Obnovujeme vymazané fotografie na Androide
Možno sa vám to už prihodilo. Radí fotíte mobilom, a keď ste si robili poriadok vo fotografiách, omylom ste vymazali práve tú najlepšiu. Prípadne pri prenose fotografií do počítača vymažete rovno celý fotoalbum. Ak máte kvalitný fotomobil a nafotili ste na jeho pamäťovú kartu celú dovolenku či firemnú akciu, môžete vás z toho „šľak trafiť".
Nemusíte však hneď hádzať flintu do žita, na mobilných telefónoch s operačným systémom Android (prípadne aj na tabletoch) sa dajú fotografie či iné typy súborov pomerne ľahko obnoviť podobne ako v počítači. Stačí na to niektorý z bezplatných softvérov, ďalej potrebujete kábel USB, prípadne čítačku pamäťových kariet.
Náhľady fotografií ešte z mobilu pripojeného v režime MTP. Fotky mažeme a púšťame sa do pátrania po nich.
Kedy sa dáta dajú obnoviť a kedy nie
Základný predpoklad úspechu pri obnovení dát je ten, aby ste ich mali uložené na pamäťovej karte. Ak máte fotoaparát mobilu nastavený na ukladanie snímok do internej pamäte telefónu, môže to byť komplikácia. K internej flash pamäti sa nedá tak ľahko pristúpiť. Bežný spôsob prístupu k tomuto druhu pamäte je cez protokol MTP (Media Transfer Protocol), ktorý máte automaticky prednastavený v niektorých smartfónoch, keď pripojíte smartfón s Androidom cez kábel USB k počítaču s Windows (nemusí to však byť pravidlo). Tejto druh pamäte sa však nedá priamo adresovať nástrojmi na obnovu dát.
Niektoré nástroje vám do kontextového menu adresára pridajú aj priamo položku Možnosti pátrania po stratených súboroch.
Aj v prípade poškodenia celého telefónu (ponorenie do vody, zničenie) sa k dátam v internej pamäti dopracujete ťažšie. Preto vám radíme fotografovať na pamäťovú kartu a sem ukladať aj všetky ostatné súbory (hudbu, dokumenty a pod). Ku karte microSD v telefóne sa pristupuje ako k USB Mass Storage Class (MSC), toto nastavenie nájdete v Androide v Menu - Nastavenie - Ukladací priestor, prípadne Menu - Bezdrôtové pripojenie a siete - USB nastavenia (závislé od verzie Androidu a prispôsobenia systému). Niektorí výrobcovia smatfónov neumožňujú pristupovať k internej pamäti telefónu alebo tabletu inak ako cez protokol MTP, čistý Android však možnosť pripojenia internej aj externej pamäte (microSD) cez režim MSC ponúka. A MSC je náš kamarát.
Hľadáme stratené fotografie
Ak sa vám teda podarilo omylom vymazať súbory, prípadne vám to niekto urobil úmyselne, a chcete si ich obnoviť, nasleduje niekoľko jednoduchých krokov. Telefón s Androidom stačí pripojiť v režime MSC cez bežný kábel USB k počítaču. Vo Windows sa objaví Prieskumník so súbormi z pamäťovej jednotky telefónu či tabletu podobne, ako keby ste do počítača alebo notebooku vložili kľúč USB.
Recuva odhalila pri hĺbkovom skene okrem 20 vymazaných fotografií aj ďalších asi 70 súborov, ktoré boli na pamäťovej karte dávnejšie a na ktoré sme už úplne zabudli. Po skenovaní ponúkne nástroj možnosť obnovenia súborov a červeným alebo zeleným symbolom označí stav súboru.
Teraz budeme potrebovať niektorý z nástrojov na obnovu dát, ktoré vychádzajú z princípu, že pri mazaní súborov sa tie fyzicky (ako binárne dáta) nemažú, maže sa iba informácia o ich existencii. A preto stačí obnoviť informáciu o existencii súborov a hľadaný súbor je na svete. Existujú dokonca algoritmy na obnovu dát po ich (aj viacnásobnom) prepísaní, tie sú však platené, prípadne sa týmito expertnými postupmi zaoberajú firmy, teda ide o platenú službu. No ak hľadáte súbor, ktorý ste nedávno omylom vymazali, máte veľmi veľkú šancu, že ho v pôvodnom stave aj obnovíte. Vyskúšali sme tento postup hneď s tromi bezplatnými nástrojmi, prípadne verziami týchto nástrojov v trial režime. Ide o nástroje na obnovu dát Recuva, Pandora Recovery a Glary Undelete.
Všetky fungujú na rovnakom princípe, majú intuitívne ovládanie, a hoci sú k dispozícii iba v angličtine, nepotrebujete viac ako niekoľko kliknutí, aby ste si obnovili dáta aj bez znalosti tohto jazyka. Nástroje stačí nainštalovať do PC, spustiť, vybrať v kontextovom menu adresár, ktorý chcete obnoviť (napr. v našom prípade D: zodpovedalo externému úložisku dát, teda mobilnému telefónu alebo tabletu pripojenému cez kábel USB) a spustiť vyhľadávanie stratených súborov.
Recuva dokáže pridať položku Scan this folder for deleted files priamo do kontextového menu Prieskumníka. Vymazané súbory našiel tento softvér hneď na prvý pokus, niekedy bolo treba použiť Deep Scan, ktorý na 8 GB karte microSD trval asi 7 minút. V nástroji Panda Recovery musíte v ľavej časti vybrať jednotku a rýchle skenovanie sa spustí prakticky okamžite a ihneď odhalí súbory vymazané omylom. Disk surface scan je hĺbkový sken, ktorý odhalí aj staršie a čiastočne prepísané súbory. Na rovnakej pamäťovej karte trvala jeho činnosť zhruba 12 minút. Azda najjednoduchší nástroj je Glary Undelete, ktorý síce neponúka hlbší sken, ale nedávno vymazané súbory nájde okamžite.
Praktický test
Aby sme si nástroje vyskúšali v praxi, vzali sme smartfón, ktorým sme nafotili približne 20 snímok na pamäťovú kartu. Priamo v telefóne sme ich vymazali a spustili tri bezplatné nástroje na obnovu dát. Všetky tri nástroje našli každý stratený súbor, Recuva a Pandora Recovery objavili hĺbkovým hľadaním ďalších 70 súborov, ktoré boli na pamäťovej karte ešte pred 6 ÷ 8 mesiacmi zo súkromnej lyžovačky. Pri hĺbkovom hľadaní nás nástroj informuje aj o akomsi stave súboru, lepšie povedané, o tom, či ho možno plnohodnotne obnoviť. Výrazne staršie, prípadne prepisované súbory sa nemusia dať obnoviť kompletne. Testované fotografie sme však obnovili všetky do ich plnej krásy. Súbory sa neobnovujú priamo v hľadanom adresári (aby sa zabránilo ich prepísaniu), vy si volíte adresár, kam sa majú uložiť. Názvy súborov často nesedia, ale to, najmä pri fotografiách, nie je problém. Chce to možno trochu trpezlivosti a správne nastavenie v Androide, ale obnova dát, napr. omylom vymazaných fotografií, je na Androide v podstate bezproblémová.