Huawei P30 - Mobilný klenot s neuveriteľnou výdržou
Niekoľko týždňov po uvedení nového vlajkového modelu čínskeho gigantu na mobilný trh som dostal na detailné testovanie jeho slabšiu verziu bez prívlastku Pro. Spolu so svojím silnejším bratom predstavujú top modely, ktoré sú priamou konkurenciou najlepších smartfónov, aké možno kúpiť na súčasnom trhu, čo dokazuje jeho umiestnenie v tejto spoločnosti pri porovnávacom testovaní smarfónov.
Prvé dojmy
Telo P30 je kovové, kombinované s tzv. Aluminosilicate Glass. Rozmery smartfónu sú ideálne – telo nie je veľmi malé, hosťuje pomerne veľký a dobre čitateľný displej, no nie je ani priveľké. Spodná aj vrchná strana smartfónu sú hranatejšie než ľavá a pravá strana. P30 sa predáva v rôznych farebných kombináciách, pričom všetky pôsobia veľmi elegantným dojmom. Farby vytvárajú olejový efekt – pri natočení smartfónu menia svoj odtieň. To robí P30 zaujímavým, pričom nie je ľahké povedať, akú farbu vlastne má. Na bokoch jeho tela sa okrem štandardných tlačidiel nachádza šachta na vloženie dvoch SIM, resp. SIM v kombinácii s proprietárnou kartou Huawei Nano Memory. Tá je veľkostne navlas rovnaká ako klasická nano SIM.
P30 konzervatívne udržuje prítomnosť 3,5 mm audio jacku na jeho spodnej strane, no namiesto staršieho USB-A tu má modernejší USB-C. Výrazný rozdiel badať na jeho zadnej strane. Huawei P30 tu má umiestnenú impozantnú trojkombináciu fotoaparátov, čo ho robí v portfóliu ostatných smartfónov výnimočným. Hlavný širokouhlý fotoaparát dopĺňa ultraširokouhlý fotoaparát a teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením. Čítačka odtlačkov prstov je umiestnená pod displejom v strede jeho spodnej časti.
Pokiaľ ide o skenovanie tváre, výrobca v snahe o čo najmenší výrez okolo predného objektívu vynechal infračervené pomocné vysielače, takže v tme som bol odkázaný iba na odtlačok prsta.Displej nepôsobí pri stmavnutej obrazovke výnimočne. Po jej rozsvietení však ihneď spoznáme rozdiel. P30 má displej natiahnutý na celej prednej strane s výnimkou malej slzičky – výrezu prednej kamery, ktorý sa nachádza navrchu v strede. Displej je typu OLED, má rozlíšenie FHD+, čo je úplne postačujúce. Jas, kontrast, sýtosť farieb a celkový dojem pri sledovaní obrazu sú výborné. Musím však podotknúť, že aj keď má P30 väčšiu obrazovú plochu, nie všetky aplikácie ju využívajú na 100 %, resp. v nastaveniach sa dá obraz orezať tak, aby bol výrez kamery zarovnaný čiernym pásikom.
Páčilo sa mi, že telefón môže ponúknuť tzv. always on obrazovku (nazvanú v nastaveniach ako displej vždy zapnutý). Môže svietiť stále alebo v určenom časovom rozvrhu. A tak som sa aj pri letmom pohľade na telefón dozvedel aktuálny čas, dátum a to, či mám zmeškané notifikácie. Telefón podporuje technológiu Dolby Atmos cez slúchadlá, pričom reprodukovaný zvuk je výborný. Čo však musím P30 vytknúť, je vystúpenie zadných fotoaparátov nad rovinu zadnej steny, pretože pri položení na stôl sa smartfón kýval.
Spustenie a testovanie
Výraznejšie rozdiely, pre ktoré testovaný smartfón vyčnieva z radu, sa prejavia po jeho spustení. Huawei P30 obsahuje modernú čipovú súpravu, výkonný procesor, 6 GB pamäť a 128 GB vnútorné dátové úložisko. Operačný systém Android verzie 9.0 kompletizuje nadstavba EMUI. Jej drobný problém je v tom, že oproti čistému Androidu obsahuje viacero nadbytočných aplikácií. Z tých štandardných je zastúpené všetko, na čo sme bežne zvyknutí, vrátane základných systémových nástrojov, aplikácií Google, optimalizátora, multimediálnych prehrávačov, rôznych internetových klientov a ďalších doplnkov plus niekoľko ďalších aplikácií firmy Huawei.
Medzi nastaveniami, samozrejme, nechýba správa bezpečnostných prvkov, komunikačných kanálov, rozpoznávania tváre, snímača odtlačkov prstov či ovládania hlasom a gestami. Základná funkcionalita smartfónu – volanie, posielanie SMS/MMS, dátové služby (internet, e-mail) a podobne – pracovala na výbornú. V podstate ide o nevyhnutné vlastnosti, ktorými musí disponovať každý moderný smartfón. Pri nastavovaní odporúčam nevynechať v systémových aplikáciách funkciu inteligentnej pomoci. Umožňuje zapnúť zmenšenie prostredia na ovládanie jednou rukou alebo aktivovať praktické gestá na rozsvietenie displeja po dvojitom zaťukaní, vybratí telefónu z vrecka či jeho zdvihnutí zo stola.
Páčila sa mi aj možnosť multitaskingu rozdelením displeja na využívanie dvoch aplikácií naraz. Výnimočná črta Huawei P30 je jeho trojkombinácia fotoaparátov. V tomto smere nemá konkurenciu ani medzi mnohými súčasnými smartfónmi. Fotografovanie som testoval jednoduchým „dovolenkovým“ spôsobom: smartfón som nechal v plnoautomatickom režime a iba som stláčal spúšť. Použitý režim fotografovania bol 4:3 pri 10 Mpx, pričom z dôvodu objektivity som nevyužil žiadnu z extra možností. Fotografie snímané pomocou P30 boli ostré, najmä čo sa týka detailov v priblížení. Ocenil som detaily ako srsť zvierat či štruktúru dreva. Kvalitne fotí v protisvetle, modrá obloha je modrá, nie nažltnutá a ani príliš presvetlená. Farby sú sýtejšie, osvetlené časti scén rovnako ako tiene sú tmavšie. Kontrastné scény s úplne tmavými a príliš svetlými časťami sú viac vyrovnané.
Čakal som, ako sa prejaví vehementne reklamované fotenie v noci, a musím skonštatovať, že splnilo moje očakávania. V noci dokáže použiť aj 5-sekundovú uzávierku, ktorú som vďaka optickej stabilizácii a digitálnym úpravám bez problémov udržal v ruke bez statívu. A získal som snímky nerozmazané, s dostatkom detailov. Navyše AI režim dokáže v reálnom čase identifikovať scénu a aplikovať tak rôzne módy fotografovania a napríklad aj tzv. efekt bokeh. O možnostiach profesionálneho nastavenia parametrov snímania nemusím vôbec písať. Musím však vyzdvihnúť zaujímavú službu identifikácie snímaných objektov, ktorá funguje bez nutnosti registrácie na akomkoľvek proprietárnom portáli. Keď som sa pokúšal o nastavenie maximálneho 40 Mpx rozlíšenia, zmizli mi tlačidlá na prepínanie na tele a širokouhlý objektív, fungovali len pri mojom pôvodnom nastavení na 10 Mpx.
Výkon a výdrž
Samozrejme, bol som zvedavý na výkon a musím povedať, že ma nesklamal, keďže prekonal všetky smartfóny, ktoré som doposiaľ testoval. Čo ma však úplne dostalo, bola až neuveriteľná výdrž batérie. P30 som nabil na 100 %. Potom som fotil, hral sa s nastaveniami, telefonoval, pozeral HD video, pracoval na internete (GSM aj Wi-Fi), sťahoval súbory, posielal e-maily, prenášal súbory a smartfón ma prekvapil nečakane dlhou výdržou batérie.Sekunduje jej SuperCharge adaptér s výkonom 22,5 W, ktorý použitých 50 % batérie doplnil za necelú pol hodinku.
Celkové zhodnotenie
Výkonný a elegantný smartfón s impozantnými fotoaparátmi a až neuveriteľnou výdržou.
Parametre:
HiSilicon Kirin 980 Octa-core 2x Cortex-A76 2,6 GHz + 2x Cortex-A76 1,92 GHz + 4x Cortex-A55 1,8 GHz, Mali-G76 MP10, Android 9.0 Pie, EMUI 9.1, 6 GB RAM, 128 GB ROM, 40 MPx f/1.8 širokouhlý + 16 MPx f/2.2 ultra širokouhlý + 8 MPx f/2.4 teleobjektív (3x optical, 5x hybrid, 30x digital zoom) zadný AI fotoaparát, optical image stabilisation (OIS), 32 MPx f/2.0 predný fotoaparát, 6,1“ OLED 1080 x 2340 multidotykový, Hybrid Dual SIM / NM (Nano Memory) card / USB 2.0 Type-C / 3,5 mm audio jack, GPS / NFC / Wi-Fi / Bluetooth, Dolby Atmos, senzory: čítačka odtlačkov prstov / akcelerometer / rotácie / významného pohybu / gravitácie / osvetlenia / magnetického poľa / proximity / gyroskop / kompas / počítač krokov, IP53 ochrana proti prachu a striekajúcej vode, batéria 3 650 mAh, rozmery: 149,1 x 71,36 x 7,57 mm, hmotnosť: 165 g, benchmark testy: AnTuTu 294226, 3DMark Sling Shot Extreme 4343, PCMark 9086
Orientačná cena: 550 EUR
Plusy a mínusy:
+ Elegantné telo, vynikajúci výkon, extrémna výdrž, impozantné fotoaparáty
- Vystúpený profil zadných fotoaparátov, odomykanie tvárou nefunguje v tme, nemá stereofónne reproduktory
Hodnotenie:
Konštrukcia a vzhľad: 95 %
Funkcionalita: 95 %
Výkon: 98 %
Výdrž: 99 %
Celkovo: 97 %