S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Honor 9X – veľký displej bez výrezu a otvoru v strednej triede

0

Vysúvateľný predný fotoaparát u smartfónu za 250 eur by sa na prvý pohľad mohol javiť ako prekvapenie, ale túto stratégiu testovania noviniek, u ktorých nie je isté ako ich používatelia príjmu u lacnejších modelov využívajú viacerí výrobcovia. Ani Samsung si netrúfol prísť s vysúvateľným a otočným fotoaparátom vo vlajkovej lode, ale skúsil to vo vyššej strednej triede. V prípade Honoru 9X sa jedná o trochu upravený „koncernový“ model Huawei P Smart Z. Nič proti tomu, štandardizácia umožňuje znižovať ceny.  

Zadná stena smartfónu je plastový so zaujímavou povrchovou úpravou, ktorá odráža svetelné lúče do štvorcípej hviezdy, alebo to môže signalizovať „X z názvu“. Okrúhly snímač odtlačkov prstov je ergonomicky umiestnený v hornej tretine, takže ho intuitívne prstom ľahko nájdete. Ešte ľahšie ho nájdete ak nasadíte priehľadné ochranné puzdro, ktoré je súčasťou balenia. Rozpoznanie odtlačku funguje rýchlo a spoľahlivo, čítačka funguje aj ako miniatúrny touchpad na stiahnutie roletky parametrov a notifikácii a ne prepínanie fotiek v galérii

 Slot na druhú SIM kartu je alternovaný s pamäťovou kartou, pri kapacite úložného priestoru 128 GB to však vôbec nevadí. Smartfón je k dispozícii v modrej aj čiernej variante. Keby túto recenziu robila žena, určite by farby uviedla ako Sapphire Blue a Midnight black.

Koncernový je aj procesor HiSilicon Kirin 710, ktorý napriek tomu, že nie je najnovší model je na tom výkonovo veľmi dobre. Honor 9X je v porovnaní s konkurenčnými modelmi s čipom Qualcomm Snapdragon 665 pri subjektívnom porovnaní poznateľne svižnejší a plynulejší tak v používateľskom rozhraní, ako aj hrách. Na batériu pri intenzívnom používaní vydržíte dva a pri bežnom používaní až tri dni. Aj tu však platí niečo za niečo. Algoritmy umelej inteligencie sa v snahe o čo najnižší prúdový odber snažia nepoužívané aplikácie ukončovať, prípadne prepínať do neaktívneho stavu, avšak niekedy to urobia aj s widgetmi od ktorých požadujete dynamické informácie. Nabíjačka má výkon len 10 W a ani zdroj od ultrabooku s USB-C konektorom nebude smartfón nabíjať väčším prúdom, než 2A pri 5V. 

Vysúvateľná predná kamera umožnila použiť displej bez výrezu aj otvoru, navyše v tomto prípade je displej skutočne veľký – má uhlopriečku 6.6 palca. Pomer strán 19.5:9 však umožňuje relatívne pohodlné ovládanie aj nosenie. Daňou za veľkosť displeja je menšia intenzita podsvietenia, takže počas jasného slnečného dňa pri drobnejšom, či menej kontrastnom texte si budete zrejme pricláňať displej rukou

V praxi však takéto riešenie prináša aj niekoľko kompromisov. Nakoľko objektív prednej kamery je zasunutý, nemôže z princípu fungovať odomknutie smartfónu rozpoznaním tváre. Je aj nie je to problém. Smartfóny strednej triedy, ktoré majú prednú kameru s jedným objektívom využívajú len 2D tvárovú biometriu, ktorá nie je tak spoľahlivá ako 3D biometria, takže na skutočne bezpečnú ochranu smartfónu sa takáto autentifikácie veľmi nehodí. Na druhej strane značka Honor je zameraná na mladých dynamických ľudí a taký študent veľmi nemá čo utajovať na biznis kritickej úrovni a jednoduchú autentifikáciu pohľadom do kamery by uvítal.  

Hlavný fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/1.8, zorný uhol 78° a jeho 40 megapixelový snímač sa štandardne využíva tak, že sa zlúčia informácie zo štyroch pixelov snímača do jedného vo výslednom obraze, čo umožní hlavne pri večernom a nočnom fotení lepšie skoncentrovať svetlo. Implicitne nastavené rozlíšenie je teda 12 MPx a v tomto režime sú aj fotky v nočnom režime veľmi dobré.

Záber širokouhlým a ultraširokouhlým objektívom

Bohužiaľ sa to nedá povedať o ultraširokouhlom fotoaparáte so zorným uhlom 120°, ktorý pri dobrom svetle nefotí zle, no večer, prípadne za súmraku je de facto nepoužiteľný.

Podvbečerný záber širokouhlým a ultraširokouhlým objektívom v podvečernom šere

LED dióda by mohla mať vyššiu svietivosť. Nejde ani tak o fotenie a filmovanie, ale ľudia to využívajú ako baterku. Pri hľadaní kľúčov čo mi spadli do trávy mi LED dióda Honoru 9X síce pomohla, ale uvítal by som vyšší jas.

záber s vypnutým a zapnutým HDR

Keď sa prepnete na predný fotoaparát, z hornej časti smartfónu sa vysunie objektív v malom kvádri, ktorý presne lícuje s otvorom v hornej strane. Vysunutie trvá necelé dve sekundy.

Používateľom, ktorí sú zvyknutí na platenie mobilom a to je práve veková skupina, na ktorú Honor cieli, bude asi najviac chýbať NFC. Zvuk je len mono, slúchadlo za štrbinou pri hornom okraji nad displejom sa používa len na telefonovanie

Verdikt: Obrovský displej,  primeraný výkon a zaujímavé riešenie vysúvateľnej prednej kamery

Technické údaje. Procesor: Osemjadrový HiSilicon Kirin 710F (4x2.2 GHz Cortex-A73 + 4x1.7 GHz Cortex-A53); Grafika: Mali-G51 MP4; Pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 128 GB rozšíriteľný micro SDXC  kartou; Displej IPS  6.6" FHD (1080 x 2340) 19.5:9,  390 ppi;  Fotoaparát: zadný širokouhlý 27mm (po prepočítaní) f/1.8, 48 MPx + ultra širokouhlý 13 mm, f/2.4, 8 MPx  + DOF f/2.4 2 MPx; predný: fú2.2 16x MPx; Sieť: LTE; Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), Bluetooth v 4.2 LE, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass); Batéria: 4 000 mAh; Operačný systém: Android 9.0 (Pie); Rozmery: 163.5 x 77.3 x 8.8 mm; Hmotnosť: 197 g; Benchmark AnTuTu: 153 920

Cena: 249 € 

+ veľký displej, dobrá výdrž batérie

- Podpriemerný ultraširokouhlý fotoaparát, chýba NFC

Hodnotenie 85 

  • Dizajn 88
  • Výkon 87
  • Funkcionalita: 86
  • Fotoaparát: 80
Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Honor 9X Honor Huawei

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať