Futuristický „gravitačný teleskop“ by nám umožnil získať superjasné snímky exoplanét
Od roku 1968, keď astronaut Bill Anders z Apolla 8 urobil snímku Zeme pri pohľade z Mesiaca, sa vedcom podarilo získať ohromujúce snímky skalnatých prstencov Saturna, azúrových odtieňov Neptúna a dokonca aj oranžových mramorových pruhov Jupitera. No za našou slnečnou sústavou sa vznášajú ďalšie tisíce cudzích svetov, ktoré ľudskému oku zostávajú skryté, pretože sú od nás vzdialené svetelné roky a naše teleskopy sú priďaleko na to, aby zachytili ich krásu.
Tím vedcov zo Stanfordu však v časopise The Astrophysical Journal nedávno načrtol koncept futuristického teleskopu, ktorý by využíval takzvanú gravitačnú šošovku. Tá využíva efekt, že svetlo vychádzajúce z hviezd alebo iných vesmírnych objektov sa pri prechode okolo supermasívneho, gravitačne hustého kozmického telesa ohýba a deformuje. Dôvodom je všeobecná teória relativity, gravitačná teória, ktorú prvýkrát navrhol Albert Einstein na začiatku 20. storočia.
Pre gravitačné šošovky je dôležité, že keď svetlo prechádza cez jednu z týc ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH