S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement

Hybridná existencia kybernetickej inteligencie a človeka je už na dohľad

Spoločenské dopady
0

Popredný vedec Ray Kurzweil predpovedá, že ľudia dosiahnu singularitu, keď sa človek a stroj spoja, v priebehu nasledujúcich 21 rokov. Kurzweil už dlho verí v túto koncepciu a už skôr teoretizoval, že do roku 2029 sa dosiahne umelá všeobecná inteligencia (artificial general intelligence – AGI) so schopnosťou vykonávať bilión výpočtov za sekundu. Napriek počiatočnému skepticizmu odborníci v súčasnosti zvažujú uskutočniteľnosť Kurzweilových predpovedí, pokiaľ ide o AGI.

Vo svojej nedávnej knihe Singularita je bližšie Kurzweil opakuje svoju vieru v dosiahnutie miliónnásobnej inteligencie do roku 2045 pomocou mozgových rozhraní s nanobotmi vloženými do kapilár. Predpokladá budúcnosť, v ktorej budú mať ľudia kombináciu prirodzenej a kybernetickej inteligencie, čím sa výrazne rozšíri ich vedomie. Iní odborníci tiež predpokladajú, že v budúcnosti bude zlúčenie ľudí a umelej inteligencie nevyhnutné, a kladú si otázky o spoločenských a osobných dôsledkoch takéhoto prechodu.

ASBIS_L7440

Kurzweil podobne ako mnoho iných futuristov zostáva optimistom, naznačuje potrebu všeobecného základného príjmu a predpovedá pokrok v medicíne, ktorý by mohol potenciálne viesť k predĺženiu života. Hoci myšlienka hybridnej existencie umelej inteligencie a človeka predstavuje mnohé výzvy vrátane presunu pracovných miest a etických otázok, potenciál výrazného vedeckého pokroku a napredovanie v technológii umelej inteligencie ponúkajú pohľad do budúcnosti, v ktorej nesmrteľnosť nemusí byť nedosiahnuteľná.

Kurzweil predpokladá, že začiatkom roku 2030 sa dosiahne bod „únikovej rýchlosti dlhovekosti“, kde „každý rok života, ktorý stratíme v dôsledku starnutia, dostaneme späť z vedeckého pokroku“. „Nie je to pevná záruka, že budete žiť večne, pretože sa stále vyskytujú nehody, ale pravdepodobnosť vášho úmrtia sa nebude zvyšovať z roka na rok,“ hovorí Kurzweil.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár