Grafická simulácia ukazuje, čo by jadrový výbuch urobil s ľudským telom
Znepokojujúce video opisuje presné zranenia, ktoré by boli spôsobené ľudskému telu v rôznych zónach výbuchu jadrovej bomby. Je zrejmé, že keby ste sa nachádzali priamo v centre výbuchu, znamenalo by to okamžitú smrť, no keby ste boli ďalej, nešlo by to tak rýchlo. Simulácia umiestňuje model človeka do rôznych vzdialeností od výbuchu a opisuje, aké zranenia môžete očakávať a či by ste prežili. Vo videu je uvedený príklad Trinity Test – výbuch ekvivalentný 20 kilotonám TNT, čo je z jadrového hľadiska nepatrný výbuch.
Začína sa zónou 1 približne 1,27 km od centra, kde by najhorším zranením, ktoré by ste mohli očakávať, bolo „ľahké poškodenie výbuchom“. Môže to znieť, akoby ste z toho vyviazli bez ujmy, ale v skutočnosti to znamená trvalé oslepnutie, ak sa náhodou pozeráte na výbuch. Pred rázovými vlnami jadrové výbuchy vyžarujú obrovské množstvo intenzívneho svetla a tepla.
Výsledky toho môžete vidieť na fotografiách z Hirošimy, kde sa tiene ľudí zasiahnutých výbuchom vypálili na budovy za nimi. V tejto vzdialenosti ste mohli mať aj popáleniny druhého stupňa a stratu sluchu. V zóne 2 utŕžite impulz tepelného žiarenia, ktorý spôsobuje popáleniny tretieho stupňa a prasknutie ušného bubienka. Popáleniny tretieho stupňa úplne zničia vaše nervy, takže by ste aspoň necítili bolesť.
Zóna 3 znamená „ťažké poškodenie výbuchom“, kde je smrť viac-menej zaručená. Utrpeli by ste popáleniny štvrtého stupňa, ktoré sú najťažšie, ako aj vnútorné krvácanie a traumatické poranenie mozgu. V zóne 4, v blízkosti ohnivej gule, vás tlaková vlna spáli zaživa. Aspoň by to bolo rýchle. A nakoniec tu máme samotnú ohnivú guľu, kde to, čo z vás zostane, odnesie vietor, ktorý zamorí úrodu a polia rádioaktivitou.
Zdroj: unilad.com.