Huawei P20 Lite: Kandidát na bestseller
Stratégia dizajnérov odľahčenej a cenovo prístupnejšej verzie vlajkovej lode Huawei P20 s prívlastkom Lite je podobne ako pri predchádzajúcich modeloch založená na čo najväčšej podobnosti, takže pri pohľade z väčšej vzdialenosti sú obidva modely takmer na nerozoznanie. A je tu, samozrejme, aj určitá podobnosť s iPhonom X. Huawei P20 Lite som začal testovať približne po dvojhodinovom oboznamovaní sa s vlajkovým modelom P20, takže som mohol do istej miery porovnávať.
Dizajn a konštrukcia
Pohľad zbližša na prednú stenu prezradí, že model Lite nemá oválny snímač odtlačkov prstov pod displejom, ale okrúhly na zadnej stene. Pod displejom je asi 7 mm široká plocha, na ktorej je značka výrobcu. Napriek tomu a vďaka povestnému výrezu v hornej časti displej využíva až takmer 81 % plochy prednej steny. Príjemne zaoblený kovový rám farebne ladí so sklenou zadnou stenou. Na výber sú tri farebné varianty. Ženy a dievčatá ich budú rozpoznávať podľa marketingových názvov Klein Blue, Sakura Pink a Midnight Black. V preklade pre chlapov to znamená modrá, ružová a čierna. K vynikajúcej ergonómii a spoľahlivejšiemu držaniu prispievajú dve tenké fazetky po celom obvode rámu. Oválny modul fotoaparátu, pod ktorým sú obidva objektívy, vyčnieva zo zadnej steny asi o 0,5 mm. V spodnej časti okrem moderného konektora USB-C nájdete aj 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel. Do kombinovaného slotu môžete založiť buď dve SIM karty, alebo jednu SIM a pamäťovú kartu microSD.
Snímka v protisvetle
Tá istá snímka po úprave odhalí detaily v tieňoch aj presvietenej oblohe
Displej
Displej má uhlopriečku 5,84" a pri zbežnom pohľade sa po bokoch a na hornej strane zdá bezrámčekový. Podrobnejší pohľad prezradí pod krycím sklom okraj široký necelý milimeter. Vôbec to neprekáža, skôr naopak, pri uchopení nedochádza k nechceným dotykom. Vďaka pomeru strán 19:9 je smartfón s takmer 6-palcovým displejom ergonomicky príjemne úzky. Dizajnéri a inžinieri mali asi dobré dôvody, prečo displej neposunuli k spodnému okraju, čím by v hornej časti získali priestor na fotoaparát, štrbinu reproduktora a senzor priblíženia. Zrejme tam ten výrez jednoducho chceli. Kvalita zobrazenia zodpovedá možnostiam technológie IPS LCD. Rozsah pozorovacích uhlov aj jas displeja sú dostatočné. Samozrejme, IPS nedokáže konkurovať technológii AMOLED na vlajkových lodiach. Implicitne je nastavené inteligentné prepínanie rozlíšenia, ktoré v záujme šetrenia energiou prepína medzi plným rozlíšením a nižším rozlíšením HD+ (720 × 1520 px).
Autentifikácia
Používateľ si môže vybrať, či sa bude autentifikovať pomocou odtlačkov prstov, alebo snímky tváre. Odporúčam zaregistrovať obidva biometrické prvky. Odomykanie tvárou funguje pri dobrých svetelných podmienkach rýchlo a spoľahlivo, samozrejme, v intenciách možností jednej kamery a na úrovni bezpečnosti 2D snímky. Inak povedané, táto metóda je výborná pre bežného používateľa, no s autentifikáciou na základe 3D modelu tváre sa porovnávať nedá. V tomto prípade to neprekáža, P20 Lite nie je určený pre biznismenov. Čítačka je multifunkčná, takže posunom prsta môžete zobraziť notifikačnú obrazovku alebo listovať vo fotografiách.
Hardvér, výkon a výdrž
Všetkých osem jadier procesora Kirin 659 z vlastnej produkcie Huawei je typu Cortex-A53, ale štyri z nich sú taktované na 2,36 GHz, čo poskytuje dostatok výkonu na bežné aplikácie a jednoduchšie hry. Nezaznamenal som nijaké náznaky zaváhania, azda len komplexnejšie aplikácie sa spúšťajú nepatrne dlhšie ako na vlajkových lodiach. Batéria s kapacitou 3000 mAh vystačí na jeden a pol dňa bežného používania. Vďaka modernému konektoru USB-C a technológii nabíjania Quick Charge sa batéria nabije veľmi rýchlo.
Fotoaparáty
Na tejto funkcionalite, ktorá je pre väčšiu časť cieľových používateľov kľúčová, si Huawei dal záležať aj v modeli strednej triedy. Pohľad na technické parametre zadného duálneho fotoaparátu, predovšetkým rozlíšenie snímačov, prezradí, že druhý fotoaparát s 2 Mpx snímačom umožňuje identifikovať vzdialenosť objektov v zábere a podľa toho umelo rozostrovať popredie alebo pozadie, teda vytvárať umelý bokeh. Cenová kategória aj testy prezrádzajú, že kvalita tohto systému je obstojná, no vlajkovým lodiam s dvoma objektívmi sa nevyrovná. Nie vždy správne rozostrí objekty v rôznych vzdialenostiach. Ak budete fotiť bez efektu širokouhlej clony, výsledky prekonajú vaše očakávania dokonca aj v komplikovaných svetelných podmienkach. P20 Lite si napríklad excelentne poradí s protisvetlom. Exponuje tak, aby v tieni bolo vidno dostatok detailov a svetlé časti neboli prepálené. Pri nižšej úrovni osvetlenia pribúda šum a chýba dostatočne účinný stabilizátor, ktorý by zabránil rozhýbaniu záberu pri dlhšom expozičnom čase. Predný fotoaparát dokáže identifikovať 96 charakteristických bodov tváre a podľa toho nastaviť expozíciu a spracovanie snímky.
Operačný systém
Používateľská nadstavba EMUI 8.0 je dobrý kompromis medzi používateľskou prívetivosťou a výhodami natívneho Androidu, predovšetkým rýchlymi aktualizáciami. Výborne zvláda výrez v hornej časti displeja.
Verdikt: Luxusný dizajn a materiály, dobrý fotoaparát rýchle nabíjanie
Technické údaje: Procesor: osemjadrový HiSilicon Kirin 659 (4× 2,36 GHz Cortex-A53 + 4× 1,7 GHz Cortex-A53), grafika Mali-T830MP2; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 256 GB; displej 5,84" s rozlíšením 1080 × 2280 px (19:9 430 ppi); fotoaparát zadný duálny: 16 Mpx + 2 Mpx, svetelnosť objektívov f/2.2 a f/2.4; predný fotoaparát: 16 Mpx, f/2.0; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, bluetooth 4.2 LE; batéria: 3000 mAh, používateľsky nevymeniteľná; operačný systém: Android 8.0 (Oreo); rozmery: 148,6 × 71,2 × 7,4 mm; hmotnosť: 145 g; Benchmark AnTuTu: 88 641
Cena: 358 EUR
+ Luxusný dizajn a materiály, ergonómia primeraný výkon, dobrý fotoaparát, rýchle nabíjanie cez USB-C
- Odvážna cena, chýba vodovzdornosť
Hodnotenie: 86 %
Dizajn: 92 %
Výkon: 83 %
Funkcionalita: 85