CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Fujitsu Lifebook U937: Ultrabook s dokovacou stanicou

0

Prvý dojem sa týkal jednoznačne hmotnosti. Žeby nám Fujitsu nedopatrením poslal maketu? Omyl sa však nekonal, je to jeden z najľahších ultrabookov v tejto kategórii.

Dizajn a konštrukcia

Ako sa na správny podnikový ultrabook patrí, dizajn je jednoduchý a elegantný. Teleso je vyrobené z horčíkovej zliatiny. Neviem posúdiť, či výrobca na klávesnicu a displej použil rôzne zliatiny alebo rôznu hrúbku, no zatiaľ čo teleso klávesnice je pevné, bez akejkoľvek náchylnosti na krútenie, kryt displeja je tenký a oveľa menej pevný. Vidno, že konštruktéri šetrili na každej desatine milimetra hrúbky a každom grame hmotnosti a správne predpokladali, že nik nebude ultrabook držať za displej. Celok je však v zatvorenej polohe veľmi pevný a odolá aj menej šetrnému zaobchádzaniu pri cestovaní. Veľmi robustné sú aj pánty displeja. Klávesy majú krátky a presný zdvih, sú primerane tuhé a sú od seba dostatočne vzdialené, takže sekretárka vyškolená v strojopise nebude mať problém. Žiaľ, klávesnica nie je podsvietená, no je odolná proti poliatiu a postriekaniu. Pôvodná funkcia funkčných klávesov F1 – F10 sa aktivuje cez prefixový kláves FN. Podperná plocha na zápästia je dostatočne tuhá, s príjemným povrchom. Touchpad je presný a má dobre kĺzavý povrch, no nezaškodilo by, keby bol širší. Potom by gestá, do ktorých je zapojených viac prstov, mohli robiť aj chlapi s hrubšími prstami.


Rozkladací eternetový konektor

Zabezpečenie

Smerovanie do firemného ­prostredia spoznáte podľa slotu na čipové karty v prednej časti pravej bočnej steny a vpravo od touch­padu je senzor na snímanie odtlačku dlane, využívajúci technológiu PalmSecure. Autentifikácia funguje na princípe snímania krvného riečiska v dlani. Je to jeden z biometrických obrazov nemenných v priebehu života a táto metóda je veľmi presná a spoľahlivá. Výhodou na rozdiel od odtlačkov prsta je bezproblémová identifikácia aj v prípade zmien, ako je napríklad zranenie či znečistenie. Notebooky sa do firiem a organizácií kupujú na viac rokov a konštruktéri s tým počítali. Spodná stena sa dá ľahko odmontovať a používateľ môže jednoducho vymeniť disk SSD typu M.2 za väčší, prípadne môže v určitých medziach rozšíriť pamäť RAM. Z celkovej kapacity 8 GB sú 4 GB RAM osadené priamo na doske a druhý 4 GB modul je v slote, takže sa dá vymeniť. Maximálna celková kapacita môže byť až 20 GB. Batériový modul je síce priskrutkovaný, ale jeho výmena je zrejme bezproblémová. 


Porty na pravej strane, všimnite si eternetový konektor v zasunutej polohe

Bohatá ponuka portov

Konštruktéri tohto ultratenkého a veľmi ľahkého notebooku originálnym spôsobom vyriešili problém, ako používateľovi poskytnúť napriek malej hrúbke zariadenia čo najviac ­portov. Na bočných stenách nájdete dva porty USB 3.0, port USB-C, HDMI, port na slúchadlá a dokonca aj eternet. Túto zásuvku treba z tela notebooku vysunúť a rozložiť. Pozitívne hodnotím, že „veľké“ porty USB sú každý na inej strane, takže do nich môžete zasunúť aj širšie zariadenia, napríklad USB kľúče. To však nie je zďaleka všetko. Súčasťou balenia je navyše aj rozširujúci modul, ktorý sa k ultrabooku pripojí cez obojstranný kábel USB-C a používateľ má k dispozícii ďalšie dva porty USB 3.0, jeden z nich nabíja pripojené zariadenia aj pri vypnutom notebooku, port USB-C, eternetový konektor a tri konektory na pripojenie zobrazovacích zariadení: HDMI, ­DisplayPort a VGA. Modul má samostatný napájací zdroj, takže zariadenia pripojené na porty USB budú mať dostatok energie a budú sa môcť nabíjať aj vtedy, keď notebook bude v režime spánku či hibernácie.


Porty na ľavej strane

Displej

Panel IPS s matným antireflexným povrchom má viac než dostatočný pozorovací uhol 190 stupňov. Intenzita podsvietenia je dostatočná, 377 cd/m2, no jeho rovnomernosť kolíše o 85 %, najjasnejšia je horná a najmenej podsvietená je dolná tretina obrazovky. Trochu kontroverzne je vyriešená aj regulácia podsvietenia. Na najnižších úrovniach cvičený pohľad prezradí, že sa využíva PWM, a osciloskop s optickou sondou ukázal pomerne nízku frekvenciu 210 Hz. Je to však len pri úrovni jasu pod 30 %, pri vyšších úrovniach je podsvietenie lineárne. Pokrytie farebného priestoru sRGB je vynikajúcich 97,8 % a čierna farba je dostatočne tmavá, ale displejom OLED, samozrejme, konkurovať nemôže. Subjektívny dojem zo zobrazovania je vynikajúci.

Hardvér, výkon a výdrž

Procesor Intel siedmej generácie Kaby Lake je poplatný dobe, keď bol prístroj uvedený na trh, v súčasnosti už začínajú prichádzať prvé zariadenia s výkonnejšími procesormi 8. generácie. Integrované GPU HD Graphics 620 zdieľa systémovú pamäť RAM a poskytuje dostatočný výkon na multimédiá aj menej náročné hry pri primeranom nastavení rozlíšenia a detailov. Príjemne prekvapila výdrž batérie, pri bežnej práci s dokumentmi je to 12 – 13 hodín, čo je dosť na celý let na západné pobrežie USA.

Parametre:

• Procesor: dvojjadrový (4 vlákna) Core i5-7200U Kaby Lake, 3,1 GHz, pamäť: 8 GB DDR4, 2133 MHz, disk 256 GB SSD SATA III M.2, Intel HD Graphics 620; displej rozlíšenie 13,3", IPS, FHD (1920 × 1080 px); konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11 ac, bluetooth 4.2; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB 3.0, 1× USB-C, HDMI, slot na kartu microSD a micro SIM; 1× kombi zvukový konektor; rozmery: 309,3 × 213,5 × 15,5 mm, hmotnosť: 920 g; PC Mark 10 skóre: 2756

• Cena: 1412 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Porty a rozširujúci modul, výdrž na batériu, výborná klávesnica, primeraný výkon
- PWM, ale len pri najnižšej úrovni podsvietenia

HODNOTENIE:

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 92 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 88 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 85 %

Celkovo: 89 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Fujitsu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať