S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Grafiky za štyri stovky: AMD Radeon proti NVIDIA GeForce

0

AMD sa po dlhšom čase schopilo i na poli grafických kariet. Po neúspešných (neefektívnych a aj cenovo nevýhodných) RX 590 sa už v lepšom svetle začal ukazovať Radeon VII, čo bola prvá 7 nm grafika, ale stále postavená na starej architektúre GCN. Tú aktuálne nahrádza RDNA, ktorá sľubuje zvýšenie výkonu na takt pri súčasnom znížení spotreby. Inými slovami, nové grafické karty AMD Navi majú byť konečne poriadna konkurencia pre GeForce (nVidia Turing). V tejto prvej vlne v segmente strednej a vyššej triedy, kde v reakcii na nové grafiky AMD robila zmeny i nVidia. A síce pôvodným kartám GeForce RTX (2060, 2070 a 2080) trochu povolila uzdu a v rámci modelov s prívlastkom Super aktivovala viac výpočtových blokov. O štyri v prípade modelu RTX 2060 Super, ktorým sa budeme v tomto teste zaoberať. To znamená, že má namiesto pôvodných 1920 jadier CUDA je ich v zrýchlenom variante 2176. Zo 48 na 64 vzrástol i počet dostupných rasterizačných jednotiek a rozšírila sa i pamäťová zbernica (na 256 bitov), s ktorou sa zväčšila i videopamäť GDDR6 na kapacitu 8 GB. Takto nVidia zlepšila „šestdesiatkový“ rad, ktorý má byť pripravený na RX 5700. 

Práve medzi týmito kartami (RX 5700 a RTX 2060 Super) to v súčasnosti to naozaj iskrí, pretože sú si výkonnostne najbližšie. Potom je tu i RX 5700 XT a RTX 2070 Super, ale v tomto porovnaní je už RTX 2070 Super cenovo výrazne vyššie. Pokiaľ teda máte presnejší rozpočet (400 – 450 eur) na solídne výkonnú kartu, ale stále hľadíte na cenu, budete najskôr všemožne porovnávať práve tieto dve – Radeon RX 5700 s GeForce RTX 2060 Super.


Dizajn chladičov Windforce 3X charakerizuje mimo iné prostresný ventilátory otáčajúci sa v opačnom smere ako zvyšné dva. Obmedzuje sa tým turbulentné prúdenie a zvyšuje účinnosť chladiča, respektíve chaldiaci výkon je vyšší pri nižšej hlučnosti.

Ako testujeme

Na čo najpresnejšie porovnanie sme vybrali modely od rovnakého výrobcu (Gigabyte) s tým istým chladičom (Windforce 3X). Aj keď treba poznamenať, že nejde o úplne identické chladiče. Plocha rebrovania sa vzhľadom na rozdielne potreby obidvoch kariet trochu líši. Napriek tomu sú to najpodobnejšie dizajny obidvoch kariet, ktoré sú dostupné.

Grafický výkon testujeme v deviatich hrách. Oproti starším testom pribudli dve novinky. Control, ktorý je lepšie optimalizovaný pre GeForce, a aby to bolo vyvážené, i Borderlands 3, čo je hra, ktorá zase viac sedí Radeonom. Detaily sú vždy nastavené na najvyšší profil, do ktorého všetky grafické nastavenia zvládajú obidve karty. Vypnuté je typicky DLSS a DXR (Ray Tracing) fungujúce iba na nVidii. Každá hra je testovaná v troch rozlíšeniach – FHD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) a UHD (3840 × 2160 px). Ak je dostupný vstavaný benchmark, na meranie výkonu používame ten, inak priemernú a minimálnu snímkovú frekvenciou zaznamenávame na vlastných náročných scénach, v ktorých nechýbajú žiadne z herných efektov. Priemerná hodnota je nakoniec zapísaná do tabuľky a vždy vychádza z priemeru troch opakovaní.

Okrem herného výkonu nájdete vo výsledkovom porovnaní aj zahrievanie, spotrebu a hlučnosť. Všetky tieto hodnoty meriame počas benchmarku v Shadow of the Tomb Raider (SOTTR) na vertikálnom bench-table. Na meranie zahrievania a spotreby mimo záťaže (v nečinných Windows 10: build 1903) už používame veterný tunel so systémovým chladením. To z dôvodu, že drvivá väčšina kariet (vrátane týchto) pri takomto nízkom zaťažení funguje pasívne (bez točiacich sa ventilátorov) a v takýchto situáciách efektivita chladičov grafických kariet výrazne závisí od prietoku vzduchu v skrinke.

Gigabyte RX 5700 Gaming OC 8G

Tento Radeon je lacnejší. Hlavne preto, že nemá pridanú hodnotu v podobe vykresľovania ray tracingom, ktorý hodnotu 40 eur (čo je suma, o ktorú RTX 2060 Super stojí viac) určite má. Je však diskutabilné, či táto hardvérovo náročná technológia má v tomto segmente opodstatnenie. To si  potrebnejšie rozoberieme pri RTX 2060 Super. Pre teraz nás bude zaujímať výkon bez RT.


Gigabyte RX 5700 Gaming OC 8G

Nenechajte sa v tabuľke zmiasť červeným morom výsledkov. Táto farba textu, resp. fps označuje, ktorá karta rozhýbala konkrétnu hru plynulejšie (zelená znamená rýchlejší grafický render). Rozdiely sú obyčajne naozaj zanedbateľné, čo vidieť i na percentuálnom porovnaní súhrnného výkonu. Radeon RX 5700 je v porovnaní s GeForce RTX 2060 Super v závislosti od rozlíšenia pomalší iba o 2,9 – 4,3 %. Rozdiel vo výkone v Battlefield V, Far Cry 5 alebo Shadow of the Tomb Raider, kde Radeon málinko stráca, si v praxi určite nevšimnete. Hlavne keď obidve karty držia aj v rozlíšení QHD plynulosť výrazne nad komfortnými 60 fps. Najväčší rozdiel v prospech Radenou je v hre Borderlands 3, ktorá beží na RX 5700 trochu svižnejšie, podobne ako Forza Horizon 4 vo full HD a Quad HD. V Ultra HD má už navrch GeForce. Ale vo finále je to úplne jedno, pretože sú tieto preteky optimalizované naozaj ukážkovo a v perfektnej plynulosti si ich zahráte na oboch kartách aj v rozlíšení 4K.

Jedna vec je výkon a druhá vec prevádzkové vlastnosti. Predsa len porovnaní s RTX 2070 mala po zlacnení pôsobivý výkon aj Vega 64. No spotreba (výkon na watt) už taká ružová nebola. Efektivita AMD Navi sa však už dostáva na úroveň nVidia Turing. Súčasne ale treba konštatovať, že absorpcia tepla z takých malých čipov, ako sú Navi 10, je zložitejšia. Plocha GPU AMD je takmer polovičná (251 mm2) a v tomto konkrétnom porovnaní je i napriek nižšej spotrebe a TDP Radeonu RX 5700 lokálne špičková teplota jadra (tzv. hot spot) vyššia. Preto Gigabyte na prvý pohľad možno trochu paradoxne vybavil RX 5700 väčším, o 80 g ťažším chladičom. Ten má hrúbku už 50 mm a zasahuje i do tretieho slotu. Hoci je chladič hlučnejší, treba povedať, že stále nie je vyslovene hlučný. Čo sa drží z testovanej vzdialenosti 25 cm pod 40 dBA, sa dá stále klasifikovať ako pomerne tichý chod. Hluk cievok (33 dBA) je pritom pomerne nízky a nedá sa povedať, že by v zatvorenej skrinke pôsobil rušivo.

Mimo vynútenia agresívnejších režimov (Game/Boost clock) pri najlepšej efektivite sa frekvencia GPU pohybuje okolo 1690 MHz. Veľká výhoda Radeonov RX 5700 oproti RTX 2060 Super je aj v tom, že umožňujú jednoduchým a bezpečným spôsobom cez registre odomknúť maximálne TDP a frekvencie na úroveň výkonnejšej sestričky RX 5700 XT. Nejde o žiadny extrémny profit, ale je to príjemný bonus. RX 5700 bude mať po takomto zásahu navrch zhruba o toľko, koľko bežne v továrenských nastaveniach stráca na GeForce RTX 2060 Super.

A prečo dať pri výbere prednosť Gigabyte RX 5700 Gaming OC 8G? Najmä preto, že má lepší pomer cena/výkon pri súčasne vyššej efektivite.


Vzhľad karty je decentný a osvetlenie RGB je iba na boku (svietiace logo výrobcu).

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká efektivita, resp. vysoký výkon na watt, výhodný pomer cena/výkon, možnosť upraviť limit TDP a frekvencie GPU na úroveň vyššieho modelu XT, vďaka nízkemu PCB sa zmestí aj do úzkych skriniek
- Za GeForce RTX 2060 výkonnostne väčšinou málinko zaostáva, nepodporuje ray tracing (v tejto výkonnostnej kategórii ale aj tak nedáva zmysel)

Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC 8G

Konkurenčná GeForce dosahuje vo väčšine hier lepšie výsledky. Z nášho výberu deviatich titulov až v šiestich. No v troch z toho je rozdiel iba kozmetického rázu. Bystrejšie oko začne registrovať iné správanie sa až v Assassin's Creed Odyssey, kde fps padajú pod 60, a v hre Control, kde je rozdiel v prospech GeForce najväčší – 14 až 24 % – a v rozlíšení QHD je hra citeľne plynulejšia ako na Radeon RX 5700. Stále však nie je natoľko plynulá, aby ste si popri najvyšších ostatných nastaveniach mohli povoliť raytracingové (DXR) efekty. To isté platí i pre Metro Exodus a Battlefield V. Snímková frekvencia v Battlefield V vo full HD je síce trojciferná, jedným dychom však treba dodať, že DXR je tu vcelku „preexponovaný“ a výkonnostný pokles je veľmi výrazný, miestami až na tretinu. Zato v Tomb Raiderovi si takúto vysokú daň za povolenie ray tracingu nezaplatíte, no jedna hrateľná hra zo štyroch je stále málo. Ak vám to však za štyridsaťeurový príplatok stojí a chcete si túto technológiu vyskúšať, odhovárať vás nebudem – môžete.


Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC 8G

Pozoruhodné je i to, ako sa GeForce výkonnostne dohnali na Radeony vo Forza Horizon 4, kde  v minulosti grafiky AMD oproti nVidii poriadne dominovali. Teraz je rozdiel minimálny (menší než 3 %) a v rozlíšení 4K začína mať už RTX 2060 Super navrch. Výkon v Total War: Warhammer II a v Metre Exodus je ako cez kopírku, ale pri vyššej spotrebe GeForce. Takýto stav by minulý rok asi len málokto predpovedal. Je však pravda, že RTX 2060 Super vo vyhotovení Gigabyte Gaming OC nie je reprezentatívna karta na paušalizáciu efektivity GPU TU106. Taká MSI RTX 2060 Super Gaming X má totiž pri rovnakých priemerných 1950 MHz o takmer 40 W nižšiu spotrebu. Napájanie karty Gigabyte je tak menej efektívne, ale po manuálnom ladení a undervoltingu sa dostanete na podobnú úroveň a vďaka robustnejšiemu napájaniu 8+6-pinom prípadne i na vyšší výkon, ale to až po zvýšení limitu TDP. Ten totiž vo východiskových nastaveniach naráža na svoj strop. Okrem toho je karta Gigabyte RTX 2060 Super Gaming OC o trochu (1,6 dBA) tichšia, a to nielen v porovnaní s Gigabyte RX 5700 Gaming OC, ale i v konfrontácii so spomínanou kartou MSI s rovnakým GPU. To však aj za cenu dlhšieho vyhotovenia (280 mm), ale zase sa zmestí pekne do dvoch slotov, čo je pre RTX 2060 Super skôr výnimka.

Dôvody na uprednostnenie RTX 2060 Super pred RX 5700 poznáte. Keď už sa rozhodnete, že pôjdete pri skladaní počítača týmto smerom, kúpou grafickej karty nVidia GeForce, je dobré vedieť, že táto RTX 2060 od Gigabyte patrí k najlacnejším kartám a vyznačuje veľmi vzácnym vyhotovením. Model s dlhým dvojslotovým tichým chladičom len tak nenájdete, a keby predsa, určite nie za takúto výhodnú cenu. Navyše tak RTX 2060 Super, ako i RX 5700 Gigabyte Gaming OC presahujú referenčnú hĺbku/výšku (113 mm) iba o slabé 2 mm, takže sa zmestia aj do užších skriniek, čo nebýva pri výkonnejších nereferenčných grafických kartách vôbec bežné.


Profil Gigabyte GeForce RTX 2060 Super Gaming OC 8G (vľavo) je užší a pritom je karta tichšia, dokonca sa i menej zahrieva, z väčšieho čipu sa skrátka lepšie odvádza teplo.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výhodný pomer cena/hodnota (pokiaľ máte záujem aj o ray tracing), vo väčšine hier rýchlejšia než Radeon RX 5700, dvojslotový dizajn a pritom s tichým chladičom, vďaka nízkemu PCB sa zmestí aj do úzkych skriniek
- V porovnaní s RX 5700 slabší pomer cena/výkon, na pomery RTX 2060 nižšia efektivita, resp. výkon na watt (agresívnejšie napájanie)


Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme e-shopu itcomplet.sk.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AMD Radeon NVIDIA GeForce

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať