Hisense 65U8KQ / Mini LED televízor aj pre hráčov
Testoval som model s uhlopriečkou 65 palcov, v ponuke však je aj 55 a 75-palcový. Montáž po vybalení, ako aj úvodná konfigurácia sú jednoduché, v mojom prípade stačilo pripojiť eternetový kábel, pretože väčšinou sledujem programy zo streamovacích služieb, prípadne filmy a videá nahraté na domácom NAS. Ak sa pripájate cez Wi-Fi, heslo môžete zadať cez aplikáciu Vidaa. Na spárovanie televízora s aplikáciou stačí odfotiť QR kód na obrazovke. Najpoužívanejšie streamovacie služby ako Netflix, YouTube, Disney+, Amazon Prime či Apple TV sú predinštalované, rovnako aj niektoré domáce služby, napríklad Voyo či Antik TV. Tlačidlá pre streamovacie služby sú aj na diaľkovom ovládači. Ovládač má aj mikrofón, ktorý sa využíva na zadávanie hlasových povelov, žiaľ, slovenčina nie je podporovaná, takže povely budete musieť zadávať v angličtine. Ovládač vysiela signály štandardne cez infra, no ak chcete využívať hlasové ovládanie, treba spárovať bluetoothovú komunikáciu ovládača s televízorom.
Dizajn je tradične minimalistický, s veľmi tenkými rámikmi hore aj na bokoch. Typický poznávací znak je látkou potiahnutá plocha pod obrazovkou, za ktorou sú reproduktory. Plochý podstavec umožňuje bezproblémové umiestnenie soundbaru, ale nemôže byť vyšší než 9 cm.
Technológie a certifikácie Dolby Vision IQ, IMAX Enhanced a Dolby Atmos sú zárukou kvalitného obrazu a zvuku. Zobrazovací panel s rozlíšením 4K čiže 3840 × 2160 pixelov a variabilnou obnovovacou frekvenciou s maximom 144 Hz využíva technológiu Quantum Dot s mini LED podsvietením, ktoré umožňuje lokálne silnejšie podsvietiť svetlé plochy a tmavé plochy nechať neosvetlené. Zvyšuje to kontrast obrazu a realistické zobrazenie čiernej farby. Zobrazovací panel s uhlopriečkou 65 palcov umožňuje individuálne lokálne podsvietiť 1008 zón. Vo väčšine scén tak možno stmaviť oblasti obsahujúce tmavé plochy, takže čierna bude skutočne čierna. V iných zónach môžu pritom byť jasne osvetlené plochy. Maximálny jas v špičke je 1500 nitov, čo je jedna z výhod v porovnaní s technológiou OLED.
Prehrával som filmy zo streamovacích služieb, 4K Blu-ray aj NAS servera Synology, ktorý bol automaticky rozpoznaný, takže som nemusel nič konfigurovať. Zdieľané priečinky Video, Music a Photo sú automaticky sprístupnené, stačí, aby televízor a NAS boli na rovnakej sieti. Samozrejme, pozeral som aj športové prenosy. Najviac sa mi osvedčil štandardný režim, no určite vyskúšajte aj ostatné režimy. Napríklad dynamický režim je vhodný v dobre osvetlenej miestnosti, v prítmí však pre vysoký maximálny jas trochu „ťahá“ oči. Určite si to uvedomili aj konštruktéri a zabudovali senzor intenzity okolitého svetla a implementovali režimy Kino deň a Kino noc. Výsledkom je prirodzený obraz prispôsobený aktuálnym svetelným podmienkam, so zlepšenou reprodukciou detailov v tmavých aj svetlých častiach obrazu súčasne, ako aj s väčšou dynamikou. Musím pochváliť síce sýte, ale stále prirodzené a nepresaturované farby. Vynikajúco sa zobrazuje aj obsah HDR10+ a HLG (Hybrid Log Gamma). Vďaka výkonnej čipovej súprave Hi-View Engine je vynikajúca kvalita upscalingu z rozlíšenia full HD, v ktorom vysielajú naše TV stanice na 4K. Technológia Hisense AI Picture Optimization významne prispieva k pohlcujúcejšiemu zážitku zo sledovania. Vďaka výkonnému výpočtovému akcelerátoru dokáže v reálnom čase vyhodnotiť obraz a optimalizovať jeho nastavenie. Vyskúšal som aj testovacie videá primárne určené na zdôraznenie výhod displejov OLED a výsledok bol vynikajúci. Nemal som síce priamu možnosť porovnávať obraz na zobrazovacích paneloch LCD mini LED a OLED, ale veľký rozdiel tam pravdepodobne nebude. Každopádne pri mini LED si nemusíte robiť starosti o životnosť panela ani pri maximálnom nastavení jasu.
Porty HDMI 2.1 zvládnu obrazový signál z herných konzol s rozlíšením 4K pri frekvencii 120 Hz a s podporou VRR (Variable Refresh Rate). Zobrazovací panel má maximálnu obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, čo spolu s podporou AMD FreeSync PRO ocenia hráči bez ohľadu na to, či sa hrajú na konzolách, alebo PC. TV som skúšal s Xboxom S aj herným notebookom s grafickým čipom NVIDIA RTX 4090. V kultovej hre Hallo som si vychutnal vynikajúce podanie detailov na plochách v tieni. Najviac som si na veľkej obrazovke vo vysokom rozlíšení pochvaľoval strategickú hru Age of Empires II Definitive Edition. Aktuálne parametre pre hry môžete zobraziť, prípadne nastaviť na lište Game bar.
Vášnivých hráčov hier s najvyššími nárokmi na obraz, zvuk a rýchlosť reakcie poteší 144 Hz obnovovacia frekvencia obrazovky, nová čipová súprava Hi-View Engine a herný režim 144 Hz Game Mode PRO s technológiou AMD FreeSync PRO.
Na reprodukciu zvuku sa využíva päť akustických meničov. Dva meniče s výkonom 15 W sú v integrovanom soundbare potiahnutom priezvučnou látkou pod obrazovkou, dva meniče s výkonom 5 W sú na hornej stene televízora a odrazom od stropu vytvárajú dojem priestorovej reprodukcie. Na reprodukciu basov je určený 20 W menič v strede zadnej steny. Aby ste si mohli naplno vychutnať kvalitný zvuk, odporúčam zostavu domáceho kina 5.1 alebo 7.1, prípadne soundbar so subwooferom.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborný obraz, dobrý zvuk, prehľadné používateľské rozhrania
- Hlasové ovládanie nepodporuje slovenčinu
PARAMETRE:
Uhlopriečka 65" (165,1 cm) QLED, rozlíšenie: 4K UHD 3840 × 2160 px, obnovovacia frekvencia 144 Hz, podpora HDR10+, Dolby Vision IQ, HLG; konektivita: 4× HDMI 2.1 120 Hz eARC/VRR/ALLM; optický výstup S/PDIF, 2× USB; tuner DVB-T/T2CS2, eternet, Wi-Fi 802.11ac, 2×2, bluetooth, CI+, zvuk 2 × 15 W + 2 × 5 W + 20 W; spotreba 109 kWh/1000 h SDR, 280 kWh/1000 h HDR, rozmery 145,2 × 91,4 × 7,8 cm; hmotnosť 41,5 kg
Cena: 1549 EUR
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu