ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Grafická karta Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G: Plnotučný entry level

0

Koncom októbra sa začali predávať architektonicky aktuálne grafické karty nVidia z najnižšieho segmentu pre stolové počítače. Nenechajte sa zmiasť, stále sú to pomerne výkonné grafiky. Úplne najnižšia trieda, ktorá by výkonnostne konkurovala integrovaným riešeniam, už v podobe samostatných kariet podľa vzoru minulej generácie zrejme nebude. Nielen pre koncového spotrebiteľa, ale ani na trhu OEM.

Najchudobnejší čip GP 107 je dostupný v dvoch variantoch. Tomu oklieštenejšiemu (v GTX 1050) sa tentoraz venovať nebudeme, v GTX 1050 Ti je totiž aktivovaný kompletne. To znamená 768 stream procesorov, 48 TMU a 32 ROP. Pamäťová zbernica je symetrická, so šírkou 128 bitov, viažu sa na ňu 4 GB GDDR5 s efektívnym taktom 7 GHz. K najmenšiemu Pascalu sme sa dostali v rámci nereferenčného vyhotovenia karty od Gigabytu. To charakterizuje napríklad aj masívny backplate, vďaka ktorému sa doska plošných spojov neprehýba a ani nebezpečne neko­liduje s rebrovaním veľkých procesorových chladičov.

Výkon a porovnanie

Čip má veľkosťou 132 mm2 veľmi blízko k AMD Polaris 11 (t. j. RX 460), cenovo je však už testovaný model Gaming G1 podstatne bližšie k najlacnejším RX 470. Obe karty AMD sme preto z týchto dôvodov vytiahli do vzájomného porovnania.

Z testov vidieť, že celková percentuálna strata RX 460 oproti GTX 1050 Ti je výrazne menšia než citeľný nárast RX 470, čo je pri cene Gaming G1 nižšej iba o 12 eur tvrdý úder pre GeForce.

Radeon RX 470 ťahá za kratší koniec iba v Anno 2205, v GTA V je výkon prakticky identický. Potom je tu však celá kopa hier, kde je framerate v neprospech GTX 1050 Ti nižší až o dvojmiestne hodnoty. V Ashes of the Singularity je GeForce o dve triedy slabšia karta, výrazne nižšiu plynulosť s nepríjemne nízkymi minimálnymi fps dosahuje i v Rise of the Tomb Raider. V tejto hre ako jedinej má dokonca mierne navrch i RX 460. Znižovaniu detailov sa preto v týchto hrách nevyhnete.

Na druhej strane je množstvo hier, kde porciu výkonu navyše pre GTX 1050 Ti (oproti RX 460) výrazne pocítite. Okrem Anno 2205, v ktorom je to úplne iná pesnička, začína byť hrateľný už aj Assassins Creed Syndicate, GTA V, Mafia III a väčší pôžitok z rýchlej jazdy budete mať aj v Need for Speed 2016. S GTX 1050 Ti si bez trhania a v najlepšej grafike užijete i Battlefield 1.

Spotreba, zahrievanie a hlučnosť

V čom GTX 1050 Ti exceluje, je efektivita – spotreba je nižšia i v porovnaní so slabšou RX 460, oproti výkonnejšej RX 470 je to už na wattmetri výrazný skok. A to i napriek tomu, že sa už neuživí iba zo zbernice ako pri referenčnej karte, ale potrebuje externé napájanie zo 6-pinového konektora. Masívne pretaktované jadro ­Gaming G1 v priemere tiká okolo 1770 MHz (čo je takmer o 400 MHz viac, než deklarujú ref. špecifikácie karty) a pod chladičom WindForce 2X sa v dobre vetranej skrinke zahrieva iba zhruba na 60 °C, čo je zároveň hranica na roztočenie ventilátorov z pasívneho režimu. Nízke teploty majú pozitívny dosah aj na reguláciu. Plytké ­vetráčiky s približne 1050 otáčkami v záťaži sú natoľko tiché, že v našom prípade ani neprehlušili systémové ventilátory v skrinke. Na dĺžku má Gaming G1 219 mm, oproti návrhu nVidie je PCB výrazne prerastené, čo často znemožňuje montáž do malých zostáv Mini-ITX. Na druhej strane, keby bola kratšia, mala menší chladič a iba jeden ventilátor, chod by bol citeľne hlučnejší, takže je to daň za skutočne mimoriadne tichú prevádzku.

Záverečné hodnotenie

Bez ohľadu na cenu je Gigabyte GTX 1050 Ti vo vyhotovení Gaming G1 skvelá karta – úsporná a pritom vo full HD prekvapivo výkonná na hranie väčšiny hier v maximálnych detailoch, a to pri stále príjemnom framerate. Tichučké chladenie je navrhnuté na výbornú, a pokiaľ v pracovnom počítači používate výhradne technológie nVidie, určite s touto kartou ako nízkorozpočtovou voľbou chybu neurobíte. Najpodstatnejší je však hrubý herný výkon, žiaľ, s neadekvátnou cenovkou.

Presne toto je typ karty, kde sa továrenské pretaktovanie príliš nevypláca, pretože zatiaľ čo výkon až tak nestúpne, cena hlavne pre potrebu masívnejšieho napájania výrazne rastie. A keď tieto dve veličiny potom dáte do vzťahu, pomer ceny k výkonu už začína byť nevýhodný. GTX 1050 Ti si cenu 187 eur (t. j. Gaming G1) neobháji. Ako lacná herná karta GTX 1050 Ti dáva zmysel pri modeloch s cenou okolo 160 eur, keď už má bližšie k RX 460, od ktorej je o kus výkonnejšia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušne predimenzovaný chladič, pasívny chod aj pri nižšej záťaži, veľmi tichá aj pri maximálnom zaťažení, nadpriemerne vysoký boost clock, vzhľadom na výkon nízka spotreba, osadený backplate
- Nepriaznivý pomer/cena výkon, oproti referenčnému dizajnu dlhšia až o 74 mm

HODNOTENIE:

Cena/výkon:  70 %
Efektivita:  90 %
Tichosť:  90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 88 %

Hru Battlefield 1 do testov poskytol e-shop nerdyhousy.sk.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Gigabyte GeForce GTX Grafická karta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať