S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Huawei Mate 40 Pro - špičkový výkonný 5G smartfón pre mobilných fotografov a filmárov

6

Podobne ako všetky smartfóny Huawei za posledný rok, ani tento model nemá implementované služby Google vrátane aplikačného obchodu Google Play. Suplujú ich HMS (Huawei Mobile Service) a aplikačný obchod Huawei App Gallery. Napriek tomu, že ponuka aplikácií v App Gallery sa neustále rozširuje, môže sa stať, že niektoré aplikácie, ktoré ste zvyknutí používať v tomto aplikačnom obchode nenájdete.

Čo to znamená konkrétne pre tento model so špičkovým hardvérom a fotoaparátmi? Huawei Mate 40 Pro si okamžite obľúbia dve skupiny ľudí. Starší používatelia, ktorí majú záľubu vo fotení a filmovaní a vystačia s aplikáciami v AppGallery, kde sú v súčasnosti už aj aplikácie prakticky všetkých bánk, prípadne si niektoré aplikácie, ako napríklad Facebook nainštalujú zo stránok firmy, ktorá aplikáciu vytvorila. Druhú skupinu tvoria ambiciózni používatelia všetkých vekových kategórií, ktorí majú radi výzvy a nájdu spôsob ako si nainštalovať všetky aplikácie, ktoré potrebujú, napríklad cez Petal search.

K dispozícii som mal model Pro, ktorý sa predáva na slovenskom trhu vo farebnej verzii Mystic Silver so zaujímavým optickým efektom lomu svetla a farieb na zadnej stene, ktorý sa mení pri nakláňaní.   Dominantný dizajnový prvok zadnej steny s odolného jemne matného skla je prstenec s objektívmi, LED bleskom a zadným mikrofónom, ktorý vyčnieva necelý milimeter. Je v strede, takže pri položení smartfónu na rovnú plochu je stabilný a nekýve sa.  Krycie sklo prstenca je tvrdé a odolné, výrobca počítal, že smartfón budete nosiť vo vrecku často spolu s kľúčmi, mincami a inými drobnými predmetmi. Po dvoch týždňoch testovania som ani pod lupu nenašiel na zadnej stene či prstenci ani náznak poškriabania.  Pri vlajkovom smartfóne je samozrejmá odolnosť proti vode a prachu podľa štandardu IP68, čo v praxi znamená, že ponorenie na 30 minút do hĺbky 1,5 m by malo zostať bez následkov.

Displej má výrazne zaoblené dlhšie hrany, podľa môjho názoru mierne prevládla snaha o atraktívny dizajn, avšak nie na úkor ergonómie ovládania a zobrazovania. Pre každú aplikáciu si môžete individuálne nastaviť či sa má zobrazovať len na rovnej ploche, alebo sa jej používateľské rozhranie má rozšíriť aj na zaoblené okraje. Pre štandardné vodorovné gestá Androidu 10 sú zaoblené okraje výhodou. Viditeľná časť kovového rámu je veľmi tenká, posunutá viac k zadnej stene a je tvarovo zladená tak, že navodzuje vizuálny aj hmatový pocit, ako keby predné sklo plynule prechádzalo do zadného. Na pravej strane v mieste kde je tlačidlo na prebudenie/uspatie a tlačidlo na reguláciu hlasitosti je rám rozšírený.  Nechýba ani IR dióda, takže smartfón môžete využiť na diaľkové ovládanie televízorov, audio zostavy, či klimatizácie.

Oválny otvor pre objektívy predného fotoaparátu, jeden štandardný a jeden ultraširokouhlý so zorným uhlom 100 stupňov je v ľavom hornom rohu. Je tu aj ToF senzor umožňujúci ovládanie smartfónu gestami nad displejom. OLED displej má rozlíšenie 1344 x 2772 pixelov a maximálnu obnovovaciu frekvenciu 90 Hz. Niektoré modely konkurencie majú 120 Hz, avšak čím vyššia je obnovovacia frekvencia, tým vyššia je aj spotreba, takže 90 Hz je z tohto pohľadu rozumný kompromis. Pod displejom je snímač odtlačkov, ktorý síce funguje na optickom princípe, ale rýchlosťou a presnosťou sa takmer vyrovná ultrazvukovým a dobre funguje aj s trochu mokrým, či mierne nakrémovaným prstom.

Mriežky pre stereo reproduktory sú na dolnej aj hornej strane rámu, inak povedané druhý reproduktor je plnohodnotný a nie je suplovaný slúchadlom na telefonovanie. No a na zvuku to skutočne poznať, je to jeden z najlepšie hrajúcich smartfónov ktoré som doteraz testoval.

Srdcom smartfónu je čipset Kirin 9000 vyrobený 5 nm technológiou, ktorý má 15,3 miliardy tranzistorov. Využíva trojúrovňovú heterogénnu architektúru. Na najnáročnejšie úlohy, napríklad hry sa aktivuje najvýkonnejšie jadro Cortex-A77 s frekvenciou až 3,13 GHz. Bežné aplikácie využívajú tri jadrá rovnakého typu, no s frekvenciou 2,54 GHz a režijné úlohy na pozadí zvládnu štyri úsporné jadrá Coretex-A55 na frekvenciou 2,05 GHz. Zjednodušene povedané, ak treba vysoký výkon, procesor zapojí výkonnejšie jadrá samozrejme za cenu vyššej spotreby. Pri bežných úlohách, ako je prehrávanie zvuku sú zapojené len úsporné jadrá. Taktiež integrovaný 24-jadrový GPU Mali-G78 patrí k absolútnej špičke. Heterogénnu architektúru s dvoma veľkými jedným malým jadrom má aj neurálny procesor, čo umožňuje zapájať umelú inteligenciu aj do bežných úloh, napríklad na optimalizáciu spotreby. Vďaka tomu batéria vydrží v pohode dva dni bežného používania. Pri hraní hier náročných na grafický výkon a tiež aj pri dlhšom nakrúcaní 4K videa ma prekvapilo, že smartfón sa zahrieva oveľa menej, než by som predpokladal. Zásluhu na tom má technologicky vyspelý SoC využívajúci výkonový manažment na báze AI, spolu s kovovým rámom a účinným chladiacim systémom.

V balení nájdete 66 W nabíjačku, ktorá za 30 minút nabije batériu na 90 % kapacity a úplné nabitie trvá necelých 40 minút. Mate 40 Pro umožňuje aj 50 W bezdrôtové nabíjanie, samozrejme ak máte takto výkonnú nabíjačku  a pomocou funkcie reverzného bezdrôtového  nabíjania nabijete hodinky, slúchadlá prípadne aj iný smartfón. V balení je aj silikónový obal a slúchadlá s USB-C konektorom, pretože smartfón v súlade s aktuálnym trendom nemá Jack konektor

Na kvalitu fotoaparátu má najväčší vplyv veľkosť snímača a nie jeho rozlíšenie. Snímač hlavného fotoaparátu s rozlíšením 50 MPx je jeden z najväčších v smartfónoch. Má uhlopriečku 1/1.28", a veľkosť pixelov 1.22µm. Pri implicitnom nastavení sa navyše zoskupujú štyri pixely do jedného. To sa prejavuje hlavne pri záberoch večer a v noci. Mate 40 Pro má nočný režim, avšak veľmi dobré výsledky dosiahnete aj v bežnom režime.

Vľavo je večerný záber v normálnom a vpravo v nočnom režime. Záver v nočnom režime má vyšší kontrast a dynamiku jasu a pôsobí prirodzenejšie

Vľavo je večerný záber v normálnom a vpravo v nočnom režime. Tu je rozdiel minimálny, vpravo je mierne lepšia dynamika a lepšie prekreslená nočná obloha

Pokiaľ to okolnosti dovolia odporúčam večerný, či nočný záber urobiť najskôr v bežnom režime pri typickom čase expozície 1/10 s a potom aj v nočnom režime s časom expozície 6 a viac sekúnd a vybrať lepší záber.  Denné zábery majú realistické farby, u večerných sú farby trochu zvýraznené, avšak verne sa zachováva atmosféra. U ultra širokouhlého fotoaparátu oceňujem optimálnu voľbu zorného uhla, pro ktorom sa ešte príliš neuplatňuje súdkovité skreslenie, respektíve AI dokáže toto skreslenie korigovať, takže zábery architektúry majú rovné línie.  

Vľavo - pri zábere širokým ohniskom treba pamätať na to aby v popredí bol nejaký objekt. Vpravo umelá inteligencia rozpoznala že na zábere je vodopád tak sa pri spracovaní snažila prúdy vody rozmazať. Predĺžením expozičnej doby sa to nedá, pretože svetelnosť objektívu je f/1.9 takže pri minimálnom ISO 50 musela byť 1/500 s. Na fotoaparáte s clonou by som zaclonil na f/16 a predĺžil expozičnú dobu na 1/15 s

Vľavo priblíženie 5x, vpravo 10 x

Umelé rozostrednie pozadia funguje aj pri viacerých členitých objektov v popredí

Vľavo záber v protisvetle a vpravo záber s HDR, ktoré optimálne zobrazí plochu v tieni

Navyše snímač s rozlíšením 20 MPx má výborný dynamický rozsah jasov a farieb, takže prekoná väčšinu konkurenčných smartfónov.  Teleobjektív periskopickej konštrukcie má ohniskovú vzdialenosť po prepočítaní na full frame 125 mm, čo je v porovnaní s hlavným fotoaparátom 5 násobný zoom. Účinná stabilizácia umožňuje aj pri tomto ohnisku ostré zábery z ruky. Dobrú kvalitu majú aj zábery pri 10 x hybridnom zoome. Pri maximálnom 50 násobnom priblížení na báze digitálneho zoomu získate zábery dokumentárneho charakteru.

Zábery s rôznym nastavením zoomu

Video môžete  nakrúcať v 4K rozlíšení pri 60 fps a príjemne vás prekvapí účinná stabilizácia obrazu, takže môžete nakrúcať aj pri chôdzi, čo dodá záberom charakteristickú dynamiku.    

Huawei Mate 40 Pro je smartfón na špičkovej technologickej úrovni Kto je ochotný akceptovať cenu a poradí si s absenciou služieb Google, získa nástroj na poloprofesionálne fotenie a filmovanie

Verdikt: V kvalite fotoaparátov a možností fotenia a filmovania je Huawei Mate 40 Pro absolútna špička, avšak pravdepodobne vás trochu potrápi inštalácia niektorých aplikácií

Technické údaje Procesor: Osemjadrový Kirin 9000 5G s frekvenciou jadier 1 x 3.13 GHz Cortex-A77 +  3 x 2.54 GHz Cortex-A77 + 4 x 2.05 GHz Cortex-A55,  5 nm technológia, grafika Mali-G78 MP24;  Displej: 6.76 palcový 90 Hz  OLED (1344 x 2772 px) 455 PPI, 18.5:9, HDR10; RAM: 8 GB, úložný priestor 256 GB; NM pamäťová karta do 256 GB;  Fotoaparát zadný:  hlavný širokouhlý: 50 MPx, f/1.9, 23 mm; ultra širokouhlý 20 MPx, f/1.8, 18 mm; periskopický  teleobjektív 12 MPx f/3.4 125 mm; predný fotoaparát: 13 MPx, f/2.4 18 mm; Operačný systém Android 10, EMUI 11 bez služieb Google;  Batéria: 4 400 mAh; Rozmery: 162.9 x 75.5 x 9.1 mm, hmotnosť: 212 g. Cena 1199 eur

Cena 1199 eur

+ výborný displej, špičkové fotoaparáty, výdrž na batériu, rýchle nabíjanie

- niekomu môžu chýbať služby Google, NM pamäťové karty sú drahšie než microSD

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei Mate 40 Pro Huawei AppGallery Huawei Mobile Services

6 komentárov

RK reakcia na: Huawei Mate 40 Pro - špičkový výkonný 5G smartfón pre mobilných fotografov a filmárov

27.11.2020 09:11
Ruzomberok ponuka pekne zabery :)
Reagovať

RE: RK reakcia na: RK

28.11.2020 12:11
Pravda, je tam vela krasnych miest na dovolenku a v okoli. Pri tom vodopade som bol aj ja na vylete asi 2x
Reagovať

haraburda reakcia na: Huawei Mate 40 Pro - špičkový výkonný 5G smartfón pre mobilných fotografov a filmárov

27.11.2020 06:11
čínska haraburda na kradnutie dát
Reagovať

RE: haraburda reakcia na: haraburda

28.11.2020 18:11
Keď už mobil s androidom tak kórejský samsung. Nebudem sa podporovať tieto čínske zvrhlosti
https://www.postoj.sk/66561/velky-brat-z-ciny-a-big-data-zo-zapadu
Reagovať

RE: haraburda reakcia na: haraburda

27.11.2020 09:11
No, dvakrat hadaj, kde sa vyrabaju vsetky telefony (vratane apple). A ziadne kradnutie dat sa doteraz nepotvrdilo, narozdiel od apple produktov.
Reagovať

RE: RE: haraburda reakcia na: RE: haraburda

28.11.2020 14:11
hujavej je tak nevinny. Dokonca sa svojho času pokúšali do linuxového jadra prepašovať falošnú opravu.
https://www.root.cz/zpravicky/huawei-popira-ucast-na-derave-zaplate-pro-linuxove-jadro/

Čo asi tak bol hlavný zámer? A typická čínska reakcia. Oni o ničom nevedia.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať