S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

In-memory computing a aplikácie novej generácie

Archív NXT
0

Na čom je postavený in-memory computing? Na rozdiel od bežných databáz na diskoch umožňuje prelomová technológia analýzu obrovského množstva dát v lokálnej pamäti. V praxi to znamená, že dáta a ich analýzy sú k dispozícii ihneď v reálnom čase.

In-memory computing nie je nová technológia. Klesajúce ceny pamätí a zároveň rastúce objemy dát, ktoré treba rýchlo spracovať, však z neho robia trend, ktorý nemôžu moderné firmy ignorovať. Analytická spoločnosť Gartner odhaduje, že tento rok už tretina veľkých a stredne veľkých firiem bude v nejakej miere využívať in-memory technológie. In-memory computing sa v ostatných rokoch pravidelne objavuje v prehľadoch trendov, ktoré budú formovať informačné technológie a od základov zmenia mnohé spôsoby práce s dátami.

Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti IDC viac ako 40 percent IT manažérov priznalo nespokojnosť používateľov s firemnými systémami. Ponosujú sa, že existujúce systémy im neumožňujú vykonávať prediktívne analýzy alebo dokonca vôbec využívať dáta v reálnom čase, pretože ich spracovanie trvá hodiny až dni. Stráca sa tak flexibilita, a čo je horšie, dáta v mnohých prípadoch prichádzajú o svoju hodnotu.

In-memory databázy využívajú mnohé špecializované technológie, ako sú stĺpcové dátové úložiská či kompresia dát, čo ďalej umožňuje eliminovať ich objem, zvýšiť efektivitu a rýchlosť ich spracovania. Dátovo intenzívne kalkulácie sa takisto presúvajú z aplikačnej priamo do databázovej vrstvy a výsledkom je ešte rýchlejšie spracovanie.

Zníženie množstva procesov a zjednodušenie dátovej infraštruktúry vedie k zrýchleniu spracovania dát. V praxi to znamená, že oproti bežným databázam, kde sa k údajom muselo pristupovať na disku, ponúkajú in-memory platformy rádové zrýchlenie, umožňujúce prácu s informáciami v reálnom čase.

Nie je in-memory ako in-memory

Silné stránky in-memory computingu možno najlepšie využiť, ak sa na jeho princípy prihliada už pri tvorbe aplikácií. Prináša totiž zmenu paradigmy, úplne iný systém a štruktúru. Takéto riešenia sú teda aj aplikačnou platformou s množstvom aplikačných služieb (knižníc), ako je napríklad prediktívna analýza, textové vyhľadávanie atď., ktoré sú využívané priamo aplikáciami vytvorenými v novom in-memory prostredí. V súčasnosti in-memory technológie ponúkajú mnohé spoločnosti. Pri väčšine z nich však ide o technológie postavené na urýchlení databázovej vrstvy, s rozhraním postaveným na starých klasických princípoch.

Až aplikácie novej generácie, vytvorené priamo na platforme in-memory, ponúkajú úplne nový spôsob práce pre koncových používateľov. Umožňujú použiť jedno dátové úložisko na transakčné aj analytické dáta, čo bolo v klasickom prostredí nepredstavitelné.

Príkladom môže byť bežný podnikový softvér na riadenie finančných operácií podniku. Kedysi bol napojený na diskové databázy, takže každá operácia, každý prístup k dátam znamenali čakanie na ich spracovanie. Zložitejšie operácie, ako napríklad finančné uzávierky, sa v podnikoch zvykli spúšťať pred víkendom, aby mali manažéri výsledky v priebehu nasledujúceho týždňa.

Využitie in-memory technológie operácie zrýchlilo. Systém však stále pristupoval k rôznym databázam a vykonával operácie, ktoré boli navrhnuté s ohľadom na staré princípy, aj keď rýchlejšie. Najnovšie aplikácie, ktoré už štandardne počítajú s využitím in-memory technológie, posúvajú správu financií ešte ďalej. Finančné oddelenia tak môžu riadiť kritické procesy - či už ide o plánovanie, analýzy, účtovné operácie, správu pokladne, alebo manažment rizík - v reálnom čase.

Na jednej strane je teda starý systém, v ktorom sa na výsledky analýzy čakalo hodiny a dni, a na druhej strane je in-memory platforma, ktorá nielenže umožňuje prácu v reálnom čase, ale dokáže okamžite prepočítavať a vyhodnocovať aj najrôznejšie scenáre vývoja.

Najdôležitejšie však je, že hoci je in-memory oveľa pokročilejšia technológia ako staré systémy, prácu nekomplikuje. Naopak. Aplikácie novej generácie sú podstatne jednoduchšie a umožňujú zoštíhlenie celej štruktúry.

Nový pohľad

Mesto Boston vďaka in-memory platforme vyriešilo svoj problém s tradične rozbitými cestami po tuhej novoanglickej zime. Bostončania si jednoducho zapnú aplikáciu, ktorá pomocou akcelerometera v smartfóne počas jazdy sleduje nečakané úhybné manévre či iné príznaky rozbitej cesty a automaticky dáta posiela mestu. To je schopné ich v reálnom čase spracúvať, pomocou učiacich sa algoritmov vyhodnocovať a na základe analýzy okamžite reagovať.

Jedným z nečakaných prínosov využitia moderných technológií v tomto prípade bolo zistenie, že častejšie ako výtlky autá Bostončanov ničia príliš zapustené alebo vystupujúce kryty kanalizácie, čo je problém, ktorému sa dá predchádzať. Inovatívny prístup tak priniesol nečakane jednoduché riešenie veľkej časti problému.


Dušan Kachaňák, Business Development Manager, SAP CEE

dusan.kachanak@sap.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať