Honor 5X dual SIM
» Dizajnéri mobilných telefónov musia vynaložiť veľké úsilie, aby pri jednoduchosti týchto zariadení a zachovaní štýlovej čistoty dokázali prístroju dať punc značky. V prípade Honor 5X je to tvar a farebná kombinácia prednej steny a predovšetkým usporiadanie otvorov v hornej časti nad displejom, ktoré jednoznačne identifikujú Huawei. Telo vrátane zadnej steny s mierne štruktúrovaným povrchom je vyrobené z hliníkovej zliatiny. Displej, ako sme boli zvyknutí pri vlajkovom modeli Huawei P8, je chránený fóliou. Aj keď má pri dotykových gestách horšie vlastnosti ako oleofóbny povrch odolného krycieho skla, odporúčame ju na displeji nechať. Podľa skúseností z P8 vydrží táto fólia v použiteľnom stave takmer rok. Na pravej strane nájdete kolískové široké tlačidlo na reguláciu hlasitosti a na ľavej strane dva sloty. Prvý je na primárnu SIM kartu (micro) a druhý dvojitý umožňuje vložiť druhú SIM kartu (nano) aj micro SD. Horná aj dolná časť zadnej steny sú plastové, je to dobré riešenie, pretože pod nimi sú antény a signál má takto k nim voľný prístup. Pri pohľade zdola by sa mohlo zdať, že konektor USB je obklopený stereofónnymi reproduktormi, ale pozornejším počúvaním zistíte, že reproduktor je len vpravo, takže bez slúchadiel budete mať len monofónny zvuk. Frekvenčný rozsah nie je ktovieaký, ale hlasitosť je naozaj dostatočná, niekedy budete musieť poriadne ubrať, aby ste nerušili okolie.
Zadná stena má dva dominantné funkčné prvky: objektív fotoaparátu a snímač odtlačkov prstov. Takéto umiestnenie snímača je vzhľadom na polohu ukazováka ruky, ktorá drží telefón, oveľa ergonomickejšie než snímač na ploche tlačidla pod displejom. Vzdialenosť snímača od objektívu je dostatočná, takže ani čerství majitelia si pri pokusoch nájsť túto plôšku nezababrú krycie sklo objektívu zadného fotoaparátu. Presnosť skenera je výborná, jedno odmietnutie pripadne zhruba na 80 úspešných identifikácií. Plôška skenera sa dá využiť aj pri ovládaní telefónu, akcie na ťuknutie, pridržanie, prípadne gestá na posun nahor a nadol si môžete nastaviť. Implicitne funguje ťuknutie ako funkcia Späť, pridržanie ako Domov, gestami sa zobrazuje zoznam aplikácií v multitaskingu alebo notifikačná lišta.
Procesor ponúka v tejto triede primeraný výkon, ale pri prehliadaní niektorých graficky bohatých webov či videí a veľa aplikáciách v multitaskingu už konfigurácia s 2 GB RAM, ktorú sme testovali, síce zriedka, ale predsa len zaváhala. Naproti tomu tepelná bilancia je vzhľadom na hliníkovú zadnú stenu veľmi dobrá, telefón nemá tendenciu na prehrievanie. Batéria na jedno nabitie vydrží dva dni bežnej prevádzky. Aj po intenzívnom celodennom testovaní vrátane benchmarkov nám večer zostala ešte tretina kapacity.
Displej s uhlopriečkou 5,5 palca a s rozlíšením 1920 × 1080 pixelov je dostatočne jasný a kontrastný, bez farebných posunov pri extrémnych pozorovacích uhloch. Tlačidlá sú súčasťou displeja, takže pod displejom je prázdna presklená plocha. Chceli sme pochváliť tenučký rámik na bokoch displeja, ale pri pozornejšom pohľade zistíte, že skutočná zobrazovacia plocha je ešte o niečo menšia, lebo súčasťou displeja je ďalší čierny rámik, široký približne milimeter.
Fotoaparát nás síce pri dobrom svetle nesklamal, ale ani nenadchol, predovšetkým pri snímkach v pološere. Problém nespôsobuje ani tak šum, ale skôr dlhá expozičná doba, takže môže dôjsť k pohybovej neostrosti. Pomôže manuálne nastavenie – skrátenie času uzávierky na úkor ISO. Naproti tomu video bolo aj pri scenériách v pološere lepšie, než sme očakávali, samozrejme, v rámci možností objektívu bez optickej stabilizácie. Nadstavba EMUI 3.1 v niektorých prípadoch trochu mení používateľské rozhranie Androidu 5.1.1, ale priaznivci Huawei naň nedajú dopustiť. Pochváliť musíme predovšetkým filozofiu usporiadania ikon aplikácií, dotykovú klávesnicu a v neposlednom rade striedmosť, čo sa týka predinštalovaných aplikácií. Používateľské rozhranie sme podrobne netestovali, onedlho bude zrejme dostupný upgrade na 6.0.
Zobrazit Galériu