S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Evva AirKey – kľúčom je váš telefón

0

Prvé zariadenie, s ktorým pri vstupe do skutočne inteligentného domu, bytu či sídla firmy prídete do kontaktu, je zámok na dverách.

Elektronické zámky sú k dispozícii v rôznych konštrukčných vyhotoveniach a s rôznym stupňom inteligencie. Zámok Evva AirKey odomknete aj telefónom s NFC. Ako to funguje a aké subsystémy sú na pozadí v cloude? Konštrukčne je zámok Evva AirKey riešený ako bežná cylindrická vložka, takže sa dá namontovať do akéhokoľvek typu dverí vrátane bezpečnostných. Má dve časti, vložku a valcovú hlavicu, v ktorej je elektronika a dve lítiové batérie. Obidve časti sú spojené závitovým spojom, ktorý sa dá rozobrať pomocou jednoduchého prípravku. Spoj je vnútri mechanický – umožňuje prenos krútiaceho momentu pri otáčaní hlavice a obsahuje 6 elektrických kontaktov, ktoré prenášajú signály z hlavice k spojke vnútri vložky. K valcovej hlavici sa pri odomykaní prikladá smartfón alebo kľúč NFC. V uzamknutom stave je elektromechanická spojka v zámku rozpojená a hlavicou môžete voľne otáčať bez toho, aby sa tento pohyb preniesol na mechanizmus vložky. Až po priložení správneho kľúča, napríklad telefónu oprávnenej osoby, spojka na niekoľko sekúnd umožní odomykanie alebo zamykanie.

» Prístupové práva sa konfigurujú cez webovú aplikáciu

Určite vám napadne otázka, prečo po pripojení bezdrôtového autentifikačného prvku musí osoba pokúšajúca sa o odomknutie zámku ešte pootočiť hlavicou. K dispozícii je predsa veľa typov zámkov, kde stačí len priložiť kľúč a dvere sa odomknú. Odpoveďou je energetická bilancia. Zámky, ktoré sa odomykajú, musia mať ­vyriešené napájanie, pretože na prekonanie mechanického odporu uzamykacieho mechanizmu treba vyvinúť pomerne veľkú silu, a ak sa dvere odomykajú desiatky či dokonca stovky krát denne, malá batéria by nevydržala ani deň prevádzky. Naproti tomu vložka Evva AirKey ­potrebuje len nepatrný prúd na zopnutie ­elektromagnetu alebo motorčeka spojky a silu na prekonanie mechanického odporu vynaloží ­človek. Keď sme pri energetickej bilancii, jedna súprava batérií postačí na 20 000 ­za­mk­nutí/odomknutí, inak povedané, pri 50 vstupoch denne treba batérie vymeniť po roku.

Sofistikovanosť riešenia zámku Evva Airkey spočíva v prepojení s cloudovou službou, v ktorej sa konfigurujú používatelia, priraďujú sa im oprávnenia na odomykanie jednotlivých dverí v budove a jednotliví používatelia sa párujú s telefónmi, prípadne inými autentifikačnými prvkami využívajúcimi technológiu NFC. Používateľské prístupy pre jednotlivé osoby sa kupujú osobitne, napríklad balík pre 10 osôb stojí 19 eur, pre väčšie budovy bude výhodnejší napríklad balík pre 100 osôb za 80 eur. Správca systému môže nastaviť aj časové intervaly, počas ktorých môžu konkrétne osoby odomykať konkrétne dvere.

» Hlavica s elektronikou a batériami

Pokúsime sa aj o stručnú bezpečnostnú analýzu, presnejšie rozvahu, ako by sa dal zámok násilne otvoriť. Kľúčová informácia je tá, že spojka umožňujúca odomknutie je vnútri vložky. Ilustračné obrázky výrobcu ukazujú, že vložka sa nedá odvŕtať, pričom vrták je priložený na hlavicu. To je stopercentná pravda. Napriek tomu, že hlavica nie je nijako zodolnená, jej rozvŕtanie nič nerieši. Prvé, čo zlodeja napadne, bude mechanicky ulomiť celú hlavicu, aby sa dostal k mechanizmu umožňujúcemu odomknúť vložku. To sa mu veľmi hrubou silou zrejme podarí, no uvidí len drážkový spoj a kontakty. Otáčanie drážkového spoja napríklad skrutkovačom nič nevyrieši, keďže spojka vnútri vložky je rozpojená. Ani vŕtanie, tentoraz priamo do vložky, zrejme neumožní vložku prekonať. Predpokladáme, že nepresný ilustračný obrázok odolnosti proti odvŕtaniu deklaruje, že vnútri vložky je umiestnená voľne otočná guľôčka alebo polguľôčka z kalenej ocele, do ktorej sa vrták zlodeja „zahryzne“ a ďalej už nebude vŕtať, iba neškodne otáčať guľôčku. Proti zlomeniu je vložka chránená pružnou oceľovou tyčou vnútri. 

Cena: 389 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať