koľko by stála rekonštrukcia všetkých 53 000 prenosových vedení v Spojených štátoch, a vypočítal zvýšenie prenosovej kapacity, ktoré by to malo za následok. Potom tieto odhady vložili do existujúceho modelu elektrickej siete USA, aby zistili, ako je na tom výmena vedení v porovnaní s inými možnosťami zvýšenia kapacity prenosu elektriny.
Výskumníci uvádzajú, že výmena vedení by mohla zabezpečiť 80-percentné zvýšenie prenosovej kapacity potrebnej na dosiahnutie 90 % výroby čistej energie do roku 2035. Pokročilé vodiče sú dva až štyrikrát drahšie ako bežné vedenia s oceľovým jadrom, ale úspory na pozemkoch, budovaní nových prenosových veží atď. znamenajú, že celkové náklady na rekonštrukciu sú približne polovičné ako náklady na výstavbu nového elektrického vedenia.
Keď sa zohľadnia aj časové harmonogramy nových projektov prenosovej sústavy, rekonštrukčné práce vyzerajú ešte lepšie. Umožnili by do roku 2035 pridať takmer štvornásobok novej prenosovej kapacity pri len mierne vyšších celkových investičných nákladoch v porovnaní s novou výstavbou.
Výmena vedenia by tiež mohla pomôcť sieti ľahšie začleniť vysokokvalitné, nízkonákladové zdroje obnoviteľnej energie. Tento prístup by do roku 2050 ušetril 180 miliárd USD na nákladoch na výrobu a prenos v porovnaní s konvenčným prístupom budovania iba nových elektrických vedení.
Zdroj: anthropocenemagazine.org.
Zdroj Foto: freepik.com.
Zobrazit Galériu