S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Grafické karty za rozumný peniaz

Archív NXT
0

Človek by si myslel, že najurputnejšie boje sa odohrávajú v kategórii najdrahších a najvýkonnejších kariet. Zdá sa, že práve sem investujú obaja duopolní výrobcovia najviac krvi, potu a hlavne peňazí. Lenže to je omyl. Najdôležitejšie bojisko je okolo miesta, ktorému hovoria „sweet spot“, kde sa môže ocitnúť len jedna spoločnosť, ponúkajúca „dostatočne výkonnú kartu“ za momentálne najlepšiu cenu.

Obzvlášť sa potrebovala pousilovať spoločnosť AMD. Jej produkty budú snami vmomentálnom rozložení ešte dlhý čas, predpokladáme, že ubehne aspoň pol roka, než ich začnú postupne nahrádzať čipy novej generácie. Avtejto pretrvávajúcej ponuke potrebovali v AMD akútne zalátať dieru. Tá vznikla medzi dvoma vcelku výhodnými kartami, ktoré sme vám už vminulosti odporúčali aktorých ceny sa usadili veľmi ďaleko od seba: Radeon HD 7770 aRadeon HD 7850. Oba čipy sú dosť odlišné svojou výbavou aztoho plynúcim výkonom. Aveľký konkurent NVIDIA práve do tohto priestoru trafil svojou GeForce GTX 650 Ti. Inak povedané, ak ste chceli niečo výkonnejšie ako HD 7770, ale HD 7850 bol mimo vášho rozpočtu, bola len jedna voľba atá nebola od AMD. Takže privítajte jej konkurenta – Radeon HD 7790.

Bonaire

Áno, takto čudne označujú vAMD svoje nové GPU, ktoré, ak máme použiť naše tradičné rodinné označovanie, je čosi ako jedináčik. Ide totiž oúplne nový čip, nie odvodeninu tých doterajších sodpojenými jednotkami. Anejde len ozmenu konfigurácie aktuálnej architektúry GCN, tento čip je architektonicky odlišný, obsahuje niekoľko noviniek anenápadných zlepšení. Je trochu zvláštne, že v AMD nevyužili jeho technologickú odlišnosť anepomenovali ho ako generačne vyšší modelový rad. Smenom Radeon HD 7790 sa však bude zákazníkom ľahšie zaraďovať, čo ušetrí prácu aj nám, takže tento krok vítame.

Veľkosťou sa Bonaire zaradí presne medzi Cape Verde (7770) aPitcairn (7870), rovnako aj väčšinou ďalších parametrov. Sú tu však niektoré odlišnosti, na ktoré bolo treba pridať tranzistory. Bonaire má napríklad 896 stream procesorov, čo je podstatne viac než pri HD 7770 (640) alen tesne za HD 7850 (1024). Podobne je na tom aj stextúrovacími jednotkami afrekvenciami. Využíva takisto nové pamäťové rozhranie spodstatne vyššou rýchlosťou, takže pripojené pamäte môžu pracovať na efektívnej rýchlosti 6 GHz. Výsledné karty tak majú napriek rovnakej 128-bitovej zbernici ako pri 7770 podstatne vyššiu pamäťovú priepustnosť.

Oproti HD 7770 sa pozmenili aj prevádzkové parametre, napríklad priemerný spotrebný údaj, ktorý AMD používa namiesto TDP, vyrástol z80 W na 85 W. So spotrebou súvisí aj jeden zhlavných nových prvkov mierne zdokonalenej architektúry GCN vBonaire – nová verzia PowerTune. Táto funkcia mala pôvodne dohliadať na to, aby karty neprekračovali rozumné teplotné aspotrebné limity pri zaťažení programami ako Kombustor či FurMark, pre ktoré by inak karty museli byť nastavené na oveľa bezpečnejšie hodnoty napätia afrekvencie. SPowerTune si mohli dovoliť vysoké taktovanie ačiastočné obmedzenie rýchlosti pri preťažení podobným programom.

Nová verzia PowerTune zvyšuje počet prepínateľných stavov čipu ztroch na osem, pričom prepínať stíha 100-krát za sekundu. Zlepšil sa aj algoritmus rozhodovania, PowerTune teraz berie do úvahy spotrebu karty, zaťaženie čipu aaj teplotu. Navyše sa naučil meniť okrem frekvencie aj napätie čipu, čím konečne doháňa podobnú funkcionalitu pričipoch GeForce (už len pridať na Radeony Boost apodoba bude dokonalá).

Sapphire HD 7790 Dual-X OC

Nové Radeony sa na svet dostávajú tradične vo viacerých variantoch. Okrem referenčných kariet dizajnovaných podľa návrhu AMD sa do obchodov dostávajú, samozrejme, aj pretaktované modely, ktoré sa tentoraz zhodli na frekvencii 1075 MHz pre čip a6,4 GHz pre pamäte.

7790.jpg

Tie sú omáličko drahšie, ale zato ponúkajú okrem ľahko dosiahnuteľných frekvencií aj lepšie vyhotovenie sdokonalejším chladením. Model Dual-X OC od Sapphire sa vtejto oblasti vyznamenal, kartu si vstave mimo záťaže popri ostatnom chladení vPC ani nevšimnete, pri plnej záťaži stále patrí ktým tichším chladičom vhernom počítači. Než však zhodnotíme jej výkon acelkový potenciál čipu Bonaire, pozrime sa na reakciu, ktorú pripravili konkurenti.


GeForce GTX 650 Ti Boost

Alebo ďalšia reinkarnácia čipu GK106, ktorý už dobre poznáme zGeForce GTX 650 Ti azGTX 660. Marketingové oddelenie spoločnosti NVIDIA je vskutku tvorivé, keď GPU, ktoré má veľa spoločného sGTX 660, pomenovali po nižšom modeli GTX 650, kde kexistujúcej skratke museli pridať ďalšiu. Zvláštne, ale zrejme vedia, čo robia, hoci podľa nás by viac pristal názov GTX 660 SE či LE, ako zvykli označovať spomalené varianty kariet. No je dosť možné, že tieto prívlastky už majú na trhu grafík zlé meno.

Karta GTX 650 Boost je vydaná ako reakcia na Radeon 7790, ale nie je jeho priamym konkurentom. Ako sme už spomenuli, má blízko ku GTX 660, čo je aj iná výkonová kategória. Osekaním tohto čipu sa NVIDIA skôr pokúša vyrobiť cenovo výhodného konkurenta kRadeonu HD 7850. Inak povedané, pokúša sa natlačiť do pozície medzi HD 7850 aGTX 650 Ti, ale ide na to viac zhora atomu zodpovedajú aj ceny nových čipov, ako aj zo začiatku dostupnosť len 2 GB konfigurácií. Pritom Radeon HD 7790 prišiel na svet ako 1 GB karta, ktorá časom dostane 2 GB súrodencov (pomaly sa dostávajúcich do obehu). Takže GTX 650 Ti Boost nie je len 650-ka spridanou funkciou Boost, je to poriadne výkonné herné GPU sgénmi GTX 660.

Od pomalšej 650 sa síce nelíši počtom stream procesorov atextúrovacích jednotiek, no má 24 namiesto 16 ROPS. Okrem toho má vyššie frekvencie, rovnaké ako GTX 660, ačo je kľúčové, má aj širšiu pamäťovú zbernicu. Opäť rovnakú sGTX 660, teda 192 bitov, čo pri frekvencii nad 6 GHz dáva výbornú priepustnosť. No keďže ide ovariant čipu veľmi príbuzný výkonnému GTX 660, má aj niektoré neduhy drahšieho bračeka, menovite vysoké TDP azahrievanie. Sympatické však je, že GeForce GTX 650 Ti Boost sa na GTX 660 neponáša jedným dôležitým parametrom – cenou. Tá je podstatne nižšia; napriek tomu, že sú vo väčšine úloh rovnako rýchle, novinka zaostáva len vo výpočtovej sile shaderov ageometrie, kde má asi 80 % výkonu vyššieho modelu. Rodí sa nám tu veľmi sľubná novinka.

EVGA GTX650 Ti BOOST Superclocked

My sme nový čip testovali pomocou modelu od spoločnosti EVGA, sktorou ste sa zatiaľ nemali možnosť často stretnúť vnašich článkoch. Tento výrobca však je na západ od nás pomerne dobre známy ako tvorca prémiových drahších modelov, väčšinou spretaktovanými GPU avlastným návrhom chladičov (v tomto prípade má karta príjemne tichý chladič). Ich karty sa môžu pochváliť bohatou softvérovou výbavou, napríklad programom EVGA Precision X, ktorý umožňuje kartu pretaktovať podobne ľahko ako MSI Afterburner či ASUS GPU Tweak. Zaujímavé je, že táto utilita sa dá ovládať aj vzdialene pomocou aplikácie pre Android. Ďalšia zvláštnosť je podpora prenosnej záruky, základná trojročná záruka teda platí aj pre ďalších majiteľov karty, ktorí ju napríklad kúpia na on-line aukcii.

650.jpg

Výkonový verdikt

Opäť sme vsituácii, keď oba produkty sú dobré vo svojej vlastnej cenovej hladine – ak chcete ten lepší, zaplatíte viac. No svoje si zastane aj lacnejšia karta. Vtomto prípade tým výkonnejším, no aj drahším riešením je GeForce, lacnejším Radeon. EVGA sich pretaktovanou kartou atakuje pozície bežných GeForce GTX 660 anepríjemne sa knim blíži cenou. Rozdiel robí podľa rôznych obchodov asi 10 eur. Tu by sme skoro uvažovali, či sa skôr nevyplatí doplatiť rozdiel za plne vybavenú GTX 660, no istú hodnotu majú aj všetky výhody od spoločnosti EVGA.

Takže edícia Superclocked GTX 650 Ti Boost má svoje miesto, aak zjej výkonu acien bežných modelov stýmto GPU trošku extrapolujeme, je zrejmé, že aj nepretaktované modely budú veľmi výhodné karty. NVIDIA tu trafila klinček presne do hlavičke amá výborný čip, ktorý prekonáva základný Radeon HD 7850 s„gigovou“ pamäťou. Ceny týchto Radeonov už sú našťastie veľmi nízko, pod úrovňou cien nových boostových 650 Ti. Ani tento Radeon teda nestráca svoje logické miesto vponuke. Nový Radeon HD 7790 má takisto svoje miesto ato ako víťaz nad GeForce GTX 650 Ti bez prívlastku Boost, ktorá zatiaľ veľmi nezlacnela. Za podobnú cenu ponúka Radeon HD 7790 lepší výkon askoro totožné prevádzkové vlastnosti. Ztýchto dvoch GPU na úrovni asi 140 eur by sme zvolili to od AMD.

Test grafik - nahlad 02.jpg

Výkon vhrách Crysis Warhead, Crysis 2, Metro 2033)

Test grafik - nahlad 03.jpg

Výkon vsyntetických benchmarkoch od spoločnosti Futuremark)

Zostáva nám už miesto len na jedno finálne odporúčanie: Ak na to máte rozpočet, rozhodne sa poohliadnite po grafickej karteaspoň s 2 GB videopamäte (toto však neplatí pre najlacnejší segment, kde je 2 GB zbytočná investícia). Do predaja sa postupne dostávajú čoraz náročnejšie hry aspríchodom novej generácie konzol, ktoré budú mať veľké kapacity RAM, budú postupne stále viac vychádzať hry sveľkými detailnými textúrami, vyžadujúcimi viac pamäte. My sa čoskoro pozrieme aj na 2 GB verzie kariet, ktoré máme zatiaľ otestované len vlacnejšej 1 GB verzii.


Keď sa bojuje nielen výkonom

NVIDIA aj AMD sa naozaj všemožne snažia zákazníkov presvedčiť, aby siahli práve po ich GPU. Najnovší trend je odmeňovanie hrami alebo herným obsahom. Ak si teda kúpite ľubovoľnú kartu sGeForce GTX 660 alebo vyšším GPU, dostanete kupón na stiahnutie hry Metro: Last Light (pokračovanie výborného Metro 2033). Nižšie šesťstovkové modely dostanú odmenu vpodobe možnosti urobiť in-game nákupy vrôznych on-line hrách vhodnote 75 dolárov (ide ohry World of Tanks, Planetside 2 aHawken).

Naproti tomu AMD ponúka zaujímavejšiu kombináciu, keď kRadeonom HD 7900 ponúkajú Crysis 3 aBioshock Infinite, kRadeonom HD 7800 Bioshock anový Tomb Raider, kRadeonu HD 7790 Bioshock akostatným Radeonom HD 7700 Far Cry 3. Naposledy dokonca oznámili, že spätne pridajú ku všetkým radom aj čerstvo oznámený titul Far Cry 3: Blood Dragon. Toľko AAA hier, až sa nám krúti hlava. Len tak ďalej, AMD!

Testujeme aj na najnovších tituloch

Aby naše redakčné testy mali výpovednú hodnotu aj ohľadom najaktuálnejších hier, osviežili sme trošku náš testovací zoznam hier asyntetických benchmarkov. Síce to ešte chvíľu potrvá, kým sa na svet dostanú nejaké ozajstné next gen hry snevídanou grafikou, ale je fajn vedieť, ako dobre zvládnu testované GPU najnovšie herné aj neherné enginy. Novinky sme zaradili do testu práve predstavených dvoch GPU, takže ich výkon si môžete pozrieť vtabuľke spolu sparametrami grafík. Zoznam grafických kariet testovaných novým postupom sa čoskoro rozrastie.

3DMark – Firestrike demo

Nový 3D Mark tentoraz nenesie prívlastok ako Vantage ani žiadne číselné označenie ako predchodca 11. Je to jednoducho 3DMark astále dokazuje, že vie aj skúseným testerom vytrieť zrak. Posledné ztroch testovacích dem Firestrike dá zabrať aj najrýchlejším kartám aasi dnes nie je na svete veľa počítačov, ktoré by vňom predviedli dokonale plynulé zobrazenie. No ak je toto budúcnosť počítačovej grafiky, tešíme sa.

3dmark.jpg

Unigine Valley

Engine Unigine sa často vhrách zatiaľ nevyskytuje, ale tento trend sa postupne vďaka nezávislej scéne napravuje. Je to veľmi dobre, aj aktuálna verzia vyzerá veľmi efektne, predvádza realistickú prírodu, po ktorej by sme sa radi poprechádzali. Keby takto vyzeral Skyrim, asi by sme ho nikdy nevypínali.

unigine.jpg

Resident Evil aBioshock Infinite

Zaradili sme aj dva herné testy. Resident Evil je hra oprežití zombie apokalypsy, ktorú zrejme netreba predstavovať. Bioshock Infinite nájdete predstavený vnašej hernej rubrike vtomto čísle. Ide ohru na Unreal Engine 3.0, ktorá dokazuje, že aj tento starší engine dokáže stále vyčariť nádherné scény.

Test grafik - nahlad 01.jpg

Súťaž ografickú kartu EVGA GeForce GTX 650 Ti BOOST Superclocked

Ak chcete vyhrať poriadne výkonnú a extrémne pretaktovanú grafiku od EVGA, pošlite nám správne odpovede na nasledujúce tri otázky na e-mailovú adresu redakcia@pcrevue.sk.

1. Akú záruku ponúka spoločnosť EVGA na svoje grafické karty?

a) Ročnú, rozšíriteľnú na dva roky

b) Dva roky, rozšíriteľnú na päť

c) Tri roky, rozšíriteľnú na desať

2. Čo je to GeForce Experience?

a) Prvá dobrá skúsenosť s kartou GeForce

b) Utilita, ktorá hráčovi jedným kliknutím zariadi nesmrteľnosť vpočítačových hrách

c) Utilita, ktorá jedným kliknutím optimálne nastaví detaily vpodporovanej hre

3. Čo je to EVGA Precision X?

a) Extra presná výrobná hala spoločnosti EVGA

b) Utilita, ktorou môžete pretaktovať GPU aje ovládateľná zo smartfónu sAndroidom

c) Program, ktorý vstrieľačkách mieri namiesto hráča


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať