Inovatívny materiál by mohol spôsobiť revolúciu v chladiacich systémoch
Vedci objavili pozoruhodnú vlastnosť materiálu, ktorá môže priniesť revolúciu do chladiacich systémov. Tento prelomový objav by mohol viesť k vývoju ekologických polovodičových chladiacich technológií, ktoré sú tiché, kompaktné, bez použitia chladiacich kvapalín a plynov alebo dokonca pohyblivých častí a umožňujú presnú reguláciu teploty.
Spomínaný materiál je magnetická zliatina niklu, kobaltu, mangánu a india s tvarovou pamäťou, ktorý možno deformovať a preformovať prostredníctvom fázového prechodu vyvolaného teplom alebo magnetickým poľom. Tento proces umožňuje materiálu absorbovať a uvoľňovať teplo, pričom sa využíva magnetokalorický efekt na zabezpečenie chladenia bez škodlivých plynov.
Výskumníci z Národného laboratória Oak Ridge patriaceho americkému ministerstvu energetiky zistili, že chladiaca kapacita zliatiny sa strojnásobuje vďaka teplu obsiahnutému v lokálnych hybridných módoch magnónov čiže spinových vĺn a fonónov čiže kvantovej verzie vibrácií, ktoré vznikajú v dôsledku neusporiadanosti systému. Skúmaním materiálu v stave neusporiadanosti vedci dokázali zvýšiť jeho kapacitu akumulácie tepla.
Inovácia by mohla mať široké využitie, napríklad pri chladení dátových centier, ktoré spotrebujú 10 až 50-krát viac energie ako bežné kancelárske budovy, a znižovaní spotreby energie. Manipuláciou tepelných vlastností materiálu prostredníctvom magnetizmu by bolo možné využívať účinnejšie a ekologickejšie riešenia chladenia. Tento objav otvára nové možnosti pre vývoj špičkových polovodičových materiálov pre chladiace aplikácie.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj foto: freepik.com.