Huby by mohli poslúžiť na ukladanie energie z obnoviteľných zdrojov
Vedci skúmajú potenciál mycélia, hubových vlákien, ktoré sa nachádzajú pod klobúkmi húb, ako riešenie problémov s globálnym skladovaním energie. Ukladanie energie z obnoviteľných zdrojov má pri prechode na čistejšie zdroje zásadný význam, ale lítium a iné materiály používané v tradičných batériách sú nákladné a ich ťažba je škodlivá pre životné prostredie.
Mycélium so svojimi jedinečnými vlastnosťami, ako je veľký povrch a zložité siete, ponúka sľubné riešenie v energetických aplikáciách. Keď sa mycélium z určitých druhov húb transformuje na uhlík, vykazuje vyššiu elektrickú vodivosť a úložnú kapacitu ako iné druhy biouhlíka. Vďaka tomu je mycélium kandidátom na ekologickejšie superkondenzátory.
V palivových článkoch môže hubové mycélium generovať energiu pri úprave kontaminovanej vody uvoľňovaním enzýmov, ktoré rozkladajú odpadové materiály. V kombinácii s riasami produkujú hubové palivové články elektrinu, keď sa protóny pohybujú medzi týmito dvoma druhmi. Najnovšie mycéliové batérie, nazývané myceliotronika, používajú hubovú kožu ako základ pre dosku s obvodmi a puzdro.
Vďaka pórom absorbujúcim tekutiny je mycélium ideálnou zelenou náhradou za plastové separátory polymérov v bežných batériách. V porovnaní s výrobou komponentov na báze ropy vyžaduje pestovanie separátorov z mycélia oveľa menej zdrojov. Vďaka tomu, že naše skladovanie energie bude ekologickejšie, inovácie ako mycéliové batérie nám môžu pomôcť spoľahlivo získať obnoviteľnú energiu a zároveň znížiť znečistenie, ktoré prehrieva našu planétu.
Zdroj: thecooldown.com.
Zobrazit Galériu