CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Fotoaparáty pre náročných

Archív NXT
0

Testujeme najhorúcejšie fotografické novinky na našom trhu. Pokiaľ je pre vás prioritou kvalita fotografie, z modelov v tomto článku si nemôžete vybrať zle.

Fujifilm X20

V spoločnosti Fujifilm sú múdre hlavičky, ktoré vedia, že nemajú opravovať to, čo funguje. V tomto duchu sa nesie aj novinka X20, nasledovník populárneho X10. Od svojho predchodcu sa na prvý pohľad odlišuje dosť málo, má napríklad skoro rovnaký krásny dizajn, vlastne ide asi o najkrajší kompakt na trhu. Zachováva aj filozofiu ovládania, takže ku každej často používanej funkcii je priradené koliesko, k tým menej používaným len tlačidlo. Rozhodne dobrá správa je, že sa vracia úžasný objektív 28 - 112 mm, ktorý má okrem tohto vcelku užitočného rozsahu aj vynikajúcu svetelnosť F2.0 až F2.8, teda veľmi vysokú aj pri plnom priblížení. Objektív X20 / X10 má len jedinú nevýhodu - trčí z tela aj pri vypnutom stave (a treba ho pri spúšťaní manuálne vytiahnuť, čím sa vlastne zapína celý fotoaparát).

x20-zpredu.jpg

Dôležité novinky sú tiež prítomné, ale skryté pod kovovou konštrukciou tela. Podstatný je nový snímač, ktorý zachováva veľkosť 2/3" (čo je asi polovica snímača z top kompaktu Sony RX100, respektíve o polovicu väčšia plocha než 1/1,7" snímače u konkurentov), ale mení konštrukciu. Už to nie je senzor EXR z predošlého modelu, ale menší variant snímačov X-Trans z legendárnych mirrorless modelov Fujifilm X. Hneď skraja však musíme schladiť vášne - jeho výkon nie je zďaleka podobný veľkým X-ovým snímačom.

x20-zozadu.jpg

Dôkazom je, že aparát vás nepustí fotografovať RAW pri vyššom ISO než 3200, pričom maximom je 12 800, ktoré zaznamenáte len do JPG. Už citlivosť ISO 1600 však ukazuje jasnú stratu detailov, zo skúseností odporúčame používať maximálne hodnotu 3200. Aj toto sú však pri kompaktnom fotoaparáte výborné výsledky, X20 z tohto hľadiska patrí k najlepším kompaktom vo svojej triede. Predvádza výborné ostré fotografie hlavne v slnečných dňoch pri nízkom ISO, keď vďaka kombinácii X-Trans rozloženia bodov na snímači a chýbajúceho filtra antialias boduje výbornou ostrosťou záberov. Navyše je to asi jediný kompakt, ktorý vám vôbec umožní premýšľať o fotografovaní s plným priblížením v slabom svetle, konkurenti pri zoomovaní rýchlo strácajú svetelnosť objektívu.

Zaujímavá novinka na snímači sú body na detekciu fázového rozdielu, ktoré pomáhajú zrýchliť ostrenie nového hybridného systému. To je naozaj rýchlejšie než pri predošlom modeli a vyrovnáva sa rýchlejším mirrorless fotoaparátom. Vďaka tomuto zlepšeniu sa mu už nestáva, že by sa nepodarilo zaostriť. Pri prvom použití optického hľadáčika nás prekvapila ďalšia novinka: zaradenie elektronických prvkov. V hľadáčiku pribudlo zobrazovanie ostriaceho bodu a informácií o expozičných nastaveniach. Hľadáčik je inak podobne ako pri X10 spárovaný s objektívom a zobrazuje správny výrez scény, je umiestnený podobne ako minule, takže pri najširšom ohnisku zakrýva pravú dolnú časť výhľadu objektív. Moderné scénické režimy ako auto-panorámy či auto-HDR nemôžu chýbať, rovnako ani filtre simulujúce fotografie na filmy od spoločnosti Fujifilm. Fanúšikov fotenia do RAW poteší možnosť vyvolania RAW do JPG priamo vo fotoaparáte.

