S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

Inovatívna klimatizácia dokáže schladiť priestor aj bez ventilácie vzduchu

0

Výskumníci vytvorili chladiace zariadenie, ktoré podľa nich dokáže ochladzovať prostredie s 50 percentami energie, ktorú využíva bežná klimatizácia. Prístroj funguje tak, že namiesto toho, aby fúkal vzduch, vytvára extrémne studený povrch. Čínsky tím zverejnil svoje výsledky v časopise Cell Reports Physical Science.

Chladiace klimatizácie pracujú tak, že vháňajú teplý vzduch cez chladiace cievky do miestnosti (cievky sa ochladzujú kvapalným chladivom, ktoré sa opätovne ochladzuje čerpaním cez sériu vonkajších komôr). Keďže sa spoliehajú na vyfukovanie vzduchu a najlepšie fungujú v uzavretom prostredí, klimatizačné systémy vo veľkých budovách môžu uľahčovať šírenie vírusov a spôsobovať hluk.

Vedci teraz navrhli zariadenia na sálavé chladenie, teda prístroje, ktoré ochladzujú miestnosť alebo osobu priamo, bez vyfukovania vzduchu. Tie by podľa nich mohli byť energeticky účinnejšie a menej rušivé. Je však ťažké vyrobiť ich dostatočne výkonné a zabrániť kondenzácii vody z atmosféry na povrchu týchto chladiacich zariadení (podobne ako na pohári studenej vody), čo ešte viac znižuje ich výkon.

ASBIS_L7640

Výskumný tím z Hongkonskej univerzity vedy a techniky a spoločnosť Guangdong Midea Refrigeration Equipment Co. vyrábajúca klimatizácie vyvinuli prototyp sálavého chladiaceho zariadenia, ktoré by mohlo prekonať tieto problémy. Ich zariadenie využíva termoelektrický chladiaci modul (v podstate tepelné čerpadlo), pripojený k 4 rúrkam a ventilátoru na jednej strane a k hliníkovému panelu na druhej strane.

Zatiaľ čo rúrky a ventilátor fungujú ako chladič, hliníkový panel slúži na to, aby bol sálavý povrch extrémne studený. Výskumníci testovali svoje zariadenie na simulátore ľudskej kože a zistili, že dokázalo ochladiť simulátor o 7,3 °C. V závislosti od rôznych podmienok, v ktorých ho výskumníci testovali, by zariadenie mohlo ušetriť až 50,4 % energie bežne používanej na chladenie prostredia.

Výskumníci tvrdia, že zariadenie by bolo ideálne kombinovať s odvlhčovačom vo vlhkom prostredí, pretože nedokáže odstrániť vlhkosť zo vzduchu. Tím sa domnieva, že lepšie termoelektrické zariadenia by mohli ďalej znížiť náklady na energiu a iné materiály, ako napríklad aerogél, by mohli slúžiť ako lepšie chladiace povrchy.

Zdroj: cosmosmagazine.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať