Existenčná hrozba: Tri štvrtiny zemskej pôdy sa stali trvalo suchými
Nová správa Organizácie Spojených národov varuje, že za posledné tri desaťročia sa trvalo vysušili tri štvrtiny pozemskej pevniny. Až 77,6 % zemskej pevniny sa za posledné tri dekády stalo suchším v porovnaní s predchádzajúcimi 30 rokmi, pričom suché územia sa rozšírili o oblasť väčšiu ako India a pokryli 40,6 % pevniny na Zemi s výnimkou Antarktídy.
Zistenia zverejnené v novej správe Dohovoru OSN o boji proti rozširovaniu púští varujú, že ak bude tento trend pokračovať, do konca storočia by v suchých oblastiach mohlo žiť až päť miliárd ľudí, čo spôsobí vyčerpanie pôdy, úbytok vodných zdrojov a kolaps životne dôležitých ekosystémov. Keďže klimatické zmeny spôsobujú zvyšovanie teplôt na celom svete, voda sa z povrchu ľahšie vyparuje a atmosféra získava čoraz väčšiu schopnosť absorbovať ju.
To spôsobuje, že veľká časť planéty sa dostáva do čoraz suchších podmienok – kedysi zelené lesy sa natrvalo menia na vyprahnuté lúky a strácajú vlahu potrebnú pre život a poľnohospodárstvo. Tento problém spolu s deštruktívnym využívaním pôdy a zlým hospodárením s vodnými zdrojmi znamená, že podľa jednej z nedávnych štúdií čelia takmer tri miliardy ľudí a viac ako polovica svetovej produkcie potravín „bezprecedentnému tlaku“ na vodné systémy.
Autori novej správy použili pokročilé klimatické modely, štandardizované metodológie a rozsiahly prehľad existujúcej literatúry a údajov, aby získali jasný obraz o rastúcom trende vysušovania. Ich zistenia sú drsné: sucho v súčasnosti postihuje 40 % svetovej poľnohospodárskej pôdy a 2,3 miliardy ľudí, spôsobuje intenzívnejšie požiare, kolaps poľnohospodárstva a podnecuje rastúcu masovú migráciu.
Medzi obzvlášť postihnuté oblasti patrí takmer celá Európa, západ USA, Brazília, východná Ázia a stredná Afrika. Autori správy však tvrdia, že ak sa podniknú kroky, budúcnosť nemusí vyzerať tak pochmúrne. Komplexný plán, ktorý ponúkajú na riešenie krízy, zahŕňa okrem drastického zníženia emisií uhlíka na zastavenie tohto trendu aj zlepšenie monitorovania vyprahnutosti, lepšie využívanie pôdy a vody a podporu odolnosti a spolupráce v rámci komunít a medzi nimi na celom svete.
Zdroj: livescience.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.