Fotografovanie s X20 je zážitok, ktorý ponúkne len málo iných kompaktov a kazí ho iba minimum chybičiek. Napríklad krátka výdrž na batériu, len 270 záberov podľa merania CIPA. Takisto zápis súborov RAW by mohol byť rýchlejší a záznam videa mierne zaostáva za konkurentmi (síce je full HD pri 60 FPS, no čisto automatické a často preostrované). X20 je jednoducho kompakt pre pravého fotografa.

Zapožičal: Fujifilm
Cena: 550 EUR

Nikon Coolpix A

Na túto prekvapivú novinku od spoločnosti Nikon sme sa veľmi tešili, nestáva sa totiž často, že by sa v tele kompaktného a naozaj vreckového fotoaparátu objavil obrovský 16 Mpix snímač veľkosti APS-C (je 1,5-krát menší než 35 mm políčko filmu), ktorý poznáme z aktuálnych zrkadloviek Nikon. Jednoducho sa výrobca rozhodol ulahodiť nadšencom fotografie. Aby bolo vôbec možné podobnú konštrukciu zrealizovať v kombinácii s dobrou optikou, musíme oželieť zoomovanie. Objektív má preto pevné ohnisko 28 mm, čo je podľa nás dobrá voľba - ide o najuniverzálnejšie ohnisko, použiteľné na takmer ľubovoľný druh fotografie. Umožňuje fotiť krajinku a turistické zábery, s trochou cviku je použiteľný na fotografie osôb a najvhodnejší je na situačné pouličné fotenie. Obmedzenie zoomovania aspoň núti fotografa vystúpiť zo svojho pohodlia a začať trošku kreatívne myslieť.

coolpix-a-zpredu.jpg

Objektív má svetelnosť F2.8, čo môže byť trošku sklamanie. No my musíme Nikon pochváliť, že sa nepoddal tlaku verejnosti dožadujúcej sa čo najvyššej svetelnosti, ale vyrobil objektív s dokonalou ostrosťou v každej časti záberu a pri každej hodnote clony. Vo výsledku tak nemusíte premýšľať o limitáciách svojej výbavy, jednoducho komponujete zábery a minimálne na optiku sa môžete úplne spoľahnúť.

Je však trošku škoda, že rovnako sa nedá spoľahnúť aj na zaostrovací systém, ktorému sa často stáva, že aj v dobrom svetle začne naháňať vhodné zaostrenie cez celý ostriaci rozsah objektívu a vám zatiaľ utečie zaujímavý moment. Toto sa síce dá obísť rôznymi technikami - predostrením, pohodlným manuálnym ostrením na prstenci objektívu (s asistenciou pomocou zväčšenia obrazu) alebo prednastavením ostrenia na tlačidlo Fn miesto polovičného stlačenia spúšte. Ale jednoducho radšej by sme videli rýchly zaostrovací systém, veď Nikon má v systéme 1 plno fotoaparátov excelujúcich práve v rýchlosti ostrenia. Je však pochopiteľné, že novú technológiu nemožno len tak ľahko adaptovať na existujúce zrkadlovkové snímače a v Nikone sa pre istotu rozhodli staviť práve na dlhšie používaný preverený snímač. Ten je vynikajúci, rovnako aj procesor a jeho spracovanie obrazu. Pokojne vám dovolí fotografovať pri ISO 6400, ak sa cítite dobrodružne, aj vyššie, 14-bitové súbory RAW skrývajú mnoho priestoru na spracovanie obrázkov.

coolpix-a-zozadu.jpg

Coolpix A je veľmi podarený produkt s odolným kovovým vyhotovením, luxusným trojpalcovým displejom s rozlíšením 921-tisíc bodov a dostatkom ovládacích prvkov pre väčšinu fotografov. Ponúka aj integrovaný blesk, prípadne koľajničku na externý blesk s i-TTL, záznam 4 snímok za sekundu v plnom rozlíšením alebo videa s 30 FPS vo full HD (s veľmi zvláštnym spôsobom prepínania cez nastavenie sekvenčného snímania). Nikon však podľa nášho názoru prestrelil pri určovaní ceny - 1000 eur je za podobný fotoaparát naozaj veľa a podobne premrštené ceny má aj príslušenstvo, napríklad optický hľadáčik DF-CP1 za 330 eur. No ak radi fotíte s podobným druhom optiky, len ťažko na trhu nájdete model s lepšou kombináciou optiky a snímača.

Zapožičal: Nikon
Cena: 1000 EUR


Sony NEX-3N

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Sony neúnavne rozširuje svoju čoraz populárnejšiu sériu NEX a najnovším prírastkom je nový model z radu 3, cenovo najdostupnejšieho a výbavou najjednoduchšieho, zameraného hlavne na používateľov bežných kompaktov, ktorí by radi upgradovali výbavu. Od vyšších modelov sa odlišuje dosť podstatne, chýba mu napríklad veľmi pohodlná dotyková obrazovka či rýchly hybridný zaostrovací systém, oba známe z radu NEX-5, oproti ktorému pôsobí trošku chudobne. Okrem toho mu prekvapivo chýba aj konektivita Wi-Fi.

nex-3n-zpredu.jpg

Má však vlastné novinky, ktorými prevyšuje svojho predchodcu NEX-F3. Napríklad úplne nový spôsob vyklápania obrazovky, ktorú teraz možno jednoducho obrátiť hore nohami a fotografovať pohodlne autoportréty. Ušetrilo sa tak na mechanizme vyklápania a aj vďaka ďalším priestorovým optimalizáciám môže o sebe NEX-3N vyhlásiť, že je najmenším mirrorless fotoaparátom s veľkým snímačom APS-C. A aby bola jeho výhoda vo veľkosti zvýraznená, predáva sa v kombinácii s novým objektívom 16-55 mm, ktorý sme už bližšie predstavili pri jeho uvedení spoločne s NEX-6. Len na pripomenutie: Ide o veľmi kompaktný, do seba sa zasúvajúci objektív s veľmi pohodlným ovládaním (jemne zoomujete pádlom, rýchlo prstencom) a užitočným rozsahom zoomu. V Sony sa netypicky rozhodli pridať zoomovaciu páčku aj pod spúšť, ako ju majú kompakty, odkiaľ môže ovládať zoom elektronických objektívov ako spomínaný 16-55 alebo nastavovať clonu či kompenzáciu expozície v iných prípadoch.

nex-3n-zozadu.jpg

Podstata tohto modelu je predovšetkým v kombinácii kompaktnosti a kvality obrazu za čo najrozumnejšiu cenu. Z tohto dôvodu v niektorých parametroch zaostáva za modelom F3, má napríklad obrazovku s nižším rozlíšením, pomalšie sekvenčné snímanie a aj o niečo slabší blesk. Podstatné však je, že umožňuje fotografovať veľmi pekné a presne exponované obrázky až do ISO 6400, keď sú síce použiteľné, ale už trošku zašumené. Toto si s kompaktom dovoliť nemôžete.

Pri cene tohto fotoaparátu a jeho obrazovom výstupe sme plne ochotní odpustiť aj tých niekoľko nedostatkov, napríklad nemožnosť sklopiť displej nadol alebo slabo riešené ovládanie. Toto je všeobecne slabina systému NEX - veľmi často, keď chcete niečo nastaviť, musíte zájsť hlboko do menu. Chcelo by to lepšiu organizáciu, quick menu alebo viac tlačidiel. Minimalistické ovládacie prvky majú, samozrejme, len nižšie triedy, pri NEX 6 a 7 sa ovládajú výborne. NEX-3N je aj tak určený skôr na použitie automatiky alebo scénických režimov, takže ovládanie nebude až tak prekážať. Ak uvažujete nad drahým kompaktom pre náročných, máte teraz možnosť v podobnej cenovej kategórii rovno kúpiť mirrorless, navyše s výborným veľkým snímačom.

Zapožičal: Sony
Cena: 420 EUR

Samsung NX300

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Nová vlajková loď Samsungu sa objavuje relatívne krátko po svojich predchodcoch, no napriek tomu je plná zlepšení a noviniek. Najhlavnejšia z nich je dvojička procesor + snímač, pričom práve pri snímači bol vývoj potrebný najviac. Systém NX totiž má oproti populárnemu Micro 4/3 od začiatku výhodu vo veľkosti snímača, stavil totiž na rozmer APS-C rovnako ako zrkadlovky a systém Sony NEX, no svoju výhodu nikdy nepretavil do kvalitnejších obrázkov. Pri modeli NX300 už toto neplatí, jeho úplne nový snímač so starým rozlíšením 20 Mpix je omnoho schopnejší než predchodcovia. Zvláda pracovať v slabšom svetle a rýchlejšie ostriť vďaka hybridnému systému s 247 bodmi na detekciu kontrastu a 105 bodmi na meranie fázového rozdielu. Vo výsledku je fotoaparát veľmi rýchly, či už z hľadiska času od zapnutia po fotenie, alebo pri ostrení po zatlačení spúšte.

nx300-zpredu.jpg

Novinkou je aj dotykový displej, ktorý umožňuje voliť ostriaci bod alebo priamo odpaľovať spúšť dotykom, pričom aj v tomto režime reaguje NX300 takmer okamžitým zaostrením. Displej je vskutku vynikajúci, už tradične typu AMOLED, povedali by sme, že zobrazuje najkontrastnejší obraz zo všetkých modelov fotoaparátov na trhu. Uhlopriečka displeja má nadpriemernú veľkosť 3,3 palca, rozlíšenie je 768-tisíc bodov (800 × 480) a používateľský dojem je vynikajúci aj preto, že možno celý displej vyklopiť o 90° nahor alebo 45° nadol. Dotykovému ovládaniu je prispôsobené aj menu, bežné aj to rýchle s nastavením expozície, tlačidlá sú veľké, rolovanie príjemne svižné, z nastavovania skrátka máte pocit ako pri použití najnovšieho iPhonu.

nx300-zozadu.jpg

Priaznivci manuálneho ovládania pritom neprídu o svoje obľúbené tlačidlá a kolieska, sú tu tlačidlá na väčšinu najpoužívanejších funkcií a jedno nastaviteľné. To celé na tele, ktoré je nielen moderne štýlové, veľmi podarené v bielej aj čiernej verzii, ale pôsobí aj odolne kovovo a hlavne sa výborne drží a ovláda jednou rukou. Vďaka rýchlejšiemu procesoru vie NX300 fotiť až 9-krát za sekundu a dokáže produkovať lepšie vyladené obrázky, príjemnejšie vyhladzovať šum a naprávať rôzne optické chyby. Pri fotení do RAW sa ukazuje, že nový snímač nemá zásadnejší šum ani na ISO 6400 (a ten prítomný sa ľahko vyhladzuje), na tlač malých fotiek by sme sa nebáli použiť ani o stupeň vyššiu citlivosť.

Príležitostného fotografa poteší, že režim plnej automatiky funguje veľmi spoľahlivo, prípadne si môže vyskúšať scény (vrátane HDR a automatickej panorámy) a umelecké filtre. Pokiaľ radi publikujete fotografie z terénu alebo pohodlne zálohujete, môže sa NX300 pochváliť asi bezkonkurenčnou funkcionalitou Wi-Fi. Cez aplikáciu MobileLink sa vie spojiť so smartfónmi s iOS a Androidom na prenos fotiek, cez Remote Viewfinder môžete na diaľku fotiť. Môžete sa napojiť na smart televízory, upravovať a nahrávať fotky priamo na sociálne siete, zasielať ich e-mailom alebo automaticky zálohovať na sieťové úložisko. A to všetko s možnosťou rýchleho spárovania pomocou NFC. Maximálna kvalita pri zázname videa je full HD 50p, ponúka však aj „kinovejší" formát 1920 × 810 pri 24p. V obchodoch odporúčame hľadať kombináciu s objektívom 18 - 55 mm (podobne drahý, ale menší 20 - 50 mm nemá optickú stabilizáciu), mnohí predajcovia ponúkajú spolu s fotoaparátom v akcii aj tablet od Samsungu.

Zapožičal: Samsung
Cena: 700 EUR


Canon EOS 100D

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg V spoločnosti Canon sa rozhodli, že mirrorless fotoaparátom trošku skomplikujú život vytvorením najmenšej zrkadlovky. Výsledkom je telo s celkovou hmotnosťou len 400 gramov, o štvrtinu menšie a o 28 % ľahšie než Canon 650D/700D s rovnakými vnútornosťami. Napriek svojim zmenšeným rozmerom si však zachováva väčšinu ovládacích prvkov aj funkcionality vyššieho modelu a ani cenou sa neodlišuje. Nejde teda o typický nižší model, skôr alternatívu pre fotografov, ktorí potrebujú ušetriť čo najviac miesta a hmotnosti. A prekvapivo prichádza aj s niekoľkými zlepšeniami, z nich najdôležitejší je nový systém automatického zaostrovania, ktorému sa neoficiálne hovorí Hybrid CMOS AF II.

100d-zpredu.jpg

Ide o podobné riešenie ako pri 650D, teda kombináciu klasického ostrenia cez detekciu kontrastov a zároveň fázového rozdielu pri použití cez živý náhľad na obrazovke, pričom ostriace body pokrývajú v tomto režime až 80 % obrazu. Práve pomalé ostrenie pri živom náhľade si pri hodnotení 650D od nás odnieslo najväčšiu kritiku a môžeme spokojne povedať, že 100D už podobným problémom netrpí, zaostruje veľmi rýchlo, čím umožňuje veľmi prakticky využiť dotykovú obrazovku na voľbu, kam má fotoaparát zaostrovať. Displej je inak starý známy model z Canon EOS M - trojpalcový s rozlíšením milión pixelov, vzhľadom na priestorové obmedzenia nie je vyklápateľný. Inak pri fotografovaní cez hľadáčik sa nič nemení, 100D využíva dobre známy systém s 9 ostriacimi bodmi s centrálnym krížového typu. Teda nič na športovú fotografiu, kde vás obmedzí aj pomalšie sekvenčné snímanie s maximom 4 obrázkov za sekundu.

100d-zozadu.jpg

Snímač napriek tomu, že by malo ísť o starú známu dvojicu 18 Mpix APS-C CMOS a procesora Digic V, produkuje ešte o niečo lepšie obrázky, než sme boli zvyknutí z predošlých modelov. Zrejme v Canone zapracovali na výrobnom procese a spracovávacích algoritmoch. Vo výsledku sme veľmi často používali ISO 6400 a nebáli sme sa fotiť ani do ISO 12 800, pri ktorom sú fotografie síce zašumené, no je to skôr šum podobný jemnému zrnu a veľmi ľahko sa odstraňuje, prípadne len znižuje. No ak chcete trochu vyšší dynamický rozsah, a teda väčšiu slobodu v upravovaní 14-bitových súborov RAW, odporúčame držať sa na nižších ISO. Fotoaparát inak veľmi pekne triafa expozíciu aj zaostrenie, pri fotení sme v podstate nemali nepodarky. Poradí si celkom slušne aj s extrémne kontrastnými scénami - stačí fotiť do RAW a mať trochu skúseností s vyvolávaním v Lightroome či podobnom programe, kde z prepálených jasov a tmavých tieňov vytiahnete mnoho skrytých detailov.

Precízny a rýchly systém zaostrovania nájde uplatnenie aj pri nakrúcaní videa, kde umožňuje sledovanie subjektu, a tak v kombinácii s tichým ostrením objektívov typu STM môžete vytvoriť dynamickejšie videá bez otravného rozostrovania obrazu. Tu môžete zvoliť kvalitu maximálne do full HD pri 30p zázname, pritom buď nahrávať monofónny zvuk z integrovaného mikrofónu, alebo si pripojiť vlastný cez konektor jack. Telo musíme pochváliť, zmenšenie sa neodrazilo na ergonómii, s modelom 100D sa nám pracovalo výborne, dobre sa držal aj ovládal. Napriek tomu, že sme používali pomerne veľký objektív 18 - 135 F/3.5 - 5.6 IS STM, ktorý je prekvapivo svižný aj opticky kvalitný. Toto bola naša prvá skúsenosť s ním a môžeme ho jedine odporúčať. EOS 100D sa však s ním nebude predávať, môžete ho kúpiť samostatne, s 18 - 55 IS STM za 750 eur alebo k tomu navyše aj s maličkým objektívom 40mm F/2.8 STM za 950 eur. Naše hodnotenie je v tomto prípade veľmi stručné - ak túžite po jednoduchej, no veľmi schopnej zrkadlovke v maličkom vyhotovení, do toho. Menšie už sú len mirrorless, aj to nie všetky, a tie nemajú príjemný optický hľadáčik.

Zapožičal: Canon
Cena: 600 EUR (telo bez objektívov)

Nikon D7100

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg V spoločnosti Nikon si povedali, že pre seba získajú trón medzi zrkadlovkami so snímačom veľkosti APS-C a do svojej úlohy sa poriadne opreli. D7100 sa tak môže pochváliť vskutku epickou výbavou, ktorá ho radí medzi profesionálne nástroje. Posúďte sami: 24 Mpix snímač sa zaobíde bez filtra antialias, aby poskytol čo najvyššiu ostrosť na úrovni pixelov; zaostrovací systém má 51 ostriacich bodov, z čoho 15 je krížového typu a dokážu zaostrovať aj pri slabom svetle až do -2 EV; expozimeter využíva 2016-bodový snímač; optický hľadáčik pokrýva 100 % scény; odolnosť proti živlom je na rovnakej úrovni ako pri modeloch D800 a D300S. A takto by sme mohli pokračovať, ale zrejme už rozumiete, že Nikon na tento model navešal to najlepšie, čo majú na sklade.

d7100-zpredu.jpg

Masívne telo s odolnou konštrukciou má fixný displej veľkosti 3,2" a rozlíšením 1,2 milióna bodov, bez podpory dotykového ovládania. To nikomu chýbať nebude, pretože celé telo je posiate ovládacími prvkami, väčšinou riešenými veľmi dobre. Azda len dvojité koliesko na voľbu režimov je riešené ťažkopádne, lebo spodné poschodie, kde volíte sekvenčné režimy, sa dá ťažko otáčať jednou rukou. S masívnou batériou má aparát dlhú výdrž, takže môžete v pokoji zapĺňať obe naraz zasunuté karty SD, ktoré môžu byť zapojené aj do režimu zálohovania alebo na rozdeľovanie súborov RAW a JPG (RAW má približne 35 MB). Chválime informatívnosť a nastaviteľnosť elektronického zobrazenia v hľadáčiku, rovnako aj podsvietenú obrazovku na hornej strane.

d7100-zozadu.jpg

Skvelé ovládanie ide ruka v ruke s výborným zaostrovacím systémom, takže vo výsledku je používanie D7100 po chvíli podvedomé a veľmi rýchle, tak ako to má byť. Ide totiž o ideálny fotoaparát na fotografiu rýchlej akcie, športov či reportáží, kde sa hodí jeho 1,5-násobný výrez zo snímača full frame - má dokonca funkciu dodatočného 1,3-násobného orezania, čo dovedna dáva polovičný výrez. V tomto režime majú objektívy dvakrát predĺžené ohnisko, rozlíšenie je znížené na 16 Mpix a zaostrovací systém pokrýva takmer celú scénu, čo je ideálna kombinácia napríklad na fotenie pretekov. Okrem toho sa zvýši maximálna rýchlosť záznamu z 6 na 7 fotiek za sekundu, aparát však má pomerne malú vyrovnávaciu pamäť. Nás veľmi potešila aj možnosť veľmi podrobne nastaviť správanie funkcie Auto ISO, napríklad aj podľa premenlivej ohniskovej vzdialenosti.

D7100 síce nemá podporu GPS alebo Wi-Fi, no obe možno dodatočne získať cez prídavné zariadenia. Tvorcov videa poteší možnosť pripojiť mikrofón aj slúchadlá (alebo zariadenia na monitorovanie zvukového záznamu). Tento model je vlastne najlacnejšia zrkadlovka s podporou výstupu nekomprimovaného videa cez HDMI. Na kartu dokáže zaznamenávať full HD video pri 50i zázname do formátu MP4 alebo H.264, podporuje aj automatický záznam snímok time-lapse. Pri zázname videa sa však radšej spoľahnite na manuálne ostrenie, D7100 pri živom náhľade ostrí pomerne pomaly.

Z hľadiska obrazovej kvality Nikon D7100 nepotrebuje komentár, je jednoducho vynikajúci. Obrázky sú krásne ostré a zaslúžili by si ostrejší objektív než štandardný 18 - 105 mm (predáva sa s telom za 1300 eur). Fotografovať môžete pokojne aj na ISO 6400, šum je prítomný len vo veľmi ľahko zvládnuteľnom množstve, pokojne môžete tlačiť aj fotky získané pri ISO 12 800, priestoru na zmenšovanie je mnoho. Na nižších ISO sa môžu zábery RAW pochváliť bezkonkurenčným dynamickým rozsahom. Nikon D7100 je jednoducho najlepšie vybavená zrkadlovka so snímačom APS-C, lepšie dSLR už nájdete len medzi drahšími fotoaparátmi full frame, tie najlacnejšie oproti D7100 výbavou zaostávajú.

Zapožičal: Nikon
Cena: 1100 EUR (telo bez objektívov)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať