Google: Vyskúšajte navigáciu zadarmo
Spoločnosť Google predstavila konečne aj na slovenskom trhu navigáciu určenú pre zariadenia s operačným systémom Google Android (2.2+) a Apple iOS (5.1+). Dá sa tak použiť na väčšine tabletov a smartfónov, a to zadarmo, pokiaľ neberieme do úvahy poplatky za internet. Práve pripojenie na internet však hlavne pri navigácii v zahraničí môže túto činnosť poriadne predražiť.
Pripojenie na internet a prenos máp on-line však má obrovskú výhodu v tom, že máte poruke vždy tie najnovšie mapy, aké má spoločnosť Google k dispozícii. Pre Slovensko väčšina mapových podkladov pochádza od firmy CEDA (Central European Data Agency - www.ceda-slovakia.sk).
Navigovať sa môžete pešo či autom, okrem Slovenska je táto navigácia dostupná aj prakticky vo všetkých európskych krajinách, v USA, ale môžete ju použiť aj na Ukrajine či dokonca v Rusku (tu však len pre isté regióny). Celé prostredie navigácie je v slovenčine, v našom jazyku sú aj hlasové povely, ktoré sú súčasťou navigácie. Rovnako existuje spôsob, aby ste vaše cieľové miesto zadali hlasom, pri našom teste však bolo rýchlejšie a jednoduchšie zadať adresu cieľa ručne.
Aj pri hlasovom rozpoznávaní sa navyše využije pripojenie na internet. Navigácia je priamo zabudovaná do aplikácie Google mapy, pričom z jej prostredia si vyberiete v spodnom riadku povel na navigáciu a prepnete sa do nového používateľského prostredia. Tu zadávate cieľové miesto, východiskové miesto sa určuje zo zistených súradníc GPS alebo sa dá vybrať. Prijímač GPS má byť pri navigácii zapnutý, my sme však pri testoch simulovali aj stav, keď signál GPS nie je k dispozícii. V tom prípade sa na zistenie polohy použije signál z najbližšej stanice BTS, a hoci je presnosť určenia polohy podstatne menšia, dá sa využiť aj v tomto prípade.
Takto sa zobrazuje prostredie Google navigácie v smartfóne
Ak sa rozhodnete navigovať na pešo uprostred diaľnice, navigácia to zvládne :-)
Veľmi zaujímavá je možnosť pri pohybe v teréne zobraziť satelitné snímky, ktoré poznáte z bežného zobrazenia Google máp na počítači. Samozrejme, v tomto prípade prenesiete cez internet ešte viac dát, čo môže byť problém hlavne pri pobyte v zahraničí, teda pri dátovom roamingu. Okrem navigácie existuje aj slovný opis trasy, takto si ju môžete pokojne pozrieť ešte doma. S využitím StreetView si môžete vizuálne prezrieť každú križovatku. Vždy je vám k dispozícii vyhľadávanie Google, napr. v okolí cieľového miesta si môžete prezrieť reštaurácie alebo kiná. Rovnako sa dá navigovať aj na adresu uvedenú pri kontakte vo vašom smartfóne. Ak máte definované obľúbené body, môžete sa nechať navigovať priamo k nim. Z možností v navigačnom prostredí sú najzaujímavejšie vrstvy - tie prinášajú možnosť zobrazenia premávky, satelitné zobrazenie, čerpacie stanice a pod.
Takéto máte možnosti pri navigácii, najzaujímavejšie sú pritom Vrstvy, umožňujúce prispôsobiť prostredie
Otázka znie, koľko dát sa teda vlastne spotrebuje pri navigácii. My sme ju testovali pri ceste dlhej asi 135 km, z veľkej časti po diaľnici, ale s priblížením k cieľu aj po cestách 2. triedy a pri pohybe medzi obcami. Povel na navigáciu sme zadali priamo z cesty po opustení centra Bratislavy. Mali sme asi 5 minút zapnuté zobrazenie satelitných snímok. Pri tejto navigácii sme spotrebovali 25 MB dát cez mobilné pripojenie. Pritom mapy sa sťahujú vo vektorovej podobe, takže sa dá využívať aj zmena mierky.
Rovnakú trasu sme potom prešli so zapnutými satelitnými snímkami a v tomto prípade nám navigácia spotrebovala 108 MB dát. Výhodné je, že aj počas navigácie stále používate smartfón ako obyčajne - dá sa vám zavolať, vy môžete tiež volať alebo si pozerať prijaté maily. Aj keď smartfón uspíte tlačidlom vypínania, navigácia pokračuje a počujete zo smartfónu hlasové povely. Ak to však s navigáciu cez smartfón myslíte vážne, zaobstarajte si držiak na čelné sklo a napájací adaptér do cigaretového zapaľovača. Batéria vám pri trvalo zapnutom displeji a prijímači GPS vydrží maximálne na 4 hodiny.
V tomto prípade sme vypli prijímač signálu GPS a navigovali sme sa ďalej podľa hrubej lokalizácie cez mobilný signál
Dá sa navigovať aj v režime off-line, v tomto prípade si však celú trasu musíte zadať skôr, keď ste ešte v dosahu internetového pripojenia (napr. v hoteli). Všetky povely aj trasa sa vám dostane do smartfónu a dostanete sa do cieľového miesta. Nemáte však k dispozícii možnosť meniť trasu a rovnako nemôžete využiť satelitné snímky či funkciu StreetView. Pokiaľ máte pripojenie na internet, v cieľovom mieste sa prepne navigácia do režimu zobrazenia vašej polohy v režime StreetView.
Navigácia StreetView vás síce presne prevedie cez križovatku, ale vypýta si dosť dát cez internet
Google navigácia je zatiaľ vo verzii beta. Stalo sa nám, že nás Google poslal na cestu so zákazom vjazdu, na jednosmerky si tiež treba dávať pozor. Oproti klasickej off-line navigácii chýbajú rýchlostné limity aj s vyznačením prechodných obmedzení a takisto by sme si priali viac prepracovať navigáciu do správnych jazdných pruhov. Teraz je to vo forme zobrazenia StreetView, ktoré je však statické a zobrazovalo sa nám hlavne na diaľničných križovatkách v Bratislave. Podobne by to chcelo ešte presnejšie dopravné informácie, lebo je to jedna z veľkých výhod oproti klasickým off-line navigáciám. Teraz máte zobrazenú trasu s vyznačením červenej, žltej a zelenej farby.
Rovnako by sme si priali vytvorenie sociálnej siete vodičov, ktorí by si odovzdávali svoje poznatky z ciest nejakým automatizovaným postupom. Spoplatnená služba o hlásení dopravných kontrol a meraní rýchlosti by sa určite uplatnila aj u nás J. Ale vcelku Google navigácia naozaj funguje, a to zadarmo, čo je skvelé. Pri navigácii v zahraničí sa vám stále na smartfóne oplatí používať navigáciu, ako je napr. Sygic s kompletnými službami aj v režime off-line. Ak sa stanú dáta v zahraničí výrazne lacnejšími, potom je Google navigácia univerzálne riešenie. Pri navigácii na Slovensku niet nad čím uvažovať. Ak aktuálne nemáte poruke žiadnu navigáciu a zvolili ste si vhodný program na mobilné dáta, Google navigáciu vám vrelo odporúčame.
Dá sa navigovať aj podľa textového rozpisu trasy, pričom si môžete križovatku pozrieť aj cez StreetView