Hack na Colonial Pipeline. Mohli by kyberzločinci odstaviť ropovod?
Vyšetrovatelia pracujú na zotavení Colonial Pipeline, najväčšieho palivového potrubia v USA, z ničivého kybernetického útoku, ktorý znížil prietok pohonných hmôt v systéme. Hacknutie Colonial Pipeline sa považuje za jeden z najvýznamnejších útokov na kritickú národnú infraštruktúru v histórii. Potrubie prepravuje takmer polovicu dodávok paliva na východnom pobreží USA a predpokladá sa, že v prípade dlhodobého výpadku by sa zvýšili ceny na čerpacích staniciach.
Prevádzka Colonial Pipeline je dnes takmer úplne digitálna. Na monitorovanie a riadenie prietoku nafty, benzínu a leteckého paliva cez stovky kilometrov potrubia sa používajú tlakové snímače, termostaty, ventily a čerpadlá. Colonial dokonca disponuje high-tech robotom, ktorý sa pohybuje po potrubiach a kontroluje anomálie. Celá technológia je pripojená k centrálnemu systému. A kde je pripojenie, existuje aj riziko kybernetického útoku.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Ako do systému prenikli hackeri? Odborníci tvrdia, že pr ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH